Sajnos vagy nem sajnos, de úgy tűnik, bizonyos ételeket nyersen kellene fogyasztanunk. Olyanokat is, amelyekről nem is gondolnánk, hogy úgy is ehetőek - írja a Házipatika. Az élvezeti értékükről nem is beszélve. Mutatjuk a lajstromot!
1.BROKKOLI
Talán a legmeglepőbbel indítunk – a zöldségben egy méregtelenítő és rákmegelőző hatású mirozin nevű enzim található, viszont sajnos csak a nyers zöldség megrágása során szabadul fel teljes valójában. Hőkezelés hatására már bomlani kezd, és csupán harmada marad a brokkolinkban. Megennéd nyersen?
2. DIÓFÉLÉK
Dió, kesudió, paradió, brazildió, makadámdió vagy pekándió – ez jó hír, mármint legtöbben úgyis nyersen, magában, salátára, tésztára szórva esszük őket, viszont ha sütibe vagy húsokkal együtt sütjük, illetve pirítjuk (pl. pestóhoz), akkor már kevesebb esszenciális zsírsav marad bennük.
Az esszenciális zsírsavakról például itt olvashatsz:
A vegán étrend hátránya - erre NAGYON figyelj, ha szeretnéd az egészséged hosszú távon is megőrizni
3. FOKHAGYMA
Rossz hír: aki egészsége érdekében (is) ezerrel tolja a rengeteg fokhagymát mindenbe, amit megfőz, azt el kell keserítenünk, ételekbe főzve/sütve nem használ, mert már egy perc hőkezelés után elveszti lényegét, azaz a sejtvédő hatású allicint. Nyersen tegyük az ételre – saláták, tészták tetején nem is annyira durva! De a kemények elrágják magában is, hiszen természetes antibiotikumként baktériumölő is.
4. KAKAÓ(bab)
A csokirajongóknak sincs jó hírünk: ha nem csak azért eszed, mert finom, hanem mert élettani hatásait tekintve is vannak jó tulajdonságai,például sok benne a magnézium meg a kálium, akkor inkább a nyers kakaóbabot tartalmazót termékeket favorizáld, ugyanis a hőkezelt babszemekből ez mind elillan.
5.SÓ
Az asztali, finomított sókkal ellentétben érdemes nagyobb kristályos, nyers fajtákat, például Himalája-sót venni, mert a hőkezelés és kémiai fehérítés hatására nem természetes, káros anyagok is a sóba kerülnek.
6.CÉKLA
A céklában rengeteg folsav van, de ha megfőzzük, 25 százalékát elveszíti, szóval próbáljuk ki nyersen reszelve, saliba kockázva, de magában, harapva is!
7. GYÜMÖLCS(LÉ)
A gyümölcsöket is inkább nyersen vigyük a szervezetünkbe, illetve frissen préseljük otthon, ugyanis a sűrítményből készült gyümölcsleveknél elveszhet a vitaminok egy része, ha pedig a terméket pasztőrözve tartósítják, sajnos még inkább.
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
6 étel, ami semmiképp se való egy lagzira a profi...
Az ételek nagyon fontos szereplői egy lagzinak, ezért egyáltalán nem mindegy, hogyan válogatjuk össze őket. Szakemberek mondták el, mi az, amit érdemes kihagyni a menüből.
NosaltyÍgy készül a tökéletes karamellizált hagyma, ami bámulatos ízt ad...
A karamellizált állag az egyik legjobb dolog, ami a lilahagymával történhet. Így készítheted el a legkönnyebben a karamellizált lilahagymát, hogy az eredmény maga legyen a tökély.
Macsuga ViktóriaFokhagyma, a magyar ember vágyfokozója, betegségűzője és legszeretettebb fűszere
A legtöbb magyar ember ereiben nem egyszerűen vér, hanem fokhagymás vér csörgedezik. A fokhagyma szeretete eldőlt már a születésünk pillanatában.
Petrás Gabriella