Elérkeztünk az ősz közepéhez, és ez meglátszik a zöldségesek kínálatán is. De semmi baj - hiszen az októberi szezonális zöldségek között is vannak igazi szuperkaják - kezdjük is rögtön a csodás színű céklával!
1. Segít a fogyásban
100 dkg cékla mindössze 43 kcal, így tökéletes alapanyaga a fogyókúrás étrendeknek. Készíts belőle salátát vagy süsd meg gazdagon fűszerezve sültek mellé köretnek!
2. Kordában tartja a vércukorszintedet
Értékes élelmirost-tartalmának köszönhetően lassítja a szénhidrátok felszívódását. 100 g cékla 10 g szénhidrátot tartalmaz, glikémiás indexe 64. Fogyaszthatod ebédre, uzsonnára és vacsorára is.
3. Csökkentheti a vérnyomásodat
A magas vérnyomásbetegség hazánkban is a vezető megbetegedések közé tartozik. Ez a betegség is klasszikusan az egészségtelen életmóddal összefüggő, a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód talaján alakul ki. Szövődményei közé tartoznak a vezető halálokok közé tartozó szív- és érrendszeri betegségek, időben felismerve életmód-változtatással, későn felismerve már azonban csak gyógyszeresen kezelhető.
Egy londoni kutatócsoport 2014-ben publikált kutatási eredményei szerint a céklalé rendszeres fogyasztása sikeresen csökkentette a kutatásban résztvevők vérnyomásértékeit.
4. Vérszegénység ellen is jó
Sokan tudják, hogy a megfelelő vérképzéshez vas szükséges, azt azonban már kevesebben, hogy a megfelelő folsavszint is kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban. A cékla magas folsavtartalmának köszönhetően szerepet játszik a vérszegénység kialakulásának megelőzésében.
5. Csökkenti a rák kialakulásának kockázatát
A cékla színét adó anyag, az ún. betanin antioxidáns hatással bír a szervezetben, amelyek segítségével képes szerveztünk harcolni a szabadgyökök ellen.
6. Jót tesz az emésztésednek
A cékla élelmirost-tartalma (2,8g/100 g) táplálékul szolgál a beleinkben élő mikroflórának. A napi ajánlott élelmirost-bevitel 25-30 g, 25 dkg céklával (köretként vagy salátaként) már ennek a negyedét biztosíthatod.
7. Elkerülheted vele az elbutulást
A céklában található nitrátok javíthatják az agyi oxigénáramlást, és így az agy működésének egészségét is támogatják.
+1. A levelei is nagyon értékesek
A céklának nem csak a gumója, hanem a levelei is gazdagok ásványi anyagokban, folsabvan, antioxidánsokban. Alapos tisztítás után használd őket zöldsalátáid alkotórészeként!
Ezeket olvastad már?
10 szuper egészséges CÉKLASALI 200 kcal alatt - van élet...
Itt a cékla szezonja, használjuk ki, hogy egész télen kapható. Készítsünk belőle salátákat köretként, sokkal több van benne, minthogy csak ecetes-cukros lével öntsük fel.
Bodon Judit dietetikusVérnyomáscsökkentés céklalével!
Egy londoni kutatócsoport tavaly publikált kutatási eredményei szerint a céklalé rendszeres fogyasztása sikeresen csökkentette a kutatásban résztvevők vérnyomásértékeit.
Bodon Judit dietetikusSüsd meg a céklát!
Ha megsütjük a céklát, egészen új oldaláról ismerhetjük meg! Szuperül beilleszthető az egészséges étrendbe, készítsük el változatosan, ne csak ecetes saláta formájában!
Bodon Judit dietetikus8 céklás recept, amit ki kell próbálnod
Nem tudod, mit készíts a friss, gyönyörű vörös céklából? Nyolc recepttel adunk most inspirációt, hogy a legfinomabb falatokat hozhasd ki belőle!
Dávid