A konyha a család és a társasági élet szempontjából is otthonunk legfontosabb helyisége, mégis csupán 15-20 évente újítjuk fel. Nem véletlen, hiszen egy jól felszerelt konyha összértéke eléri egy autó árát. Pedig ha valóban jó minőségű berendezéseket választunk és használunk, amik amellett, hogy energiatakarékosak, a megszokottnál több szabadidőt hagynak meg nekünk. Ráadásul a havi víz-, gáz,- és villanyszámlánkon is nagyobb összegeket spórolhatunk.
Hála a konyhatechnológia rohamos fejlődésének ma már nem csak álom, hogy az étel nem tud leégni a tűzhelyen, nekünk szinte csak ez étel hozzávalóit kell berakosgatni a készülékbe, és nincs vele több dolgunk. Távolról programozhatjuk, irányíthatjuk, hogy minden kész legyen, mire haza érünk, így időt nyertünk a családunk, a gyerekeink, vagyis a jövőnk számára. Így a lakás többi része, és a kert is felértékelődik, több időt tudunk ott tölteni. Ennek következtében figyelünk arra, hogy mostaninál szorosabb kapcsolatunk legyen a természettel. Ez megmutatkozhat a megszokottnál közvetlenebb kertkapcsolatban, a sok növény, fűszernövény megjelenésével a konyhában, illetve a természetes anyagok használatában.
Vannak tervezők és mérnökök, akik a jelen trendjeire építve vetíti előre a közeljövőben megszülető berendezést, de olyanok is akadnak, akik számunkra még nehezen elképzelhető víziókat festenek arról, ami - szerintük - pár éven belül eljön.Manapság mindenki arra törekszik, hogy a leggazdaságosabb, környezetkímélő eszközöket szerezze be otthonába. Most ebben adunk segítséget, mi a legtrendibb, leginnovatívabb és “legzöldebb” konyhai eszközök, amik előrevetíthetik a főzés jövőjét.
1. Házirobotok, az új családtagok
Egy fárasztó munkanap után ugye ti is gyakran vágytok arra, hogy csak ledobjátok a táskátokat az előszobában, és a nappali kanapéjába süppedve valaki kiszolgáljon titeket azzal, amit csak megkívántok. A 21st Century Robot projekt lényege, hogy a felhasználók 3D tervek alapján kitalálhatják, létrehozhatják, és személyes ízlésüknek megfelelően alakíthatják robotjukat. Agya, a szoftver szintén nyílt forráskódú, tetszés szerint írhatunk rá alkalmazásokat, dolgozhatjuk ki személyiségét, viselkedésformáit és feladatait: tényleg azt csinálja, amit csak szeretnél, akár a konyhában is. Vagy itt van ez a beépíthető konyhaszekrényt, amiből két robotkéz lóg kifelé. Elég bizarr, de simán elkészíti a rántást, a habarást, a mártást, felszeleteli a hagymát, olajat locsol a serpenyőbe, vagy egy csipetnyi sóval egyensúlyba hozza az étel savasságát.
2. A tojástartó, ami mindent fejben tart
Már létezik az a kicsit szürreális találmány is, ami nemes egyszerűséggel megjegyzi helyettünk, hogy hány tojás van a hűtőben, hogy sose kerüljünk abba a szomorú helyzetbe, hogy sütés-főzés közben pont kifogyunk a tojásból.
3. A nagy tányérok ideje lejárt
A nagyméretű tányérokat felváltják a kisebb tálkák, aminek következtében az ételek adagolása is változik. Hogy miért? A kisebb tálkákban egyrészt sokkal jobban összekeverednek és összeérnek az ízek, másrészt pedig így az adagok kiszámolásakor is könnyebb az egészséges mértéket kiszámolni.
4. Újrahasznosítással tervezett konyhabútorok
Mivel a jövő mindig a múltból fakad, a jövő konyhájának elengedhetetlen részei az újrahasznosított anyagok, amik megjelenhetnek igazán régi, bontott anyagok formájában vagy a mindennapok újrahasznosított tárgyaiban is. Ezek az apró momentumok emlékeztetik a természettől folyamatosan távolodó embert a környezetével szembeni felelősségére. A jövő konyhájaként a tervezők egy olyan enteriőrt képzeltek el, ahol a modern létforma összeegyeztethető a környezettudatos gondolkodással és a családdal.
5. Főzd meg a vacsorát a munkahelyeden ülve
Figyeld, a munkahelyén pötyög a telefonján, a főnök ennyit lát:
Ám közben valójában az történik, hogy már meg is főzi távvezérléssel a vacsorát, mire hazaér. Ki ne akarna ilyet? Világszám! Csak azt kellene még feltalálni hozzá, hogy a főzéshez a hozzávalókat is összekészítse helyettünk a tálba.
+1 tipp
Az MFB Lakossági hitelprogramjával most sok mindent megoldhatsz a lakásodban. Kattints ide a részletekért!
6. Nem főzünk, párolunk
A gőzben párolt ételek vitathatatlanul egészségesebbek, mint a más eljárással készült fogások, mert sokkal többet őriznek meg a bennük lévő vitaminokból, ásványi anyagokból és eredeti ízükből. Elkészítésük is gazdaságosabb: kevesebb energia kell hozzá, mint a főzéshez vagy sütéshez. Szerencsére már léteznek olyan kombi gőzpárológépek, amik ezt igyekeznek kiküszöbölni: bár a benne készült ételek döntően párolódnak, a készülék hátsó falán lévő fűtőszálak révén kívül ropogósra is süthetők, míg belsejük tápanyagokban és vitaminokban gazdag marad. Miután a pároláshoz só vagy zsiradék is kevésbé kell, mint a hagyományos sütéshez, érezhetőbb a zöldségek, húsok eredeti, természetes íze, sőt színük is jobban megmarad. A gőzben párolt tészta sosem túlfőtt vagy ragacsos, a húsok nem száradnak ki, így szaftosabbak lesznek. A párás közegben a zöldségek ropogósak, frissebbek maradnak.
7. Önellátó konyhák
Ennek elmélete, hogy az emberek rá fognak kényszerülni arra, hogy az otthonaikban önellátók legyenek, tehát akár újrahasznosíthassák a már felhasznált anyagokat. Az Öko-konyha egy komplex berendezés, amely rengeteg igényt kielégít, mint például friss zöldségek tárolására is szolgál, hulladékválogatásra, újrahasznosításra, illetve komposztálásra. Ezek legfontosabb funkciójuk ahhoz, hogy a hulladékot egyszerűen lebontsák szilárd, szerves, valamint folyékony állapotba. Találhatunk még ebben a konyhába energiatakarékos berendezést, dupla-rétegű mosogatógépet, gőz-sütőt illetve hűtőszekrényt is.
Az MFB Lakossági hitelprogramról még több információt itt találsz!