Az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz a haspuffadás, az egészséges felnőttek 10-30%-a rendszeresen szenved tőle. A puffadást általában a túl sok gázképződés okozza, a diszkomfort érzés mellett gyomor- és hastáji panaszok, görcs, fájdalom jelentkezik és a has is nagyobbnak látszik, a ruhák kényelmetlenül feszülnek a derekunknál.
A reklámblokkokban szinte minden alkalommal feltűnik legalább egy puffadásgátló gyógyszer, de mielőtt a patikába rohannánk, nézzük meg hogy az étkezési szokásaink változtatásával enyhíthetünk-e a kellemetlen tüneteken.
1. Megfelelő rost-, és mellé megfelelő folyadékfogyasztás
A kevés rost- és folyadékfogyasztás, a nem rendszeres fizikai aktivitás könnyen székrekedéshez vezet, melynek egyik kényelmetlen velejárója a puffadás. A teljes kiőrlésű gabonából készült ételek, a zöldségek, gyümölcsök is jó rostforrások, a napi ajánlott bevitel felnőttek számára 25-35 g élelmi rost. Figyeljünk oda, hogy minden étkezésünk (mind az 5!) tartalmazzon zöldségeket - frissen, nyersen vagy főzelék, zöldköret formájában.
A napi 6-8 pohár folyadék, elsősorban víz fogyasztása, és a heti 5x30 perces testedzés is segít megelőzni a székrekedést.
2. Gyakori, kisebb volumenű étkezés
Az egyszerre elfogyasztott nagy adag, és esetleg zsírban gazdag étel is puffadáshoz vezet, a gyakori, kisebb étkezések - 3 fő és 2 kisétkezés - csökkenthetik a tüneteket.
3. Normál tempó
Nem csak a mennyiség, de a gyorsaság is számít! Ha kapkodva eszünk, sok levegőt is nyelünk, ami szintén a has “felfújódásához” vezet. Lassuljunk le és élvezzük az evést, 10 perc helyett szánjunk egy fél órát az étkezésre. Azt is érdemes tudni, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik, rágjunk meg jól minden falatot.
4. Rendszeres rágózol?
Rágózás közben is sok levegőt nyelhetünk, így érdemes elhagyni vagy csökkenteni.
A puffasztó ételek felderítésére próbáld ki puffadás kalkulátorunkat!:
5. Szénsavas italok
A szénsavas vizek, üdítők az egyik leggyakoribb bűnösök a puffadás előidézésében, váltsunk mentes vízre, teára, italokra.
6. Nyomozzunk magunk is!
Sokan szenvednek a hüvelyesek puffasztó hatásától, a borsó, bab, lencse emésztésekor gázok szabadulnak fel. Vezessünk étkezési naplót, hogy kiderüljön, mi és milyen mértékben okoz panaszt, így csökkenthetjük, vagy szükség esetén kiiktathatjuk az étrendünkből a számunkra kedvezőtlen ételeket. (Tipp: érdemes a vöröslencsét kipróbálni, a tapasztalatok szerint kevésbé puffaszt.)
Olvastad már?
7. Figyeljünk egyes édesítőszerekre
A cukormentes rágók, cukrok előállításához használt édesítőszerekben lévő cukoralkoholok is okozhatnak panaszt, fontos, hogy ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget.
+1. Más betegség is állhat a háttérben!
Sok ételallergia, és intolerancia tünete lehet a puffadás, ha jellemzően pl. tej, tejtermék, vagy tojás fogyasztása után jelentkeznek tünetek, mindenképpen forduljunk orvoshoz.