Habár a víz talán a legolcsóbb és leginkább környezetbarát tisztítószer, mégsem használhatod bármilyen felületen. A dolog engem is meglepett, mert a vizet gondolnám a legkevésbé ártalmas anyagnak, amit mindenre használhatok. Azonban vár felület, anyag és eszköz, amit egyáltalán nem ajánlott nedvesen tisztítani, mert könnyen tönkremehetnek. Nem csak kezdőknek, már gyakorló háztartásvezetőknek is tudunk újat mutatni!
Keményfa és laminált padló
Jobbára vízálló bevonattal látják el ezeket a padlókat, mégis az a helyzet, hogy a víz be tud szivárogni a résekbe, így a padló sajnos megdagadhat, és könnyen elszíneződhet. Ennek az az oka, hogy a bevonat idővel megkopik, és a nedvesség így könnyebben bejut felmosáskor a réseken át. Mikroszálas felmosó kendőt és speciális padlótisztítót ajánlunk ezekre a felületekre, hogy sokáig szépek maradhassanak.
Fa eszközök, hangszerek
Különösen trükkös lehet a fa hangszerek tisztítása, vagy bármilyen, fából készült használati tárgyé. A vizet is itt mellőzd, a portörlő, puha rongy annál többet tehet. A kárt itt is az okozhatja, hogy a felület védelmére speckó bevonatot használt a gyártó, ha ez kopik, és azon keresztül jut be a víz, az nagyon csúnya elszíneződéseket okozhat. Marad a puha textília, vagy a kifejezetten hangszerekre kitalált tisztítószerek.
Elektronikai eszközök
Ez talán már evidensnek tűnik, de azért elmondjuk, hogy a műszaki eszközöket tilos vízzel tisztítani. Ha a sima portörlő ruha nem elég, akkor enyhén nyirkos textíliával megpróbálkozhatsz, vagy kifejezetten ilyen tárgyakra kitalált tisztítószerekkel. Sose fújd az eszköztisztítót közvetlenül az ilyen típusú tárgyakra, mert károkat okozhatsz vele!
Ezüst
Ha az ezüstöket akarod megtisztítani otthon, sima vízzel csak még több maszatot fogsz rajta képezni - az ezüsttisztító anyag viszont bármelyik háztartási boltban hozzáférhető, és nagyon is hatékony. Talán furcsa, de ha 5-10 percig ketchupban áztatod az ezüstöket, majd vízzel leöblíted, házilag, mindenféle vegyszer nélkül kapsz csodás eredményt. A titok a ketchup enyhe savasságában van, ez oldja le az ezüst felületéről a rárakódott réteget.
Kontaktlencse
Rendszeresen lencsét használóknak ez talán egyértelmű, de meglepő, hogy még mindig mennyien hiszik azt, a sima vízzel elég megtisztítani a kontaktlencséket. Ha hagyod csapvízben állni a lencsédet egész éjjel, azzal a baktériumok, gombák elszaporodását kockáztatod, a csapból folyó víz ugyanis nem steril , ellentétben a lencsetisztító folyadékkal.
Tégla
Vannak porózus anyagok, amiknek a felszínén lévő anyag célja kifejezetten a védelem - a tégla is ilyen, alapvetően kefével érdemes átsöprögetni a felszínét, esetleg puha ruhával áttörölgetni, a vizes lemosást viszont mindenképpen elkerülni.
Bőr
Ezt talán magadtól is tudod, de ha nem, akkor még időben jó megtudni, hogy a bőr alapanyagú cuccaidat sose mosd vízzel! Itt nem lehet megúszni a speckó tisztítószert, máskülönben a bőr felülete hamar megtörik, csíkos lesz.
Ezeket olvastad már?
Eddig lehet tárolni az egyes gyümölcsöket fagyasztva - a Nébih...
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a házilag fagyasztott zöldségek és gyümölcsök eltarthatóságáról tájékoztatott.
NosaltyÍgy készíthetsz (szerintünk) tökéletes SZILVÁS GOMBÓCOT!
Az egyik legnagyobb gyerekkedvenc, friss szilvával és egy kevés fahéjjal pedig egyenesen mennyei ízélmény, és nem csak a kicsiknek. De hogyan csináljunk szilvás gombócot?
NosaltyPár másodperc alatt kiderítheted, hogy működik-e a maszkod
Csak egy gyertya kell ahhoz, hogy kiderítsd, tényleg ér-e valamit a maszkod.
Nosalty10 dolog, amire eddig még tuti nem használtad a PAPÍRTÖRLŐT!
Szünet nélkül ott pihen a konyhapulton, mégis szinte csak törölgetésre használjuk a papírtörlőt. Nem is gondolnád, mennyire multifunkcionális eszközről van szó...
Nosaltyvia Tasteofhome