Úgy tűnik, mindent jól csinálsz, de mégsem mozdul lefelé a mérleg nyelve. Nézzünk pár tipikus okot, ami miatt nem haladsz megfelelően a célod felé!
1. Sosem laksz jól
Gyakori hiba, hogy ugyan kb. sikerül belőni a megfelelő napi kalóriamennyiséget, de ehhez nem a megfelelő ételeket választjuk. Annak érdekében, hogy fogyókúránk ne járjon állandósult, demoralizáló éhségérzettel, válasszunk nagy telítőértékű alapanyagokat, ételeket. Ezek elsősorban az alacsony energia-, de magas élelmi rosttartalmú zöldségek (zöldköretek, saláták), és az alacsony zsír-, de magas fehérjetartalmú húsrészek (csirkemell, pulykamell, sertésszűz, -karaj stb.) és halak. Ez a két csoport legyen étkezéseink alapja.
2. Unatkozol
Ezzel nem hiszem, hogy nagy újdonságot mondanék, hogy unatkozás esetén a leggyakoribb pótcselekvés az evés. Lehet, hogy csak csipegetünk ezt-azt, gondolván, hogy ennyi úgy sem árt, nem számít. Sajnos számít. Unatkozás esetén inkább sétáljunk, gyalogoljunk, fussunk, ha már van edzésrutinunk, eddzünk! Ezzel nemcsak a fogyókúránknak teszünk jót, hanem az egészségünknek is, ráadásul a termelődő endorfin még az unalmat is garantáltan elűzi!
3. Rákattantál az alacsony zsírtartalmú kajákra
Keresed a light termékeket, de az összkalóriával nem foglalkozol. Mindig olvasd el a címkét, mert gyakori, hogy az alacsony zsírtartalmú kész-, félkészételek, termékek magas szénhidráttartalmúak és vice versa.
4. Túl gyakran eszel egy nap. Vagy túl ritkán.
Én a napi 4-6-szori étkezés híve vagyok testsúlycsökkentés idején is, hiszen így elkerülhetőek a farkaséhségből fakadó kontrollálatlan bekajálások. De fontos, hogy ezek a gyakori, kisebb étkezések is felügyelet alatt maradjanak, meghatározott energia- és tápanyagtartalmúak legyenek. Az nyilván nem jó irány, hogy ha hátradőlünk, és napi hatszor megesszük, ami belénk fér.
5. Nyugira vágysz
Már megint felidegesített a főnököd, a párod sem vette fel a telefont, hetek óta nem bírsz időt szakítani a barátnőddel való kávézásra, és ismét késni fogsz a villanyszámla befizetésével. Ezen aztán tényleg nem segít más, csak egy süti, vagy egy jó nagy tejeskávé, és ma a büfében épp a kedvenc csokigolyód van, nem fogod kihagyni.
Stresszhelyzetekben is gyakran kényeztetjük magunkat kedvenc nasijainkkal, kinek az édes, kinek a sós, mindenesetre ritkán kezdünk el ilyenkor jégsalátacafatokat ropogtatni. A tipikus kényeztető falatok legfőbb tulajdonsága, hogy kis mennyiségben sok kalóriát tartalmaznak. És sajnos nem szoktunk megállni a kis mennyiségeknél.
Tereljünk, relaxáljunk, sétáljunk a friss levegőn! 15 perc pihenéstől a munkahely sem fog fejre állni, és a betolt tábla csokitól a villanyszámládat sem fogod tudni előbb befizetni.
Ha általánosságban jellemző az életedre a stressz, keress fel szakembert, aki segíthet a helyzet komplex kezelésében!
6. Fáradt vagy
Délutáni "lecsukódik a szemed állapot", nagyokat ásítasz: egyértelmű, hogy kell egy kis energia – azaz némi kalória. Vagy mégsem?
Válasszuk meg jól az ebédet, sok színes, vitamindús zöldséggel legyen tele a tányér, igyunk egy zöld teát vagy akár csak egy nagy pohár vizet, és sétáljunk egyet! Mozgassuk meg a testünket, ez segít az energiaszint megemelésében!
