7 egyszerű tipp, amit végezz el, hogy az otthonod is frissen kezdje az évet

Új év, új kihívások. Egy kis vérfrissítést bizony az otthonunk is megérdemel. Ha megfogadod tippjeinket, egész évben jó állapotban tudhatod majd az életteredet. 

Amikor új házba költözünk még számos terv van a fejünkben az otthonunk felújítását és berendezését illetően. Milyen színűek lesznek a falak, mozgatni kell-e őket, hogy nagyobb legyen a nappali, vagy, ha kertes házban élünk, egy kisebb oázist tervezgetünk lelki szemeink előtt. Sajnos az esetek többségében az idő előrehaladtával gyakran előfordul, hogy csak a legszükségesebb átalakítások történnek meg, ha pedig valamit a szoros határidőnkbe mégis sikerül bepréselni, az "csupán" az, hogy rendet tartunk és csillogóvá varázsoljuk az egyes helyiségeket. Én legalábbis gyakran járok így, és csak egy kis csinosítás, vagy egy kisebb változtatás az, ami bokros teendőim mellett még belefér.

Idén azonban, lehet, hogy épp a 2020-ba történő belépés teszi, de úgy döntöttem, belevágok pár jelentősebb, nagyobb erőbefektetést, és akár anyagi hozzájárulást is igénylő feladatba, hogy a háztartásom is új esélyt kapjon a szépülésre. Ezek a lakásfelújítási teendők elsőre lehet, hogy kissé megerőltetőnek hatnak, de a végeredmény mindenért kárpótol majd minket. Ha pedig elsőre tartunk tőle egy kicsit, kezdjük kicsiben, egy szoba festésével, egy két bútor áthelyezésével, a többire is rákapunk majd.

Íme pár szuper otthonfejlesztési-projekt, amire elsőre nem is gondoltál:

1. Tiszta falak, tiszta lap

Legyünk akár új lakói egy otthonnak, vagy épp ellenkezőleg, régóta benne élők, a falakon bizony meglátszik a benne eltöltött idő. Képek a falakon, emlékek sora, mind nyomot hagynak a falakon lyukak formájában. Épp ideje eltüntetni a töréseket és mélyedéseket! Nézhetünk egy oktató videót, de saját magunk, vagy ügyes kezű barátaink társaságában is nekiállhatunk. A felfüggesztések helyét eltüntetve egy festés is belefér majd, akár tisztasági, akár egy rég vágyott trendi szín felfestése.

2. Ki a felesleggel!

Hányszor kerülgetjük a matuzsálem korú ülőgarnitúrát? Nagyon szép az a régi tálalószekrény, de sem stílusában nem illik a többi lakáskiegészítőhöz, sőt, te magad sem szereted? Teljesen felesleges, hogy ilyen tárgyak vegyenek körül, ugyanis, amit nem szeretünk igazán, azt nem is gondozzuk akkora körültekintéssel, ergo, porosodnak, helyet foglalnak el, és idővel még nagyobb gondot okoznak majd. Leltározzunk, tartsunk garázsvásárt, adjuk el az interneten a használt darabokat. A jó hír, újabbak jöhetnek, de a most egyébként is menő minimalista trendet is érdemes meglovagolni.

via GIPHY

3. Legyen fény, vagy épp ne?

A legjobb, ha lehetőségünk van a teljes elektromos-rendszert átnézetni. Ez biztonságtechnikai okokból is fontos, ha pedig megnyugodtunk, hogy minden rendben, jöhet az energiatakarékosság kérdése. 2020-ban ez már alap, hogy odafigyelünk, mennyi áramot fogyasztunk, épp ezért váltsunk egy modern csavarral érzékelőkkel ellátott kapcsolókra, amelyek automatikusan be- vagy kikapcsolják a világítást az egyes helyiségekben, attól függően, hogy mozog-e valaki az adott területen. A gyerekek és a felnőttek gyakran elfelejtik a lámpák lekapcsolását. Ez a technológia alapvető fontosságú lenne, így a kis- és nagyméretű házak felújítási ötleteinek listájának élére kell kerülnie.

via GIPHY

4. Ellenőrizz!

Ellenőrizd havonta egyszer a biztonsággal kapcsolatos teendőket az otthonod teljes területén, ez lenne az, amire semmiképp nem szabadna egy évet várni. A kazán, a kandalló, a konvektorok fűtési időszak előtt és után, a füstjelzők, (amennyiben nincsenek, pontosan itt az ideje, hogy felszereld őket) és egyéb elektromos kütyük, érzékelők is várják, hogy rájuk nézzen valaki. A költséghatékony életmód és az energiahatékonyság jobb, ha megjelenik a LED-es izzók és az intelligens termosztátok jelenlétében is.

5. Új élet a konyhában!

Az évkezdés arra is jó, hogy a rengeteg ünnepi kajálás után végre kicsit letisztítsuk a konyha területét. Nem a konyhapultra gondolok, hanem az elhasználódott, feleslegessé vált, vagy esetleg az elmúlt években egyáltalán nem használt készülékekre és felszerelésekre, melyeknek semmi keresnivalójuk sincsen a helyiségben. A hűtőszekrénynek is lejár az ideje, bármennyire is imádjuk. Manapság kevés háztartási eszköznek van tíz évnél hosszabb élettartama. Mosogatógép, sütő, mikró, nézzük meg mindegyiknek az állapotát, és annak fényében döntsünk, hogy akár újabb évtizedig se kelljen hozzányúlnunk.

6. A négy falon túl!

Ha kertes házban lakunk, érdemes az éves ellenőrzést otthonunk falain kívül is elvégezni, és górcső alá venni a látottakat. Legyünk figyelmesek a falak állapotát illetően, nem látunk-e repedéseket, nagyobb süllyedést szabad szemmel, valamint a tetőt is megvizsgáltathatjuk szakember segítségével, és ne hagyjuk ki az esetlegesen eltömődött ereszcsatornákat se. Ha pedig társasházban élünk, ott is nyugodtan beszélhetünk a közös képviselővel, de saját szemünkkel is meggyőződhetünk, mindent rendben találunk, vagy segítségért kell kiáltsunk.

7. Növényre fel!

Ugyan, ha nincsen kertünk, ahová már elkezdhetjük szervezni, milyen fűszereket, zöldségeket és gyümölcsöket, vagy egyszerűen fiatal cserjéket ültethetünk, akkor az otthonunkat érdemes zöldbe borítani. Úgy hat, mint az antidepresszáns, tisztítja a levegőt, és nyugtatja a lelkünket is, és butaság lenne azt állítani, hogy nem öltözteti az otthonunkat. Ráadásul a fárasztó munkafolyamatok után ez egy csodálatos utolsó feladat lesz.

Ezeket olvastad már?

via és via

Címlapról ajánljuk

További cikkek