7 tipp, amivel sokat tehetsz emésztőrendszered egészségéért

Tudtad, hogy immunvédekezésünk egyik legfontosabb eleme a bélrendszerünk? Ezekre figyelj oda az étrendedben, hogy ezen a téren is minél egészségesebb legyél.

A testünk működését feltérképező kutatások egyik legforróbb témája az elmúlt években a bélrendszerünk egészsége, ezen belül is a bélbaktériumaink összességének, azaz a mikrobiom működése, egyensúlya, funkciója. Amellett, hogy az emésztőrendszeri tünetek (puffadás, hasi diszkomfortérzet, görcsök, székrekedés, hasmenés stb.) rengeteg embert érintenek tartósan, beleink egészsége immunvédekezésünk szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Ez a tény eddig is fontos volt egészségünk megőrzése érdekében, de most, a COVID-járvány közepén ennek jelentősége felértékelődött.

Mit tehetünk a mindennapokban annak érdekében, hogy a mikrobiomunk egyensúlyban legyen, és bélrendszerünk minél hatékonyabban tudja ellátni feladatát?

1. Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt!

Étrendünk megfelelő élemirosttartalma (ajánlott mennyiség: 30-35 g élelmi rost/nap) kulcsfontosságú a mikrobiom egyensúlya szempontjából, hiszen az ezt alkotó baktériumok részben ezekből az élelmi rostokból jutnak tápanyaghoz. A zöldségek és a gyümölcsök mellett tartalmaznak élelmi rostokat a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek a diófélék, az olajos magvak, a hüvelyesek. Ha pedig még jobban szeretnénk csinálni, akkor figyeljünk oda a változatosságra is: a University of California egyetem kutatásai szerint azoknak, aki heti harmincféle növényi alapanyagot fogyasztottak jóval változatosabb volt a mikrobiomjuk összetétele, mint azoknak, akik csak tízfélét.

2. Legyen szivárvány a tányérunkon!

Élelmirost-tartalmuk mellett a gyümölcsök, növények gazdagok ún. fitokemikáliákban is. Ezek olyan bioaktív vegyületek, amelyek védőhatást fejtenek ki a szerveztünkben. Ide tartoznak pl. a flavonoidok - a zöldségek, gyümölcsök erős színéért is felelős, antioxidáns hatású vegyületek, a keresztesvirágú növényekben - pl. káposztafélék - előforduló glükozinolátok, és a fitoösztrogének.

Annak érdekében, hogy minél többféle védő hatású anyagot fogyasszunk, ügyeljünk arra, hogy étrendünk mindig nagyon színes legyen - szerepeljenek benne rendszeresen piros, bordó, sárga, narancsásrga, lila és zöld növényi alapanyagok is.

3. Éljenek a probiotikumok!

Fogyasszunk naponta probiotikus és prebiotikus hatású élelmiszereket! Ezek közé tartozik az élő baktériumkultúrát tartalmazó joghurt és kefir, de ide értjük a manapság olyan népszerű fermentált termékeket is, mint pl. a savanyú káposzta, a kimchi és más fermentált zöldségek.

Kimchi

Ahogy a koreai nagymamák mondanák "Ahány ház, annyi Kimchi..." Ez a végtelenül egyszerű savanyúság több ponton is eltér a hagyományos verziótól, de ízre és állagra így is isteni ...

Egyéjszakás zabkása szőlővel

Este összedobjuk, hűtőbe tesszük és reggel megesszük. Indítsd a napot Te is egészségesen ezzel az egyéjszakás zabkásával, sok-sok szőlővel, cottage cheese-zel és pekándióval.

4. Szeresd a zabkását is!

A zabpehely jótékony hatásáról már többször írtunk mi is. Számos értékes tulajdonsága közé tartozik az ún. béta-glükán-tartalma. Egyes kutatások eredményei szerint a béta-glükánnak értékes prebiotikus tulajdonságai vannak, ráadásul összefüggésbe hozható a koleszterinszint csökkentésével is.

5. Minimalizáld a cukrot!

Amellett, hogy a finomított cukor és az egyszerű szénhidrátok túlzott fogyasztása káros hatással lehet a mikrobiomunk változatosságára, jellemző rájuk, hogy a káros baktériumokat táplálják. Nem kell teljesen eliminálni az étrendedből a hozzáadott cukrot, édességet, de nagyon figyelj oda a csökkentett bevitelre, és tartsd rajta a szemed a rejtett cukrokon is!

6. Vörös húsok, és feldolgozott termékek

A vörös húsok és a feldolgozott húsipari termékek hozzájárulhatnak a gyulladásos folyamatok kialakulásához. Ez persze nem jelenti azt hogy alkalmanként ne ehetnél egy jó marhahúslevest vagy egy finom házikolbászt, de tarts ezekben is mértéket, a hangsúlyt inkább a szárnyas hús és a hal fogyasztására tedd, és iktass be hetente 1-2 húsmentes napot is!

7. Csökkentsd a stresszt!

Tisztában vagyunk azzal, hogy az idei év sokunk életében jelentősen fokozta a stresszt, de azt is tudjuk, hogy a nem megfelelően kezelt stressz nagyon gyakran emésztőrendszeri tüneteket generál. Amennyire csak teheted, igyekezz kikapcsolni, pihenni, énidőnek helyet találni a hétköznapokban. Már napi pár perc önmagadra fordított idő is rengeteget jelent. Ha egyedül nem megy, kérj bátran segítséget!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...