8 dolog, amire figyelj oda, ha lehet, hogy koronavírusos ember van a családban

Van valaki a családban, aki betegnek tűnik? Hogy biztos ne menjen át mindenkin a fertőzés, ezeket a szabályokat tartsátok be néhány napig. 

Napról napra egyre több koronavírussal fertőzött beteget regisztrálnak Magyarországon, a második hullám kétségtelenül elkezdődött. Maszkot kell húznunk, ha emberek közé megyünk, újra számolni kell a kézmosással töltött másodperceket, és újra résen kell lennünk akkor is, ha azt észleljük, beteg ember van a közvetlen közelünkben, családunkban.

Bár nem kell rögtön megijedni akkor, ha valaki köhög vagy krákog mellettünk a boltban (lehet csak szimplán allergiás a pollenekre, amelyeknek koncentrátuma a levegőben ebben az időszakban kiugróan magas szokott lenni), ha viszont a családban valaki megbetegszik, esetleg enyhébb lefolyású koronavírussal fertőződik meg, a következőkkel tudjuk segíteni a gyógyulást, és megakadályozni a további fertőződést. Bár az alábbi tanácsok nem mindenkinek lesznek újak, nem árt újra átvenni a legfontosabbakat:

1. Ha tehetjük, tartsunk fenn egy külön szobát annak, aki fertőzött lehet.

A szobában csak a beteg tartózkodjon, és ne is menjen más helyiségekbe a fürdőszobán kívül (ha két fürdőszoba van a lakásban, az egyik legyen csak a betegé), valamint a szobába se menjen be senki.

2.Segítsünk a tünetek felismerésében, enyhítésében!

Mérjünk naponta többször lázat, tartsuk a kapcsolatot az izolált beteggel, jegyzeteljük le az általa észrevett tüneteket, így könnyebben konzultálhatunk az orvossal a további teendőket illetően. Az ajánlott gyógyszeradagnál ne szedjen be többet a gyengélkedő, ha pedig a tünetek nemhogy enyhülnének, de komolyodnának, keressük fel azonnal az orvost.

3. Ne érintkezzünk a beteggel!

Segítsünk a beteg ellátásában, amennyire csak tudunk, azonban kerüljük a közvetlen kontaktust, a számára szükséges dolgokat (ételt, italt, stb.) érintésmentesen adjuk át neki. Ha a beteg jól van annyira, hogy ki tudjon kelni az ágyból, a számára szükséges dolgokat rakjuk le egy tálcán vagy kosárban az ajtó elé. Ha nem tud kikelni az ágyból, csak és kizárólag maszkban, fedett orral és szájjal menjünk be hozzá, és lehetőleg ne töltsünk több percet egy helyiségben.

4. Figyeljünk arra, hogy a beteg folyamatosan hidratálva legyen!

Napi minimum két liter folyadék elengedhetetlen a gyógyuláshoz, így figyeljünk arra, hogy a betegnél mindig legyen víz vagy tea, szénsav- és alkoholmentes ital.

5. Szellőztessünk sokat!

Mivel néha a betegnek is el kell hagynia a szobáját (mosdó, érintésmentes átvétel), szellőztessük át az egész lakást, amennyiszer csak lehetséges.

6. Fertőtlenítsünk mindenhol!

A kilincseket és lámpakapcsolókat, a mosdót és a WC-t fertőtlenítsük alkoholos tisztítóval, amilyen sűrűn csak lehet.

7. A ruhákat és a szennyest tároljuk külön

És élvezzen előnyt ezek tisztára mosása. Mosásnál használjuk a ruháknál alkalmazható legmagasabb hőfokot, ezzel is elősegítve a kórokozók pusztulását.

8. Vigyázzunk a betegre, és védjük magunkat is!

Figyelünk arra, hogy a beteg a lehető legkomfortosabban érezze magát: beszélgessünk vele videóchaten, biztosítsunk neki olvasni- és néznivalót, szórakoztassuk őt, amennyire csak lehet (akár chatprogramon keresztül játszható társasjátékokkal), ezzel is elvonva a figyelmet a betegségről.

Ami nagyon fontos, hogy mi is figyeljünk magunkra. Hiába szellőztetünk és fertőtlenítünk sokszor, a kilincseket és kapcsolókat még így is ajánlatos kendővel megfogni. Ha úgy döntünk, hogy kültéren, emberek között nemcsak maszkot, de kesztyűt is felteszünk, hazaérésünkkor előbb vegyük le a kesztyűt, mossuk meg alaposan a kezünket, és ha már megtörölköztünk, csak azután vegyük le a maszkot. A maszkokat ne hordjuk 30 percnél tovább, és ne vegyük fel egymás után kétszer úgy, hogy nem mostuk ki.

Bár biztos trükk nincsen arra, hogyan kerülhető ki a megbetegedés, ezeknek a kis szabályoknak a betartásával csökkenthetjük annak esélyét, hogy családon belül átadjuk egymásnak a vírust.

Ez is érdekelhet:

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...