7 intő jel, hogy túlzásba vitted az edzést

Imádsz sportolni? Futsz, biciklizel és a keményebb edzésekre is eljársz, mégsem fejlődsz? Lehet, hogy "csak" túledzett vagy és elég lenne egy picit visszavenni a lendületből.

Nem árt tisztában lenned azzal, hogy a túledzettséget a végkimerülésig végzett edzések mellett, más okokból kifolyólag is tapasztalhatod magadon. Például, hogyha rendszeresen túl nagy intenzitást választasz vagy nem hagysz időt a regenerálódásra: nem pihensz eleget, vagy a pihenés minősége nem megfelelő. Természetesen a fejlődéshez valóban szükség van a feladatok fokozatos nehezítésére, de nagyon oda kell figyelni, hogy mikor milyen ütemben lehet fokozni a terhelést.

Kétféle túledzettséget szoktak megkülönböztetni, az egyik az ún. basedovoid típusú túledzettség, a másik pedig az ún. addisonoid túledzettség.

1. A basedovoid túledzettség

A basedovoid túledzettségnél a vegetatív idegrendszerben a szimpatikus (erősítő) folyamatok kerülnek túlsúlyba. A túledzettségnek ezen formája inkább azoknál fordulhat elő, akik átmenet nélkül nagy intenzitású edzéseket végeznek, vagy egy nagyobb kihagyás után, megfelelő állóképesség hiányában indulnak nagyobb versenyeken (pl. futóversenyek), vagy túl gyakran és/vagy túl intenzíven végeznek súlyzós edzéseket.

Zabpelyhes túrógombóc

A kedves kolléganőm - akitől ez a recept származik - a zabpehelyből készíthető desszertek ismerője. A túrógombóc ötlete is tőle származik.

A basedovoid túledzettség legjellemzőbb tünetei:

  1. Csökken a teljesítmény - intő jel ha megtorpan a fejlődés, tehát a rendszeres edzés ellenére nem javulnak a kondicionális képességek és a teljesítményed is csökken (ez egyébként az addisonoid túledzettségnél is nagyon fontos tünet). Például akármennyit edzel, egyszerűen nem tudsz hosszabb távot lefutni ugyanazzal a tempóval.
  2. Magasabb pulzus - a nyugalmi és a terhelési pulzusod is magasabb a megszokottnál, hiszen nem pihened ki magad, a szervezetednek pedig ezzel nem hagysz elég időt a regenerálódásra. A szervezeted ugyanis az edzés alatt elfárad, kimerül. Ahhoz, hogy a teljesítmény folyamatosan egyre jobb legyen, az edzések után, a szervezetnek időre van szüksége, hogy újra energiát nyerjen. Amennyiben van elég idő arra, hogy az energiaraktárak feltöltődjenek, szervezeted alkalmazkodni fog, és a terhelés előtti kiinduló állapot szintjénél magasabb energiaszintre fog feltöltődni, hogy védekezzen az esetleges túlterhelés ellen. Hogyha viszont a regenerálódásra nem hagysz elég időt, a várt fejlődés helyett leépülést tapasztalsz majd. (Persze ha túl ritkán követik egymást az edzések, akkor se várj jobb teljesítményt, ezért is fontos az edzések optimális elosztása.)
  3. Súlyvesztés - ez a fajta fogyás, nem az, amit szeretnél, hiszen ilyenkor az izom épül le, nem pedig zsírból fogysz. (Ezért is érdemes inkább a testösszetételt figyelni.) Semmi értelme napi szinten kifulladásig gyilkolni az izmaidat, mert ezzel semmilyen fejlődést nem fogsz tudni elérni.
  4. Izom és ízületi panaszok - az állandó, kifulladásig tolt edzéseket az ízületek sem bírják a végtelenségig, így könnyen előfordulhatnak rendszeres ízületi fájdalmak (a csukló, a könyök, a térd és a boka területén), és az izmok is könnyebben sérülhetnek.
  5. Alvászavar és ingerlékenység - a túledzettség egyik leggyakoribb tünete az izgalmi állapotok túlsúlya. Amennyiben úgy érzed, hogy kevesebb energiád van, kimerült, folyamatosan rosszkedvű és ingerült vagy, minden és mindenki idegesít, nehezebben is koncentrálsz, mint máskor, akkor mindenképpen érdemes gyanakodni.
  6. Állandó izomláz - ha edzés után van egy kis izomlázad és érzed, hogy mozogtál, az teljesen rendben van. Túledzettségre, akkor érdemes gondolnod, hogyha folyamatosan úgy érzed: erős izomlázad van.
  7. Rendszertelen menstruáció - ha egyik napról a másikra nagyon megterheled a szervezeted, előfordulhat, hogy kimarad, vagy megváltozik a ciklusod. Ez azonban nem csak a túledzettségre, hanem számos más egészségügyi problémára is utalhat, ezért ebben az esetben mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

2. Az addisonoid túledzettség

Az addisonoid túledzettség esetén egész más jelek utalhatnak a túlterhelésre, hiszen ebben az esetben a paraszimpatikus (gátló) folyamatok válnak dominánssá. Éppen ezért ez a fajta túlterheltség még rendszeres stresszel járó szellemi munka esetén is előfordulhat. Ilyenkor nincsenek igazán feltűnő jelek, mert a tünetek akár fejlődésre is utalhatnak, pont ezért nehéz felismerni. Enyhe fáradékonyság előfordul, de különben az alvás zavartalan, az étvágy is normális, ráadásul a pulzus is ideális, tehát látszólag minden rendben. Onnan azért mégiscsak fel lehet ismerni a problémát, hogy a teljesítményszint minden igyekezet ellenére itt is nagy mértékben csökkenni kezd.

Erre a típusú túledzettségre lehet azt mondani, hogy a látszat csal, mivel legjellemzőbb tünetei (pl. normális étvágy, nyugodt, zavartalan alvás, csökkent nyugalmi pulzusszám és vérnyomás) rendszeres edzések során normális esetben is tapasztalhatók. Nem is csoda, hogy az addisonoid túledzettség esetében nehéz felismerni a valódi problémát.

Létezik azonban néhány intő jel ebben az esetben is, amit érdemes megfigyelni magadon, ha túledzettségre gyanakszol. Gyanakodni kell, ha a teljesítményed a rendszeres edzés ellenére sokáig nem javul, vagy még romlik is, hamarabb kifáradsz a hétköznapi feladataidban is, és látszólag teljesen indokolatlanul, a mozgáskoordinációd romlik.

Pupusas házi töltelékkel

A tészta gyorsan, percek alatt kész, nem kell olajban sütni! Otthon a maradékokat felhasználhatjuk, kellemes vacsora, uzsonna vagy reggeli készíthető belőlük.

Szánj időt a pihenésre is!

Akármennyit is szeretnél fogyni, izmosodni vagy fejlődni, mindig szánj időt a minőségi pihenésre, különben az a sok erőfeszítés, amit magadért és a céljaidért teszel nem fog eredményre vezetni. Nincs értelme kizsigerelni a szervezetedet, mert úgyis csak sérülés lesz a vége. A felépülés pedig hosszú hetekig is eltarthat.

Amennyiben gyanakodsz arra, hogy túlzásba vitted a sportot (vagy akár a munkát) és a fenti tünetekből többet is tapasztalsz magadon, akkor több, mint valószínű, hogy ideje egy nagyot pihenni és regenerálódni.

Mindenképpen keress fel egy szakembert és beszéld át vele a teljes edzésprogramod, valószínűleg egy változatosabb, tudatosan összeállított edzésprogrammal könnyen orvosolható a probléma.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...