A stroke (szélütés, gutaütés), hivatalos nevén magyarul agyi érkatasztrófa egy hirtelen kialakuló idegrendszeri megbetegedést jelent, amely agykárosodást okozhat. Napjainkban ez az egyik leggyakrabban előforduló betegség a szív-, illetve a daganatos betegségek mellett, évente 45-50 ezer esetben fordul elő hazánkban. Sajnos minden harmadik eset halállal végződik, a betegek mintegy fele maradandó szövődménnyel épül fel és csupán minden negyedik beteg gyógyul meg teljesen.
A stroke kialakulásáért leggyakrabban a magas vérnyomás, az érelmeszesedés és a túlsúly okolható. Valószínűleg szerepet játszik benne a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a szív betegségei és a mozgásszegény túlhajszolt életmód is. A stroke olyan megpróbáltatást jelent a szervezet számára, hogy még a teljes gyógyulás után is rosszabb életkilátásokra számíthatunk, ezért a legjobb, amit ellene tehetünk, az a megelőzés.
A betegség hátterében állhatnak olyan adottságok (pl. genetikai) vagy körülmények, amelyeken nem lehet változtatni. Bőven akadnak azonban olyan tényezők is, amelyeken viszont módosíthatunk az egészség megőrzése érdekében. A jó hír, hogy a Lancet című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint, az esetek 88%-áért pont az általunk is befolyásolható, azaz a megelőzhető tényezők a felelősek. Lássuk, melyek ezek!
Az agyvérzés kockázatát csökkentő, befolyásolható tényezők
- Túlsúly esetén a testsúly optimalizálása, különösen, ha a súlyfelesleg a hastájékon található. A hasi típusú elhízás megnöveli ugyanis a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
- A magas vérnyomás, valamint az érelmeszesedést okozó vérzsírszintek (koleszterin, triglicerid) rendszeres (1-3 évenkénti) ellenőrzése, szükség esetén kezelése.
- A cukorbetegség kezelése. A cukorbetegség során előforduló túlzott vércukorszint ingadozás növeli a szív-, érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát és számos egyéb szövődménnyel is járhat.
- Leszokás a dohányzásról. A dohányzás a stroke kialakulásának kockázatán túl növeli a daganatos-, a szív- és tüdőbetegségek gyakoriságát is.
- Minél kevesebb alkohol fogyasztása. A mértéktelen alkoholfogyasztás többek között magas vérnyomást okoz.
- A kiegyensúlyozott, változatos étrend.
- A stressz és a depresszió kezelése.
- A rendszeres fizikai aktivitás, a mozgás.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:
Ezeket olvastad már?
Gyors háziteszt stroke megelőzéshez!
Egy egyszerű teszttel kiderítheted, mekkora az esélyed a stroke-ra!
Bodon Judit dietetikusMOST kezdj el készülni a bikiniszezonra!
Itt az esély, hogy ne májusban kezdj el őrült diétákkal kapkodni a nyári alakod érdekében. Ne hagyd az utolsó pillanatra!
Suri Andi edzőLekattannál a cukorról? Megmondjuk hogy csináld!
A cukor valóban függőséget okozhat, ezért sokaknak nehéz "lejönni róla". Erős akarattal és néhány hétköznapi lépéssel azonban bátran elindulhatunk az úton!
Bodon Judit dietetikus10 ok, hogy ne csak a szépségért fogyj
Sokan azért vágnak bele ilyen-olyan fogyókúrákba, mert csinosak szeretnének lenni. Pedig lehet, hogy ez egy tévút, vannak ennél szerintem fontosabb okok is.
Bodon Judit dietetikusA táplálkozási szokások hatással vannak a testtömegre, a vérnyomás, a vérzsírok- és a vércukorszint szabályozásra is. Az egyéni tápanyagigényhez igazodó étrend összeállítása dietetikus segítségével történhet, de ha addig is
- igyekszünk kerülni a cukrozott ételek és italok fogyasztását,
- zsírszegény alapanyagokból kevesebb zsiradékkal készítjük el ételeinket,
- ritkábban és kevesebbet sózunk,
- naponta többször fogyasztunk zöldségeket és gyümölcsöket,
- és rendszeresen szánunk időt a testmozgásra,
máris sokat tettük nemcsak a stroke megelőzéséért, hanem szívünk és érrendszerünk egészségéért miközben a közérzetünk is javulni fog.
forrás: verywell.com