1. Réz kilincsek
Hozzávalók: Citromlé és asztali só
Egy tiszta szivacsra facsard ki egy fél citrom levét, majd szórj a szivacsra körülbelül egy teáskanálnyi asztali sót, és dörzsöld meg vele a megtisztítani kívánt felületet. Ha szép fényes, egy tiszta ruhával töröld szárazra.
2. Mosogatótálca és hűtőszekrény
Hozzávalók: 4 teáskanál szódabikarbóna, 1 liter forró víz
Egy nagyobb tálban oldd fel a szódabikarbónát a forró vízben, majd egy tiszta szivacsot márts bele, és tisztítsd meg a felületeket! A mosogatótálca fényesen csillogó lesz, a hűtő tiszta és szagtalan.
3. Ablakok és tükrök
Hozzávalók: 2 csésze víz, fél csésze almabor ecet, negyed csésze 70%-os alkohol (gyógyszertárakban kapható), 1-2 csepp illóolaj (kihagyható)
Keverj össze minden hozzávalót, majd tedd a folyadékot egy spricnibe! Permetezd az oldatot néhányszor egy papírtörlőre vagy tiszta, puha rongyra és ezzel töröld át az üveg- és tükörfelületeket.
4. Rozsdamentesítés
Hozzávalók: fél citrom, fél csésze bórax
A bórax, vagyis a bórsav nátriummal alkotott sója egy puha, színtelen kristályokból álló, fehér por. Ebbe mártsd bele a félbe vágott citromot, majd dörzsöld be vele a rozsdamentesíteni kívánt felületet.
FONTOS!
Soha ne keverj össze ammóniatartalmú folyadékokat fehérítővel, vagy fehérítőt tartalmazó keverékekkel, mert az anyagok egymással kölcsönhatásba lépnek és a keletkező gőzök és gázok egészségre ártalmasak és a környezetre veszélyesek. Mindig tájékozódj a termékek összetételéről használat előtt!
5. Sütő
Hozzávalók: fél csésze szalmiákszesz (ammónia), 3-4 liter víz
Keverd össze a hozzávalókat, majd tisztítsd meg ezzel a sütőt és a benne található sütőrácsokat. A szalmiákszesz segít feloldani az odaégett szennyeződéseket, amiket egy tiszta vizes ruhával törölj vagy moss le a kezelt felületekről.
6. Vízkőmentesítés
Hozzávalók: egy rész nem gél állagú, fehér színű fogkrém, egy rész szódabikarbóna
Üvegvázáknál gyakori szennyeződés a körkörösen végigfutó vízkő csík. Ennek az eltávolításában is segít a fogkrém és szórabikarbóna kettőse, de persze másra is alkalmazhatod. Használd úgy a pasztát, mint a polírozó folyadékokat: egy ronggyal dörzsöld meg a vízkőfoltokat, majd egy száraz ronggyal töröld le a felesleget és fényesítsd ki a felületet.
7. Márványtisztítás
Hozzávalók: egy csepp enyhe mosogatószer, 2 csésze meleg víz
A “recept” pofon egyszerű, és nem is lehet elrontani, a márványtisztítást viszont igen, méghozzá azzal, ha citromot, ecetet, vagy más maró hatású tiszítószert használunk. Ügyeljünk arra, hogy a cseppnyi mosogatószer is szigorúan citrommentes legyen.
+1 Általános tisztítószer
Hozzávalók: egy rész ecet, egy rész víz, egy citrom héja szeletenként (nem reszelve), 2-3 db rozmaring ág
Az összetevőket tedd egy spricnibe, és hagyd állni egy hétig. Az így elkészült folyadékot bátran használd általános tisztítószerként, rongyra vagy papírtörlőre permetezve.
Ezeket olvastad már?
10 dolog, amiről nyáron se feledkezz meg, ha takarítasz
Itt a nyár, csomót vagyunk a szabadban, de azért ne feledkezzünk meg a lakás és a ház tisztán tartásáról sem. Összegyűjtöttünk 10 tennivalót, amikre szánj időt.
Nosalty10 filléres trükk, amiket ki kell próbálnotok
Az internet tele van filléres ötletekkel, amik tényleg nagyban könnyíthetnek az életünkön. Összegyűjtöttük a 10 kedvencünket a legutóbb látottak közül.
Nosalty11 étel, amivel ki is takaríthatsz!
Az ételek nem csak arra jók, hogy megegyük őket. Van, amivel fogyasztása előtt/alatt/után ki is takaríthatsz. Jó, mi?
Brecz Judit100 éves konyhai trükkök, amik a mai napig működnek
Felejtsd el a drága tisztítószereket, és nézz körül a nagyi praktikái között, mert biztosan találsz olyat, ami neked is beválik majd. Ki melyiket próbálta már?
Nosaltyvia GoodHouseKeeping