Pár éve indult az a mai napig is tartó elképzelés, hogy a reggel, éhgyomora fogyasztott citromos víz egészséges, fokozza az anyagcserét, és segít a fogyásban.
Tény, hogy a citromlével dúsított/ízesített víz:
- hozzájárul a napi folyadékbevitel növeléséhez,
- különösen azoknál, akik hajlamosak elunni a sima víz fogyasztását, és
- a hűvös időszakokban melegen is fogyasztható,
- jobb opció, mint a hozzáadott cukrot tartalmazó üdítőitalok,
- annak függvényében, hogy mennyi citromlevet adunk az italunkhoz, a citrom leve jelentősen hozzájárulhat a napi C-vitamin-bevitelünkhöz, emellett
- tartalmaz antioxidáns hatású flavonoidokat is.
A fentiek mellett azonban a citromlének jelentősebb tápértéke - sajnos - nincs.
Lássuk, mit érdemes valóban tudni a citromos víz fogyasztásáról:
1. Nem fogyaszt
Önmagában a citromos víz rendszeres fogyasztása nem vezet fogyáshoz. Sokan a citrom pektintartalmának tulajdonítják fogyasztó tulajdonságát, valójában egy darab citrom leve kevesebb, mint 1 g élelmi rostot tartalmaz, aminek csak egy része a pektin, tehát érdemi hatás nem várható tőle. Mások az anyagcsere felpörgetését tulajdonítják a rendszeres citromosvíz-fogyasztásnak, de e mögött az állítás mögött sem áll tudományos bizonyíték.
Előnyei fogyási cél esetén oly módon érvényesülhetnek, hogy a megfelelő folyadékfogyasztás segíti a sikeres testtömegcsökkentést, tehát, ahogy fentebb írtam, ha valaki a citromos vizet szívesebben fogyasztja, mint a sima vizet, akkor így nagyobb valószínűséggel lesz meg a megfelelő napi folyadékbevitele. És természetesen, ha valaki a cukrozott vagy cukormentes, de érdemi szénhidráttartalmú üdítőitalát, gyümölcslevét cseréli le citromos vízre, akkor így automatikusan csökken a napi kalóriabevitel, ami szintén hozzájárulhat a fogyáshoz (persze ahhoz általánosságban is megfelelő napi kalóriabevitelre van szükség). Ráadásul, a megfelelő folyadékbevitel kulcskérdés a rendszeres fizikai aktivitás, a sport hatékonyságát illetően is.
Hasonló okból alkalmas a citromos víz székrekedés tüneteinek csökkentésére - azaz alapvetően a megfelelő folyadékbevitel áll e jelenség mögött.
2. Nem lúgosít
Reméljük, hogy 2020-ban már mindenki tudja, hogy nincsenek lúgosító alapanyagok, szervezetünk sav-bázis egyensúlyáért többek között a tüdőnk és a vesénk felelős. Ha ebben zavar keletkezik, akkor azt nem citromlével, hanem az intenzív osztály intézkedéseivel tudjuk helyrehozni.
3. Nem méregtelenít
Hasonlóan a szervezetünk sav-bázis egyensúlyához, szervezetünk "méregtelenítését" is egy szervünk, a májunk végzi. Tény és való, hogy a megfelelő folyadékbevitel segíti szerveink, és ezek között a májunk hatékony munkáját is.
4. Nem növeli az IQ-t
Ezzel a kijelentéssel nehéz mit kezdeni, hiszen nyilvánvaló, hogy a citromlé nem növeli az IQ-nkat, bár itt is tény, hogy a megfelelő folyadékbevitel javítja a koncentrációképességet, gondolkodást.
5. Nincs különleges vízhajtó hatása
A megfelelő folyadékfogyasztás önmagában vízhajtó hatású, belefacsart citromlével vagy anélkül.
Miért lehet kifejezetten KÁROS, a napi rendszerességű, reggel, éhgyomorra fogyasztott citromos víz?
1. Káros hatással lehet a fogainkra
A rendszeres citromos víz fogyasztása hozzájárulhat a fogzománc állapotának romlásához.
2. Provokálhatja a reflux tüneteit
A gasztroözofageális reflux-betegség (GERD) esetében a nyelőcső-gyomor találkozásánál lévő záróizom funkciója gyengül, ezért a gyomor tartalma visszakerül a nyelőcsőbe, kellemetlen tüneteket okozva. A citrom savtartalma pedig káros hatással lehet a záróizom működésére, így előidézve a tüneteket.
3. Rontja a fekélybetegség javulásának esélyeit
A refluxbetegséghez hasonlóan a fekélybetegség is népbetegségnek számít hazánkban. A gyomor-, nyombélfekély betegségekben a szervek nyálkahártyájának sérülése, funkciójának romlása jellemző. Erre az állapotra a rendszeres, éhomi citromos víz fogyasztása káros hatással van.
A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy ne ihatnánk citromos vizet, ha szeretjük. De ne várjunk csodás hatásokat tőle, ne várjuk, hogy ezzel minden gondunk megoldódik. És ha a megfelelő folyadékbevitel érdekében igényeljük a változatosságot, akkor bátran ízesítsük vizünket energiamentes ízesítőkkel: kevés citruslével, mentával, citromfűvel.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
7 tipp, amivel sokat tehetsz emésztőrendszered egészségéért
Tudtad, hogy immunvédekezésünk egyik legfontosabb eleme a bélrendszerünk? Ezekre figyelj oda az étrendedben, hogy ezen a téren is minél egészségesebb legyél.
Bodon Judit dietetikus3+1 ok, amiért NEM érdemes zöld turmixot innod (és 5+1,...
Te ittál már valaha zöld turmixot reggelire? Vagy esetleg rendszeresen fogyasztod? Megmutatjuk, miért érdemes, és miért nem érdemes zöldturmix-hívővé válni.
Bodon Judit dietetikusMutatunk 13 szénhidrátforrást, amiről eddig lehet, hogy azt hitted, nem...
Nem eszel szénhidrátot? Vagy csak azt hiszed, hogy nem eszel? Gondoltad volna, hogy attól még nem lesz szénhidrátmentes a diétád, ha elhagyod a kenyeret, tésztát, krumplit?
Bodon Judit dietetikusGyulladásgátló ételek - edd ezeket minden nap egészséged megőrzése érdekében!
A krónikus gyulladások mögött számos ok állhat, amelyek egy része a megfelelő étrenddel megelőzhető. Mutatjuk, mit kell enned rendszeresen ennek érdekében.
Bodon Judit dietetikus