7 hiba, ami miatt nem működik a fogyókúrád

Összegyűjtöttük a leggyakoribb bakikat, amik miatt sokan elvéreznek a fogyókúra során. Ha nálad is ez a helyzet,  gondold át újra az étrendedet!

A fogyókúra egyszerűen örök téma, valamilyen formában mindenkit foglalkoztat, csodákat ígérő diétákat próbálunk ki, aztán a jojó-effektusnak köszönhetően többet szedünk vissza, mint amennyit leadtunk. Vagy éppen meg sem mozdul a mérleg nyelve, pedig mindent beleadunk, edzés, kalória- és szénhidrátszámlálás, rendszeres alvás stb. Hol csúszhat hiba egy átlagos fogyókúrázó napirendjébe? Mutatunk pár esetet, ami talán veled is észrevétlenül megtörténik, és a sikertelen diétád egyik oka lehet.

1. Csak a mérleg mutatójára koncentrálsz

Elég frusztráló lehet, ha azt érzed, mindent pontosan betartasz a diétában, mégsem mozdulnak lefelé a kilók… mi lehet a háttérben? Igazából a nap során akár több mint másfél kiló különbség is lehet a méredzkedéseid során, függően attól, hogy mennyi vizet tart vissza a szervezeted, vagy mennyit ettél. A víz visszatartása hormonális okokkal függ össze a női szervezetben, könnyen lehet, hogy zsírveszteség történik a testedben, a felesleges víz viszont ugyanazon a szinten tartja a súlyodat. Arról nem is beszélve, ha rendszeresen edzel, akkor izmokat is növesztesz. Érdemes havonta előtte-utána fotókkal illusztrálni a változásokat, ebből biztosan kiderül, hogy jó úton jársz.

2. Lebecsülöd az elfogyasztott kalóriák számát

Azt már mindannyian tudjuk, hogy a kalóriabevitelt csökkentenünk kell, ha fogyni szeretnénk, de mint egy tanulmányból kiderült, hajlamosak vagyunk alulbecsülni az elfogyasztott táplálék mennyiségét. Tehát azt gondoljuk, hogy nem is ettünk olyan sokat, miközben esetleg már a 3000 kalóriánál jár a napi bevitelünk. Címkék olvasgatása nélkül a fogyást nem lehet megúszni, ezeken mindig fel van tüntetve az adott élelmiszer energia- és tápértéke. Hamar bele fogsz jönni, tarts ki az elején!

3. Becsapós fogyókúrás kaják

Ez az egyik legalattomosabb a fogyásban, amikor diétásnak, light jelzővel megjelölt termékeket adnak el neked a cégek, miközben azokban legfeljebb a zsírtartalmat csökkentik, amúgy meg ugyanúgy telepakolják cukorral. Javasolom, hogy készíts inkább házilag joghurtokat, smoothie-kat, semmi ördöngösség nincs a receptekben, egy jó turmixgéppel meg isteni dolgokat készíthetsz!

4. Túlbecsülöd, mennyi energiát használsz fel edzés során

Nem, sajnos nem lehet harminc perc futással ellensúlyozni egy teljes hétvégi dorbézolást, pedig milyen jó is lenne. Átlagos testalkatú emberek maximum 300-400 kalóriákat égetnek el egy-egy edzés során, ami persze azért függ sok más mindentől és a mozgásformától is, de a lényeg, hogy az emberek hajlamosak jócskán, akár 800 kalóriára is felbecsülni az elégett kalóriák számát, derül ki többek között ebből a tanulmányból is.

5. Szénhidrátszegény diéta, ami túl zsíros

Napjainkban az egyik leggyakoribb hiba, amit az életmódváltók elkövetnek: a szénhidrátszegény diéta rendkívül népszerű, a ketogén diéta hullámai kis hazánkat is elérték. Viszont a magas zsírtartalmú, alacsony szénhidrátos táplálkozásnak megvan az a hátulütője, hogy az ember hajlamos azt hinni, többet ehet a kelleténél a zsíros falatokból, mondván, azok úgyis kevés szénhidrátot tartalmaznak. Na, ez sajnos nem így működik, ha ilyen diétán vagy, és heteken át meg sem mozdul a súlyod, akkor érdemes figyelni, és őszintének lenni magaddal, mi mindent eszel egyetlen nap alatt.

6. Még mindig cukros italokat iszol

Talán észre se veszed, hogy még mindig mennyi cukrot viszel be fölöslegesen nap mint nap csak azzal, hogy egészségesnek gondolt gyümölcsleveket fogyasztasz.Nagyon jó, ha sikerült leszokni a szénsavas üdítőkről, ez már hatalmas előrelépés! De ne kövesd el azt a hibát, hogy helyettük 100%-os gyümölcsleveket, dzsúzokat kezdesz inni, mert ezekben is rengeteg a cukor. Néha-néha beleférnek, de a napi folyadékbeviteledet inkább fedezd tiszta vízzel.

7. Nem a teljes értékű, kevés összetevős ételeket választod

A feldolgozott, félkész élelmiszerek nagyon csábítóak, hiszen gyorsan elkészülnek, nem kell a konyhában túl sokat babrálni velük. Ugyanakkor a szervezetednek nem biztosítanak minőségi tápanyagot, és nagy szerepük van a világszerte egyre nagyobb méreteket öltő elhízásban. Dobj össze egy zöldséges tésztasalátát, zöldségkrémet, főzeléket, süss zöldségeket, fogyaszd nyersen a kedvenc gyümölcseidet! A tested nagyon hamarosan meghálálja a gondoskodást!

Ezeket olvastad már?

via Healthline

Címlapról ajánljuk

További cikkek