7. Magyar adag a francia helyett
Nálunk hagyományosan az az igazi étkezés, ha jó nagy adag ételek vannak a tányérunkon. Ráadásul – legalábbis az én generációmban – sokunkat úgy neveltek, hogy ételt nem hagyunk a tányéron.
Saját tapasztalataim azt igazolják, hogy a túlsúly, az elhízás egyik leggyakoribb oka még ma is az, hogy egyszerűen túl sokat eszünk. Túl nagy a szendvics, túl sok benne a feltét, nagy adag ebédre a leves és aztán a főétel is, ráadásul háromfogásos menüben a piskótaszelettel akciós is. A gyorséttermekben ugyanannyiba kerül egy közepes burgonya, mint a kicsi, naná, hogy azt választjuk.
Ne válasszuk azt! Kérjünk zónaadagot, kisadagot, együnk egy vagy két fogást ebédre (desszert nélkül)! Ha sikerül beállnunk a napi 4-6-szori étkezésre – nem fogunk éhen maradni. Ráadásul tele vagyunk tartalékokkal, és épp az a cél, hogy ezek megcsappanjanak.
7+1. Kizárólag egészséges ételeket eszel
Legalábbis olyanokat, amelyekre a gyártó, a forgalmazó, az árus, a büfés rátapasztja ezt a bélyeget. Csak azért, mert valami magán viseli a „fittness", „wellness", „light", „cukormentes", „gluténmentes", „paleo", „egészséges" jelzőket, még nem jelenti azt, hogy stabil, állandó helyük lehet a fogyókúrás étrendben. Ezeknél a termékeknél gyakori a magas zsír- vagy szénhidráttartalom (ld. 3. pont), gyakran energiadúsak – azaz kis mennyiségükben sok kalória van, ráadásul mivel abba a hitbe ringatnak minket, hogy szuperegészségesek, lelkiismeret-furdalás nélkül duplázunk belőlük.
Emellett persze van, hogy sikerül jól választanunk, és tényleg élettanilag kedvező hatású alapanyagokkal töltjük fel a konyhát, pl. dióval, mandulával, avokádóval, de azzal már nem számolunk, hogy ezek tipikusan magas energiatartalmú élelmiszerek, nem ehetünk ezekből sem számolatlan mennyiségeket.
Én gyakran szoktam arra gondolni, hogy a sikeres testsúlycsökkentés alapvetően egy elég egyszerű folyamat, hiszen olyan triviálisak az alapelvek. Aztán rájövök, hogy inkább mégiscsak komplex folyamat, mert hiába egyszerűek az alapelvek, a siker rengeteg tényezőn múlik. És ez a rengeteg tényező, amire laikusként esetleg nem is gondolnánk, indokolja, hogy érdemes szakemberhez fordulni, aki átlátja ezt a komplexitást, és egészében tudja segíteni a fogyni vágyót.
Ezeket olvastad már?
A TUTI FOGYÁS 10 pontja - ezek nélkül nem fogsz...
Rengeteg receptet látunk az interneten a gyors fogyással kapcsolatban - ám ezek vagy egyáltalán nem, vagy csak ideig-óráig működnek.
Szálka Brigitta dietetikusEzekre figyelj, ha úgy döntöttél, nem eszel több szénhidrátot! 7...
Töretlen népszerűségnek örvendenek a szénhidrátszegény diéták - a jó hír, hogy ezeket lehet jól is csinálni. Próbáljuk meg például az alábbi hét „hibát" elkerülni!
Bodon Judit dietetikus7 tipp kezdő fogyókúrázóknak - hasznos tanácsok a dietetikustól
Ezeket minden fogyni vágyónak át kell gondolnia, mielőtt belevág a testsúlycsökkentésbe.
Bodon Judit dietetikusEzzel a 9 szokással hagyj fel AZONNAL, ha fogyni szeretnél
„Valódi", tartós fogyást csak kemény munkával lehet elérni. Ennek egyik első feladataként szabaduljunk meg az alábbi 9 szokástól!
Bodon Judit dietetikus