Közhellyel élve: a mai rohanó világunkban nagyjából mindenki folyamatosan fáradt, túlhajszoljuk magunkat, és keveset alszunk, nem helyezzük előtérbe az egészségünket, ez pedig, bármilyen furcsán is hangzik, gyakori éhségérzettel járhat. Ha úgy érzed, hogy folyton falnál, mutatunk pár lehetséges okot, amiket megoldva elmúlhat a konstans éhségérzet.
1. Nem eszel eleget
Az étkezésnek célja, hogy elegendő tápanyaggal lássa el a szervezetet az optimális működéshez. Ha fogyókúrázol, vagy egyszerűen nem figyelsz arra, mit eszel, könnyen belefuthatsz abba, hogy nem viszel be elegendő kalóriát, vitamint és ásványi anyagot, ami fáradtságban, és folyamatos éhségben jelentkezhet. Figyelj arra, hogy ne edd túl magad, de mindig egyél eleget!
2. Stresszelsz
Amikor úgy érzed, hogy összecsapnak a fejed fölött a hullámok, vagy egyszerűen túl sokat vállalsz magadra, a szervezeted elkezd kortizolt és ghrelint termelni. Mindkettő olyan stresszhormon, amely egyben az éhségérzetedet is előhozza. Sajátíts el stresszoldó technikákat, amelyek ilyenkor segíthetnek a helyzeteden!
3. Fáradt vagy
Ha nem pihened ki magad, a szervezeted megkezdi az előbb említett ghrelin termelését, amitől éhes leszel, a leptinszinted pedig csökkenni kezd, pedig ez a felelős a teltségérzet kialakulásáért is. Ha elfojthatatlan éhség tör rád, könnyen lehet, hogy egyszerűen fáradt vagy - pihenj többet, és figyelj oda, hogy éjszaka meglegyen a 7-8 óra alvás!
4. Túl sokat Instagramozol
Ha olyan profilokat követsz, amelyek gyakran raknak ki ínycsiklandó kajákat, csak magaddal szúrsz ki: kutatók szerint ugyanis az étel látványa is éhségérzetet válthat ki benned. Elkezded az érzékszerveiddel érezni az étel ízét, illatát, és máris megkívánod. Inkább kövess másfajta oldalakat, vagy ne nézegesd annyit napközben az appot!
5. Sietve eszel
Az agyadnak idő kell, mire rájön, hogy ételt vittél a szervezetedbe, és el kell kezdenie termelni a jóllakottságért felelős hormonokat. Ha rohanva eszel, és nem ülsz le, nem koncentrálsz arra, hogy éppen mit csinálsz, akár ötször annyi kalóriát is megehetsz, legalább is, ha nassolásról van szó - derült ki egy kutatásból. Szánj időt az evésre, és ne mindig futtában csináld!
6. Unatkozol
Számos kutatás talált már összefüggést az unatkozás és az étkezési szokások között - talán neked sem meglepő, hogy ha nincs mit csinálnod, és nem igazán van kedved semmihez, gyakrabban nyitogatod a hűtőajtót, mint kellene. Éppen ezért igyekezz elkerülni az ilyen üresjáratokat, vagy ha ez nem megoldható, készíts be egészséges nassolnivalókat hozzá!
7. Inzulinrezisztens vagy
Bár a gyakori éhség ritkán jelent igazán rosszat, azért jelezheti azt, hogy inzulinrezisztenciában szenvedsz. Aki IR-es, annak a sejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra, a hasnyálmirigynek több inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a test fel tudja venni a glükózt, ez az extra inzulin pedig éhessé tesz. Ha úgy érzed, nem normális, hogy milyen gyakran vagy éhes, menj el orvoshoz, és nézesd meg magad, hátha valami komolyabb probléma áll a háttérben.
Ezeket olvastad már?
Ezzel a módszerrel fogyott le Adele - látványos átalakuláson esett...
A Grammy-díjas énekesnő újabban nem csak a hangjával és a zenéjével kápráztat el minket!
Országh KittiEz a fickó 13 perc alatt evett meg egy több...
Egy brit versenyevő egy újabb rekordot döntött meg: 13 perc alatt fogyasztotta el ezt a brutális mennyiségű ételt.
NosaltyEzért a legmenőbb most a flexitáriánus diéta
Az utóbbi években előtérbe került a vegetáriánus és a vegán étrend, de mit tehetnek azok, akik nem szeretnének örökre lemondani a húsfogyasztásról? Nekik lehet megoldás a flexitáriánus étrend!
Bodon Judit dietetikusLakatos Márk ledobta a textilt - különleges üzenet a pozitív...
A népszerű stylist egy egészen őszinte és különleges fotósorozattal áll ki a pozitív testkép ideája mellett.
Bodon Judit dietetikus