A világon több ezernyi sajt vár arra, hogy kipróbáld, de nem biztos, hogy mindegyikhez hozzájutsz a boltokban. Nálunk a francia trappista a nagy kedvenc, de nem vetjük meg a holland goudát, a svájci ementálit vagy az olasz mozzarellát sem, csak hogy a legismertebbeket említsük. Ha szeretsz utazni a nagyvilágban, megismerni más kultúrák konyhaművészetét, akkor ne feledkezz meg a sajtokról sem. Ezeket érdemes kipróbálnod:
1. Graviera (Görögország)
Görögország legismertebb sajtja a feta, a második legkedveltebb pedig a graviera, ami juhtejből készül, és körülbelül öt hónapig érlelik. Alapvetően Krétáról eredeztetik, de vannak olyan helyek az országban, ahol a kecske vagy tehéntej hozzáadásával készítik. Félkemény, zsíros, kissé édeskés sajtféle. Salátákban nagyon jól felhasználható.
2.Jarlsberg (Norvégia)
A sajt egy dél-norvégiai városkáról kapta a nevét. Snackként fogyasztható, de főzéshez is használható. Egy igazán sokoldalú, közepesen lágy sajt, ami ízre vajas, kissé diós. Legkevesebb 3 hónapig érik, de tovább is érlelhető.
3.Sainte-Maure de Touraine (Franciaország)
Sainte-Maure de Touraine egy közép-nyugat franciországi városka, ahol ezt a különleges sajtot kecskesajtot készítik. A francia sajt nagyon zsíros kecsketejből készül, lágy, kissé savanykás, vajas ízű. Különlegessége, hogy fahamuban hengerelik, ettől lett ilyen szürkés a kérge.
4.Gruyère (Svájc)
A svájciGruyères városa után kapta a nevét. Ez egy félkemény, nem pasztőrözött tehéntejből készülő, sárgás sajt, aminek jellegzetes illata és íze van, ami leginkább az érlelési időtől függ. Többfajta változata létezik, az édest általában 5-6 hónapig érlelik, a sóst 9-10 hónapig. Nagyon kedvelt sajt a sütésnél-főzésnél, de a svájci fondübe is rakható.
5. Sulguni (Grúzia)
A grúz konyha számos ételében feltűnik. A sajt Samegrelo régióból származik, puha, kissé savanykás, sós és rugalmas sajt. Általában tehén- vagy bivalytejből készül, de előfordul, hogy a kettő keverékéből. Rántva is készítik, mert a panír jól elfedi a sajt illatát.
6.Leipäjuusto (Finnország)
Úgy is hívják, hogy a finnek nyikorgó sajtja, mivel ha az ember ráharap, fura hangot ad ki. Előállításához nagyon jó tejre van szükség, ezért általában a frissen borjadzott tehén tejéből készítik, de használhatnak hozzá kecske-, vagy rénszarvastejet is. Hagyományosan grillezik, vagy kemencében egy picit rápirítanak, ezért szokás kenyérsajtnak is nevezni. Általában szeletekben tálalják, szeder- vagy eperlekvár kíséretében, de az sem ritka, hogy kávéval öntik le, vagy abba teszik. A kávé nagyon jó ízt ad a sajtnak.
7.Taleggio (Olaszország)
A taleggio már az ókori római írásokban is szerepel, a különleges sajtról például Cicero is említést tesz. Az észak-olaszországi eredetű sajt illata elég erős, íze mégis lágy és enyhén gyümölcsös. A taleggiot vékony sókristályokkal ízesített héj borítja. A sajt pasztőrözött tehéntejből készül, 6-10 hétig érlelik, általában kamrák fa polcain tárolják. Friss kenyérre vagy pirítósra kenve is fogyasztható.
Ezeket olvastad már?
Ez a cég fizet neked azért, ha egész nap pudingot...
Egy pudingos desszerteket gyártó cég óránként akár 5400 forintot is hajlandó fizetni azon dolgozóinak, akiknek nincs más dolga, mint egész nap pudingot enni.
Masszi- Rigó Csilla9 ellenállhatatlanul finom sós-sajtos falatka hétköznapokra
Nem mondjuk, hogy gyorsan elkészülnek a következő sajtos falatok, de az biztos: ha egyszer már az asztalon vannak, nem kell attól tartani, hogy akármelyik ránk száradna.
NosaltyAzt hitted, Svájc csak a csokiról híres, hát tévedsz!
Svájc lakosságának sokszínűsége meghatározza konyhájának sokszínűségét is, hat rá az olasz, francia, német és az osztrák konyha ízvilága is. Izgalmas, igaz?
Németh OrsiEzek az alapélelmiszerek drágulnak ~10%-ot szeptembertől
Megint nem mi járunk jól, az biztos. Körülbelül tíz százalékot drágulnak szeptembertől a legalapvetőbb élelmiszerek.
Nosaltyvia TheDailyMeal