7 takarítással kapcsolatos mítosz, ami biztos, hogy nem működik

Az ecet és a szódabikarbóna nem mindenható, és az újságpapír sem a legjobb az ablaküveg tisztítására. Van néhány régi trükk, amit mindenki ismer, de nem feltétlen működik!

Ha szereted a házi praktikákat, biztos, hogy hallottál már a mindenható ecetről, a szódabikarbónáról, és arról is, hogy miként tudunk a legkönnyebben végezni a takarítással. De van néhány olyan takarítási tanács, ami valójában csak az idődet rabolja.

A fehérítő nem jó a foltos, szennyezett ruhákra

Tény, sokan összekapcsoljuk a fehérítő illatával a tisztaságot, pedig ez távolról sincs így. A fehérítő valójában nem tisztít: tény, hogy elpusztítja a baktériumokat és fehéríti az anyagot, de a foltokat nem veszi ki a ruhából. Ezért, ha foltos, szennyezett a ruhád, ne csupán fehérítőt használj tisztítás gyanánt!

Az ablaküveget az újságpapír nem teszi makulátlanná

Biztos te is láttad anno, hogy a nagyanyád, de még talán az édesanyád is ecettel és újságpapírral tisztította az ablaküveget, valamint a tükröt. Tény, régen működött ez a technika, azonban a mai újságlapok minősége és az a tinta, amit használnak, már nem feltétlen teszi alkalmassá az újságpapírt arra, hogy kövessük felmenőink példáját. Helyette használj mikroszálas törlőkendőt, vagy egy kiselejtezett, de tiszta pamut felsőt.

Az ecet nem mindenható

Tény, hogy az ecet az egyik legsokoldalúbb tisztítószer, amit a konyhában és a fürdőszobában is bevethetsz. De arra ügyelj, hogy az ecet távolról sem univerzális tisztítószer, sőt, egyes felületeket kifejezetten tilos ecettel tisztítani. Amíg az ecet tökéletes munkát végez a csempén, a mosogató, a csapok, az edények, a poharak, az ablakok és a tükrök, de még a ruhák tisztítása során, addig a keményfából, márványból, csiszolt kőből készült felületeket ne töröld át ecettel, mert mattá teheti őket.

Ezt láttad már?

5 dolog, amit gyorsan megtisztíthatsz akkor is, ha fáradtan érsz haza

A fabútorok nem igénylik az ápolást minden héten

Az ápolt fabútorok kétség kívül szemet gyönyörködtetők, azonban fontos, hogy ne vidd túlzásba a faápoló használatát. Ha a bútorod nem antik, akkor jó tudnod, hogy a legtöbb napjainkban készülő fabútor nem igényel gyakori viaszos vagy faápolós áttörlést. Ha túl sok fényezőanyagot, viaszt használsz, akkor az ellenkezőjére is fordíthatod a folyamatot, és a felhalmozódott viaszréteg akár mattíthatja is a bútort. Bőven elég, ha enyhén nedves pamutronggyal tisztítod meg a fa bútoraidat, és csak félévente használsz faápolót.

Az antisztatikus portörlő nem a legjobb portörlésre

A bolyhos nyeles portörlők inkább csak a port szétoszlatására jók, nem pedig arra, hogy valóban letöröljük velük a port. Helyette jobban jársz, ha puha, nedves mikroszálas törlőkendővel tisztítod meg a poros felületet, de a szekrény tetején akár a porszívót is használhatod. A háztartási por körülbelül 90 százaléka lehámlott bőrpikkelyekből és alig látható szövetszálakból áll, amik rendkívül könnyedén szétszóródnak a lakás minden pontján, főleg, ha nem nedves ruhával törlöd le a port, hanem a száraz, bolyhos változattal próbálkozol.

Nem minden hajlakk szedi ki a tintafoltokat

Az újságpapírhoz hasonlóan a hajlakk is egy régi háztartási trükk – ami anno működött, ma már nem feltétlen. A hajlakkok összetétele az évtizedek alatt sokat változott, és számos alkoholt nem tartalmazó hajlakk került a piacra, ami ugyan a hajunknak jobb, de a tintafoltok ellen nem sokat érnek. Így, ha legközelebb, vörösbort öntesz a ruhádra, hívd inkább segítségül a hidrogén peroxidot, vagy a szódabikarbónát!

Fugatisztításhoz nem kell speciális tisztító

Nem árt tudnod, hogy sok esetben azok a tisztítószerek, amik vegyszerekkel vannak tele, megnehezítik a fuga tisztítását. Helyette próbáld ki a következőt: egy szórófejes flakonban keverj össze egy rész ecetet és egy rész vizet, permetezd a fugára, majd hagyd hatni 5-10 percet. Ezt követően készíts kenhető pasztát szódabikarbónából és vízből, majd egy régi fogkefével dörzsöld át a fugát, végül öblítsd le vízzel. Ezt a műveletet időigényes, de elég félévente megismételned.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

Címlapról ajánljuk

További cikkek