Az egyik legegészségesebb zöldség, nagyon jót tesz légúti megbetegedések esetén, de tüdőgyulladásnál is segítheti a gyógyulás folyamatát. Serkenti az emésztést és béltisztító hatású, arról nem beszélve, hogy karotinbomba, ami a nyári barnaság megőrzésében tehet jószolgálatot. C-, B1-, B2-, B6-vitaminokat tartalmaz.
A sütőtököt alapjáraton feldaraboljuk, kimagozzuk és megsütjük – viszonylag hamar puhul, így vacsora előtt sem kell sokáig éhenkórászként lézengeni a konyhában, hogy mikor lesz már kész: 180 fokon legfeljebb huszonöt perc kell neki és már el is nyammoghatjuk a szeleteket. Csöppnyi fahéjjal, chilivel bolondíthatunk a hagyományos, natúr fogyasztási módszeren: ehhez kapcsolódóan nemrég egy különleges sütőtöklevest főztem a Dobd össze! rovatunkba, nem kell hozzá sokkal több idő, kókusztejből valamennyi viszont mindenképpen.
Baconös-tökmagos sütőtökkrémleves
A magokat benne is hagyhatjuk, megsüthetjük, tök jó dolog egy film előtt tökmagot pattogtatni. Ahogy említettem, tökéletes őszi leveseket főzhetünk belőle, sokan tejföllel vagy tejszínnel is sűrítik, mások zöldség alaplével hígítják – egyéb zöldségeket én nem nagyon használok hozzá, talán egyszer zellerrel próbálkoztam, és az tényleg nagyon működött. Persze nem túl sok kell a zellergumóból, krémsajttal és a sütőtökdarabokkal, alaplével összefőzött recepthez: isteni a végeredmény, amint tudom, ez a recept is felkerül.
Amire sokan talán nem is gondolnak, a sütőtök köretként, krumpli helyett vagy mellé tálalva is remekül megállja a helyét: rozmaring, kakukkfű nagyon passzolnak hozzá, csirkecombokkal egy tálban szoktam megsütni puhára: már a látvány önmagában is nagyon boldogító, hát még az ízek. Három deci tejszínnel meg szoktam locsolni a jénaiba sorakoztatott hozzávalókat, a végeredmény az eleinte fanyalgó kóstolókat is meggyőzte!
Sütiben még nem próbáltam, pedig sokan zengtek már ódát róla: muffinba, pitékbe használják, állítólag kirobbanó sikerrel.