Rengeteg tudományos vita folyik arról, valóban egészségtelen-e a mikrohullámú sütő használata, valamint arról is, mennyire veszítik el az élelmiszerek tápértéküket a mikrózás során.
Azt már tudjuk, hogy a fém evőeszközöket, a fém széllel rendelkező tányérokat és a műanyagok jelentős részét nem lehet mikrózni, emellett pedig rengeteg olyan élelmiszer is van, amelyet egyszerűen nem éri meg a mikróban felmelegíteni, ugyanis a gyors hőkezelés nem csak nekünk árthat, de a mikrót is egy életre tönkreteheti.
Íme 7+1 dolog, amit lehetőleg soha ne mikrózz!
1. Sovány húsok
Míg a magas zsírtartalmú húsokat könnyebben és szebben is lehet mikróban kezelni, addig az olyan sovány húsok, mint például a csirke vagy a sertés egyes részei ehetetlenné is válhatnak a gyors hőkezelés során.
2. Tengeri herkentyűk
A tenger gyümölcsei mikrózva olyanok, mint a leeresztésnek indult lufi. Bár Magyarországon viszonylag ritkán fogyasztunk kagylókat vagy garnélát, de ha egy ínycsiklandó éttermi vacsora után hazavinnénk a megmaradt herkentyűket, ne próbálkozzunk a mikrós melegítéssel.
3. Víz
Sokan teszik a teához használt vizet mikróba, pedig az ilyesfajta melegítés elég bosszantó következményekkel járhat. Ha nincs más lehetőségünk, figyeljünk oda a melegítési időre (ez maximum 2 perc legyen), és ha kivettük a bögrét a mikróból hagyjunk a felforrósodott víznek legalább fél perc hűlési időt.
4. Kenyér és pizza
Sokan nem fogtok örülni ennek a hírnek, pedig biztos mindannyian tapasztaltátok már, hogy a mikrózott pizza állaga teljesen megváltozik, a tészta laza lesz és puha, egyáltalán nem hasonlít többé a frissen sült, ropogós változatra. Nem, még a grillező opcióval sem.
5. Fagyott hús
Miért nem ajánljuk ezt a gyorsnak és praktikusnak tűnő megoldást? A mikróban felolvadó hús könnyen tönkremehet, ha nem főzöd/sütöd meg gyorsan, ráadásul a baktériumok is villámsebességgel terjeszkedhetnek rajta.
6. Nyers tojás
Gondoljunk csak bele abba, hogy a tojás belsejében a felforrósodó anyag sehogy sem tudja kiengedni a gőzt, így az egy pillanat alatt felrobban a mikróban, amit aztán órákig lehet majd takarítani. Különben is: létezik olyan ember, aki a mikróban főzi meg a tojást?
7. Nyers zöldségek és gyümölcsök
A föld, amelyben a zöldségek teremnek tele van olyan ásványi anyagokkal, amelyek a mikrohullámok hatására égni, szikrázni kezdhetnek, ez a reakció pedig akár teljesen tönkreteheti nem csak az ételed, de a mikródat is.
7+1. Papírzacskó
Tudjuk, hogy a papír sehogy sem minősül élelmiszernek, de ma már rengeteg étteremben adják papírzacskóba csomagolva az elviteles ételeket. A zacskók külsején festék és ragasztó is előfordulhat, a magas hőmérsékleten ezek az anyagok pedig könnyen feloldódnak, ráadásul mérgezőek is lehetnek.
Ezeket olvastad már?
Itt a válasz, meddig állnak el a húsok a fagyasztódban!
Nyers húst vásárolni önmagában nem nehéz feladat, kimatekozni viszont, hogy hány napig áll el és meddig tárolható a fagyasztóban, már egy kicsit fogósabb kérdés.
Masszi- Rigó CsillaItt a válasz, mennyi ideig bírják őrölt fűszereid a fiókban
Két féle ember létezik: aki a cserepes fűszernövényekben hisz, és aki minden fűszert szárítva, vagy őrölve vásárol meg a boltban. Hozzájuk szólunk most.
Masszi- Rigó Csilla5 étel, amit SOHA ne rakj be a fagyasztóba
A fagyasztás nagyon jó módja annak, hogy csökkentsük az élelmiszer-pazarlást, de nem minden ételt lehet jégre tenni. Mutatjuk, miket ne rakj a mélyhűtőbe!
Fenes GábrielItt a válasz arra, hogyan süsd tökéletesre a farsangi fánkokat
Legyen szalagos, töltött, képviselő vagy csöröge, mindannyian imádunk fánkot enni, a sütés viszont sokak számára mumus lehet az olaj, és a falakba beivódó szagok miatt.
Masszi- Rigó Csilla