7+1 tipp, hogy jól használd az olívaolajat!

Mindent olívaolajjal főzni ma már sikknek számít. De ismerjük egyáltalán az olívaolajat? Hogyan hozhatjuk ki belőle a legjobbat, és hogy kerüljük el, hogy átverjenek minket?

Az olívaolaj pár éve lett nagyon divatos - ma már sokan használják a mindennapokban is. Mivel azonban a jó olívaolaj nem olcsó mulatság, itt van pár tipp, hogy jól használjátok, illetve hogy ne adjatok ki fölöslegesen pénzt rossz minőségre.

Pa amb tomáquet

Aki járt már Katalóniában, bizonyára volt szerencséje a katalánok népszerű és egyszerűségében zseniális paradicsomos kenyeréhez. Személy szerint jó néhány évvel ezelőtt ettem ...

1. Csak extra szűz olívaolajat válassz!

A szűz és a sima olívaolaj jó eséllyel nem más, mint újrafinomított növényi olaj - például napraforgó vagy repce. Amelyekkel nincs semmi baj, hiszen használjuk őket is a főzéshez, de miért fizetnénk az olívaolaj árát értük? Maga az extra szűz jelző egyébként még nem garancia a sikerre, de talán a legnagyobb átverést kiküszöbölhetjük vele.

2. Ismerkedj a címkével

A címkét mindig olvasd el vásárlás előtt. Egyrészt, hogy tisztában légy vele, meddig használhatod az olajat, másrészt, hogy megtudd, honnan jött. Az, hogy olasz, spanyol görög vagy éppen francia még semmit nem mond - keresd a szüretelés pontos helyét. A nagy cégeknél lényegesen könnyebb gyenge minőségű termékbe belefutni - ők gyakran csak felvásárolják az olajbogyókat, majd a sajtolás helyén összekeverik a sokszor egymástól 100-200 km távolságra lévő ültetvények bogyóit. Ilyen esetben nem kerül fel a szüretelési hely a címkére. Ha az ültetvényen szüret után azonnal elkezdték feldolgozni - ami az olívaolaj esetében a legideálisabb - , rajta lesz a pontos hely!

Csípős gombafejek

Amikor a fokhagymás pirított gombát készítettem, akkor kóstoltuk ezt a kellemesen csípős változatot is. Egyik finomabb, mint a másik.

3. Ne vegyél átlátszó üveget!

Akármilyen csinos vagy kedvező árú, a jó olívaolajat nem szabad átlátszó vagy világos üvegben tartani. Az olívaolajnak a tartós fény nagy ellensége - sokkal hamarabb elveszti a zamatát és az ízét, ha fény éri. Külföldön, de már itthon is kapható jó minőségű olívaolaj kimérve. Ha műanyag palackban mérik ki, annyi baj legyen - de hazaérve azonnal öntsük át sötét színűbe az egészet!

4. Az "első sajtolás" szó a palackon szemfényvesztés

Bár a legtöbb üvegen rajta van, ez nem más, mint terelés. A szabályok szerint ugyanis a extra szűz olívaolajnak első sajtolásból kell származnia. Így az első sajtolásból (angolulfirst pressed) jelző az olajos üvegen olyan, mintha a chilikrémre ráírnának, hogy chiliből van. Hát még jó hogy!

5. Az olívaolaj nem olyan, mint a bor - az évek nem használnak neki

Az üvegen rajta kéne legyen, hogy az olívaolaj eltarthatósága 18 hónap. Maximum, de nem érdemes rá annyit várni. Az olívaolaj minden nappal veszít az ízéből és zamatából - ne tartogasd. Ha nem használod minden nap, inkább vegyél kisebb kiszerelést, vagy osztozz rajta a szomszéddal, anyukáddal vagy a tesóddal. Ha teheted, válaszd a legfrissebbet! Miért fizess többet, ha nem élvezed a lényegét?

Fokhagymás-petrezselymes garnéla recept
6. A fény és a hő nagy ellenség

Még ha sötét palackban is van az olajod, tartsd sötét, száraz, hűvös helyen. Véletlenül se legyen a tűzhely vagy más hőforrás közelében, vagy a konyhapulton, mert ezek a tényezők is felgyorsítják az aromavesztés idejét.

7. Használd gyakran, de élvezd az ízét!

Az előbbi okok miatt használd el az olajod minél hamarabb! Te tudod, hogy mennyit fogyaszt a háztartásod, vagy mennyit engedhetsz meg magadnak anyagilag. Jó minőségű, illatos, zamatos olívaolajban rántani vétek, hiszen a lényeg vész el - arra vannak olcsóbb olajok is. Tedd salátára, sült zöldségre, pirítósra - használd olyan egyszerű ételekhez, amelynek ez a zöldes csoda a koronája lesz. Ha főzöl vele, csak kis lángon, kevés ideig hagyd "magában" - különben fölösleges kifizetni az árát.

+1 Találj egy jó viszonteladót!

A jó fodrász, jó autószerelő, jó hentes fontos - vedd az olívaolajat is profitól! Ha találsz egy kis boltot vagy forgalmazót, akiben eddig nem csalódtál, tartsd meg! Ha még nem, keress egyet - az olívaolaj nem a legolcsóbb konyhai alapanyag, a pénzedért követeld meg a minőséget, és ne támogass kóklereket. A mi kedvencünk, "Igaziolívás" Guszti például országszerte megtalálható.

(via food&wine)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...