7 zseniális felhasználási mód a parmezán héjához

A parmezán sajt legkülső kérge igen kemény, huzamosabb szellőztetés után kősziládságú is lehet. Mégse dobd ki, konyhád legnagyobb aromaforrása!

Eszméletlenül sok okot fel tudunk sorolni, miért vásárolj parmezánt, és most láthatod azt is miért ne dobd ki a héját. Először is a sajt héjhoz legközelebbi része a legízletesebb, legaromásabb rész. Mindig reszeld le, ne akasszon meg, hogy ott egy kicsit nagyobb erőbedobásra van szükséged! Sőt a legszélső kéreg is tartogat számodra némi meglepetést. Lehet, hogy idáig nem tudtad, de konyhád egyik meghatározó ízforrását tisztelheted benne. Amit idáig kidobtál, most a leghasználatosabb darab lesz. Figyelj, mutatjuk, hogyan!

Ezeket olvastad már?

Először megfelelően tisztítsd meg a sajt megmaradt héját. Külső, viaszos részét reszeld le vagy mosd meg, belülről vágd ki a már teljesen elszíneződött foltokat. Innen indulhat az újrahasznosítás!

1. Készíts alaplevet belőle!

Csak úgy, mintha húsalaplevet forralnál, a hagyma, fokhagyma, egész fekete bors, babérlevél, petrezselyem és további fűszerek mellé dobd be a megmaradt részeket. Az így elkészült, leszűrt ízbombát kisebb fakkokban, esetleg jégkockatartóban lefagyaszthatod és a későbbiekben zöldségleveshez, rizottóhoz, tésztaszószhoz felhasználhatod.

2. Ízesíts vele paradicsomszószt!

Dobd bele az éppen készülő hagymás, fokhagymás, bazsalikomos, oregánós paradicsomszószba, hadd engedje ki jótékony aromáját. Tálalás előtt pedig kapd ki belőle.

3. Dobd a lébe!

Levesekhez, – nem csak paradicsom és vegyes zöldségléhez – lencse, borsó és bármilyen krém-, illetve erőleveshez is használhatod ízesítőként. Minden, hosszan készülő, szaftos finomsághoz: raguhoz és húsos egytálételhez nagyszerű. A végén, természetesen itt is ki kell venni a sajthéjakat. El ne felejtsd!

4. Süsd meg!

A legkülső viaszkos része ehetetlen, de ami még belül foglaltatik, mindig fogyasztható. Ha gázsütőd van: akkor szúrj egy villát a darabkába, először a belső, majd a külső oldalát tartsd a lánghoz. Pirítsd pár percig, míg aranybarna nem lesz. Ha grilleznéd: akkor is először a belső felével kezdd, így a külső viasz nem olvadhat a belső ehető részre. Alufólián vagy sütőtálcán fogasd a darabkákat, hogy mindkét felükön megpiruljanak. Aztán jöhet a falatozás, vágd vagy harapd ki a megpuhult, még ehető részt - sós, borsos olívaolajjal tunkolt bagettel a legfinomabb!

5. Párolj vele!

Tedd a pároló edénybe, vagy a forrásban lévő víz fölé helyezett szűrőbe a zöldségek mellé. Nincs többé ízetlen párolt zöldség. Állítólag articsókával a legfinomabb, de mi brokkolival próbáljuk ki először, az biztos!

6. Ízesíts vele olívaolajat!

Dobj egy tálba vagy egy üveg aljára pár megmaradt parmezánvéget. Öntsd fel olívaolajjal, dobhatsz mellé fokhagymát is. Majd hagyd állni egy darabig. Isteni finom tészta, kenyér vagy krémleves tetejére csepegtetve.

7. Piríts zsemlekockát vele!

Dobd a felhevített olívaolajba, a fokhagymagerezdek és a friss rozmaring vagy kakukkfűágak mellé, ezekkel együtt pirítsd a levesbetétnek, vagy zsemlegombócba szánt zsemlekockákat. Sőt, sós kenyérpuding ízesítésére is használhatod!

Ha mégsem éreznéd felkészültnek magad arra, hogy azonnal hasznosítsd a megmaradt sajtvégeket, akkor zárd őket egy tasakba és felhasználásig tedd a mélyhűtőbe. De bízhatsz bennünk, ha egyszer kipróbálod, utána soha többé nem hevernek parlagon az értékes darabok!

via: huffingtonpost

Ezeket olvastad már?

10+1 kötelező tipp uborkához

Egy jégbe hűtött saláta friss roppanós uborkából valódi nyári kedvenc! De vajon mire használhatjuk ezt a csodálatos zöldséget még? Receptek és szépészeti trükkök röviden.

Gréti
Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...