7+1 tény, amit a manduláról mindenképp tudnod kell

Nem kell a tengerentúlra utaznunk a superfoodokért, hiszen itthon is bőven találunk igazán értékes alapanyagokat. Ilyen például a mandula.

Késő ősszel érik a mandula, ez a különleges gyümölcsfajta. Bár tulajdonságai miatt sokan a dió rokonának gondolják, valójában legközelebbi rokona az őszibarack, távolabbiak a szilva és a sárgabarack.

A mandulát többféleképpen vásárolhatjuk meg a piacon, üzletekben. Kapható a héjával együtt, héj nélkül, hántolva, vékonyra szeletelve vagy vékony hasábokra vágva. Ezek mellett a natúr, pirított termékek mellett népszerűek a fűszerekkel ízesített, cukrozott, csokival borított vagy sós változatok is.

A kiegyensúlyozott étrendben elsősorban a natúr, pirított változatoknak lehet rendszeres helyük, az ízesített mandulatermékek fogyasztását tartsuk alkalmi szinten.

Házi mandulavaj

Egy mandulavajat igénylő recepthez készítettem el ezt a különlegességet. Amilyen macerásnak hangozhat, hogy készítsünk otthon mandulavajat, igazából annyira egyszerű. Persze kell hozzá ...

Almás golyó mandulával

Cukor, liszt, tej, tojásmentes édességet szerettem volna készíteni. Jó, nem? Akkor miből lesz? Zöldségből, gyümölcsből. Így még azok is esznek vitamindús ételt, akik egyébként nem ...

Miért jó rendszeresen mandulát fogyasztani?

  1. Gazdag telítetlen zsírsavakban, amelyek jótékony hatásúak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
  2. Viszont legyünk mértéktartóak, hiszen a mandula magas zsírtartalmának köszönhetően magas energiatartalmú is (590 kcal/100 g), ezért, ha fogyni szeretnénk, akkor javasolt napi mennyisége 1 zárt maroknyi.
  3. Értékes növényi fehérjéket tartalmaz, amelyek különösen hasznosak a vegetáriánus és a vegán étrendek fehérjebevitelében.
  4. Relatív magas zsír-, növényi fehérjetartalma és élelmirost-tartalma miatt hosszan tartó jóllakottságérzetet biztosít, így egy almával, körtével tökéletes tízórai vagy uzsonna - akár fogyókúra idején is.
  5. Mikrotápanyag-tartalmát tekintve elmondható, hogy nagyon gazdag E-vitaminban, jelentős a kalcium-, a kálium-, a vas- és a magnéziumtartalma, és fontos cink-, szelén-,réz-, mangán- és niacinforrás is.
  6. Gazdag zsírtartalma miatt egy jó turmixgéppel isteni mandulavajat készíthetünk belőle.
  7. Fogyaszthatjuk a mandulát magában, vagy kásánk, müzlink összetevőjeként, salátákban vagy levesbetétként, süteményekben akár mandulalisztként is.
  8. A mandulaliszt fontos szereplője lehet a gluténmentes étrendnek, a tejpótló mandulaital pedig a egyik legnépszerűbb növényi alapú termékké nőtte ki magát az utóbbi években. Nemcsak a tejfehérje-allergiások, hanem a vegetáriánusok, vegánok kedvence is. A mandulaitaloknál keressük a hozzáadottcukor-mentes termékeket.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...