Aki rendszeresen süt, főz, az tisztában van az általános konyhai higiéniai szabályokkal. Nézzük, mire kell egy kicsit jobban odafigyelni, ha mindenki nagy örömére a szabadban grillezünk!
1. Süssük át alaposan!
Ez elsősorban a húsfélékre igaz, hiszen a nyers hús kiváló táptalaja a kórokozóknak. A csirke- és a pulykahúst mindig süssük át teljesen, kedvenc steaknek valónkat, rozénak szánt sertésszüzünket csak megbízható hentestől szerezzük be, és a vásárlástól a grillig (vagy a pácolásig) garantáljuk a hűtőláncot - azaz ne hagyjuk elöl a nyers húst a konyhapulton. Ha félig átsütve szeretjük a húst, akkor mindig frissen fogyasszuk, nem kell elkészíteni előre.
Olvasd el!
Top 15 klassz torta cukor nélkül
2. Takarítsunk rendszeresen!
A kertiparti vége felé már gyakran nincs energiánk letakarítani a grillrácsot, a grillezési eszközöket vagy a többször felhasználható nyársakat. De ne spóroljuk ezt a kis időt meg, egy kefével, dörzsszivaccsal, meleg, szappanos vízzel gyorsan végezhetünk, ne tegyük el a rácsot piszkosan a következő alkalomig.
Ha hűtődobozban szállítjuk a hozzávalókat, ezt is takarítsuk ki használat után, szappanos vízzel alaposan mossuk át, töröljük szárazra vagy hagyjuk kiszáradni.
3. Kezet is mossunk!
Ez természetes a konyhai műveletek során, az alapanyagok tisztításakor, előkészítésekor mindig legyen tiszta a kezünk, az egyes műveletek között is mossunk rendszeresen kezet (pl. a csirkehús szeletelése és a zöldségek aprítása között)!
Ha a lakásunktól távol kerül sor a sütésre, akkor készítsük elő otthon az alapanyagokat, emellett vigyünk magunkkal nedves/antibakteriális kéztörlőt, vizet palackban.
4. Különítsük el a különböző élelmiszereket!
A keresztszennyeződések elkerüléséhez számoljunk külön deszkát, tányért, szeletelőkést a nyers csirkének, pulykának, halnak, sertésnek, marhának, zöldségeknek, gyümölcsöknek. Legyen nálunk papírtörlő, szalvéta az eszközök tisztításához.
5. Tartsuk a hűtőláncot!
A nagy melegben a baktériumok, egyéb kórokozók gyorsabban szaporodnak, a nyers vagy pácolással előkészített hús- és halételeket az "utolsó pillanatig" tartsuk a hűtőben. A húsokat, halakat előre felszeletelhetjük, fűszerezhetjük, tűzdelhetjük, nyársra húzhatjuk, de ezt követően ne a konyhapulton vagy a kerti asztalon várakozzanak, hanem tegyük őket vissza a hűtőbe.
Ha nyers húsféléket hűtődobozban szállítjuk a grillezés helyszínére, figyeljünk rá, hogy a hűtődobozban megfelelő hőmérséklet legyen, a jégakkukat hűtsük le teljesen, és használjunk belőlük megfelelő darabszámút, hűtődobozunk méretéhez igazítva.
6. A páclé pácolásra való
Nem fogyasztásra. A pácléből kiemelt húsokat süssük át, a sütés során még kenegethetjük, de ne felejtsük, hogy a pácolás során a páclébe a nyers húsok kieresztett leve is belevegyül, azok baktériumtartalmával együtt. Ezt a páclevet nyersen már ne használjuk fel semmilyen módon.
7. Lejárt szavatosságú ételt ne használjunk!
Ez is triviálisnak tűnik, bár otthon, háztartási körülmények között azért hajlamosak vagyunk a dátumokat rugalmasan kezelni. A nyári időszakban azonban a romlandó termékek sokkal gyorsabban válnak használhatatlanná, különösen, ha a konyhapulton, a kertben, az erdőben várnak sorukra.
Penészes, rohadt, sérült zöldséget, kellemetlen szagú, romlottnak tűnő húst, halat ne használjunk fel!
(via HomeFoodSafety)