A legtöbb pék igazi kenyérfüggő, másként nem is lehet jól csinálni ezt a szakmát. Elmondásuk szerint, ha egyszer megkóstolsz egy igazán jó kenyeret, utána minden nap vágysz majd rá. De mi a helyzet azokkal a pékségekkel, ahol nem feltétlen olyan pékek gyúrják a mindennapi betevőt, akik élnek-halnak a szakmájukért?
Higiéna
Nem biztos, hogy bemennél a kedvenc pékségedbe, vagy megvennéd a szupermarketben a kenyeret, pékárut, ha azt látnád, hogy a cigaretta után nem mossák meg a kezüket a pékek. Pedig ez sajnos nem egyedi eset, és az sem, hogy nem használnak kesztyűt. Amiről nem tudunk, az nem fáj?
Ejtőzés a pulton
Nem ritka az sem, hogy amikor épp a pihenő idejét tölti a pék, nem az épületen kívül ejtőzik, hanem inkább bent marad ott, ahol eddig dolgozott. Persze, ezzel önmagában még nem lenne gond, de azzal már igen, hogy a szék helyett a pultra ül, amit aztán nem töröl le – így a pihenő idő végeztével pont azon a helyen folytatja a munkát, ahol néhány perce még ücsörgött.
Színezett rozsos cipó
A magvas vagy éppen rozsosnak mondott kenyerek, cipók nem mindig a rozstól lesznek barnák. Habár az ellenőrzés és a szabályozás elméletileg szigorú, a gyakorlatban néha kerül némi természetes színezőanyag a liszthez - például kávé formájában.
Porból sütemény
Péksége válogatja, de a süteményféléket nem feltétlen helyben keverik ki. Van, ahol a sütemények tésztáját poralapból készítik, vagy előre megveszik például a piskóta alapot. De ha azt hinnéd a vendégek reklamálnak, és jelzik, észreveszik azt, hogy melyik az a
Spórolás az alapanyagokon
Az alapanyagokon spórolnak a legtöbbet: ha az igazán a jó minőségű vaj, margarin és liszt helyett a legolcsóbbat veszik a pékségek, rengeteget spórolhatnak. Amikor nagy tételben vásárol egy pékség ez az a pont, ahol jelentős összeget tudnak megspórolni. Az, hogy felfigyelünk-e a különbségre, sokszor csak a pékek ügyességén múlik.
A végére hagytuk a jó híreket:
Ingyenes kóstolók
Amikor egyes pékségeknél ingyenes kóstolókat kínálnak, nem kell azon aggódnod, vagy nyomást érezned amiatt, hogy cserébe venned kell valamit. Persze, ezt külön nem hangsúlyozzák, így sokan engedünk a saját magunk által kreált kényszernek, és veszünk ezt-azt. De ezentúl kóstold meg nyugodtan a kirakott péksüteményeket – ha ízlik, úgysem mész el anélkül, hogy vennél belőle.
Adakozás a rászorulóknak
Az adományozást sok helyen nem hangoztatják ugyan, de a megmaradt péksüteményeket amellett, hogy a dolgozóinak adja, rászorulóknak ajánlja fel. Nem egy pékség folytatja ezt a gyakorlatot Budapesten és a vidéken is egyre többen csatlakoznak.
Ezeket olvastad már?
Csalánleves, cukros kenyér és karfiolpörkölt: ezt ették nagyszüleink a világháború...
Mivel a háború alatt a hús, a gabonafélék és a zsír nagy része a katonasághoz került, a háziasszonyoknak jóformán a semmiből kellett ételt varázsolni az asztalra. Megtették.
Petrás GabriellaEzek Barack Obama, Bill Clinton és Donald Trump kedvenc ételei...
Milyen csokoládéért rajong Obama, mit eszik a legszívesebben Donald Trump és melyik elnök evett reggelire steaket? Ezek a világ legbefolyásosabb elnökeinek kedvenc ételei!
Petrás GabriellaKülönleges vagdalthús, azaz GYÍKHÚS, löncshús és rakott káposzta: a Kádár-korszak...
A Kádár-éra igazi konzerv mennyország volt: a virslitől kezdve a rakott káposztán át a májkrémig mindent konzervből ettünk, és lássuk be, imádtuk! Neked volt kedvenced?
Petrás GabriellaTejdropsz, meggyfuré és lengyel tejkaramella: ezek voltak a Kádár-korszak feledhetetlen...
Az omlós tejkaramella és a fogunkba ragadó meggyfuré legalább annyira hozzátartozott a gyerekkorunkhoz, mint a Bambi vagy a Traubi. Neked melyik cukorka volt a kedvenced?
Petrás Gabriella