7 dolog, amit akkor se dobj a szelektív hulladékgyűjtőbe, ha odavalónak tűnik

A szelektív hulladékgyűjtés ma már elengedhetetlen - de ahhoz, hogy jól csináld, néha elkél egy kis segítség. Mutatjuk, mit ne tegyél bele akkor sem, ha odavalónak tűnik!

A szelektív hulladékgyűjtés országonként változik - ma Magyarországon a papírt, a műanyagot és fémet gyűjthetjük külön az otthonunkban. Léteznek még szelektív gyűjtőpontok, ahol a színes és fehér üvegeinktől szabadulhatunk meg az újrahasznosítás reményében. Mégis, sok esetben hiába készül valami műanyagból, fémből, vagy papírból, nincs helye a neki való szelektívben. összegyűjtöttünk 7 dolgot, amit inkább a kommunális, vagy speciális hulladékgyűjtőbe tegyél!

1. Pizzásdoboz

A zsíros, szennyezett pizzásdoboz, bár általában újrahasznosítható hullámkartonból készül, nem kerülhet a a papírhulladékba, mivel a zsíros és olajos foltok miatt újrahasznosításra alkalmatlan. Megoldás lehet, ha kivágod azokat a részeket, amik zsírosak - ezek mehetnek a kommunálisba - , a tiszta pedig a papírhulladékba.

2. Polisztirolhab ételdoboz

A hungarocell-szerű, elől összekattintható fehér ételhordó, amivel gyakran találkozunk házhoz szállításkor, a lehető legrosszabb választás. Szelektíven nem lehet gyűjteni, olvasztáskor - a mikrózás is annak számít! - toxikus anyagok szabadulnak fel belőle, és mivel rendkívül rosszul záródik, általában még több méter folpack-kal is betekerik. Ha tehetjük, kerüljük el, ha mégsem, a kommunális hulladékba kerüljön használat után.

3. Blokk

A pénztártól való távozás után azonnal, de legkésőbb otthon, mikor helyére pakoljuk a zsákmányt, már dobjuk is ki a blokkot. Mivel papírszerűnek tűnik, könnyen azt hihetjük, hogy a papírok közt a helye, pedig nem. A hőpapírnak ugyanis van BPA-tartalma, ami újrahasznosításkor belekerül az új papírba - nagy mennyiségben pedig egészségre káros lehet. Menjen a kommunálisba!

4. Villanykörte

Üveg, igaz? Nem teljesen, hiszen a benne található egyéb fém alkotóelemek miatt nem kerülhet az üvegek közé. Nem beszélve arról, hogy a neoncsövekben sokszor higany is található, ami konkrétan mérgező. A világításra szolgáló hulladékokat inkább vigyük speciális gyűjtőhelyre, hogy ne szennyezzék a kommunális szemetet sem.

5. Szemüveg, ablak, üvegtál

Bár mindegyik üveg, nem valók az üveghulladék közé - az edzett szemüveglencséknek, a törött jénai tálaknak és borospoharaknak nagyon magasan van az olvadáspontjuk, így nem tudják egyszerre beolvasztani a boros-, sörös- vagy éppen befőttesüvegekkel.

6. Buborékfólia

Gyerekkorunk kedvenc játéka, és valljuk be, még ma sem tudunk ellenállni, hogy egy-két darabot kipukkantsunk belőle, ha a kezünkbe akad. A feldolgozása azonban speciális technikát igényel, amivel a legtöbb műanyagfeldolgozó nem rendelkezik. Inkább a kommunálisba dobjuk - vagy tegyük el, és használjuk fel legközelebb is!

7. Műanyag ételhordó

Szuper, hogy nem eldobhatót használunk, de egy bizonyos idő után a tartósabb műanyag ételhordók is eldeformálódhatnak, eltörhetnek, vagy véglegesen elszíneződhetnek. Ha muszáj kidobnunk a dobozt, ne a szelektívbe tegyük, mert ezek a dobozok sokkal magasabb hőfokon olvadnak meg, mint az átlag műanyag, így nem keverhetőek.

Ezeket olvastad már?

(via: okoanyu.blog.hu, hellovidek.hu)

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...