60 éve azt hitték, jó ötlet amfetaminnal fogyni, pedig nem az

Ijesztően hangzik, de még ma is léteznek olyan pirulák, amelyek amfetaminszármazékokkal próbálják fogyásra bírni a szervezetet.

A fogyást segítő gyógyszereket általában ma már csak akkor vetik be az orvosok, ha valamilyen okból kifolyólag a beteg nem tud magától lefogyni – de nem volt ez mindig így. A múlt században, az '30-as évektől indult a fogyasztótabletták kultusza, és a következő évtizedekben csúcsosodott ki ez a trend: az '50-'60-as években rengetegen az úgynevezett szivárvány diétapirulák rabjává váltak, amelyek különböző, fogyást segítő gyógyszerekből és étrendkiegészítőkből álltak.

A szivárvány pirulák

A nap során elosztva beszedendő pirulák között voltak amfetamintartalmúak, ehhez hasonló stimulánsok, pajzsmirigyhormonok, hashajtók, majd a mixet lekísérő altatók és nyugtatók. Csoda, hogy van, aki túlélte ezt a kúrát! És az is, hogy évtizedekig szedhették az emberek ezeket a szereket anélkül, hogy bárkinek feltűnt volna, mi történik eközben az emberi testtel.

Az 1950-es években például, amikor igazán aranykorát élte az amfetaminból készülő fogyasztópirula, fentermintartalmú szereket is a piacra dobtak, amit egész egyszerűen „anyuka kis segítőjeként” becéztek, mert annyi energiát adtak a fáradt háziasszonyoknak, hogy képesek legyenek végigcsinálni a házimunkával és gyerekneveléssel járó hétköznapokat. Nem is csoda, hogy a nők bírták a kora reggeltől késő estig zajló munkát: a fentermin az amfetamin egyik származéka, éberséget, frissességet, nagyobb koncentrációkészséget ad – egy darabig. Aztán függőség, álmatlanság, kiszáradás és szorongás is jön vele.

Az 1967-68-as években az Egyesült Államokban több olyan haláleset történt, amit a szivárvány diétapiruláknak tudhattak be. Ekkor kezdték el vizsgálni őket, és jöttek rá, hogy nem feltétlenül jó dolog stimulánsokat, hormonokat, majd nyugtatókat szedni minden nap - egyszerre. A piacot beszabályozták, és az amfetaminszármazékokból készült pirulákat betiltották. Az 1980-as évekre azonban elérték az európai és dél-amerikai piacokat is, sőt, a kétezres években még az USA-ba is visszaszivárogtak.

Ami még inkább kétségbeejtő, az az, hogy a mai napig forgalomban vannak olyan szerek, amelyek amfetaminszármazékokra épülnek.

A probléma az, hogy az amfetaminra nagyon könnyű rászokni, mivel a szervezet nagyon gyorsan épít fel toleranciát vele szemben. A krónikus használat azt eredményezheti, hogy a fogyni vágyó úgy érzi, a szer már nem hat, többet és többet szed be belőle, és ez az, amitől a teste végleg felmondja a szolgálatot. Annak ellenére, hogy a történelem során, és még most is, minden pirula egy megengedett, biztonságos dózist tartalmazott a drogból, a függőség miatt sokan nem álltak meg a biztonságos adagnál. Az 1960-as évek végére több mint hatvan halálesetet regisztráltak az Államokban a szivárványpirulák miatt.

Ma nemcsak gyógyszerek tartalmaznak amfetaminszármazékokat, hanem olyan étrendkiegészítők is, amelyek a neten terjednek, és lehetetlen megakadályozni a kereskedelmüket. Kis adagban nem jelentenek különösebb veszélyt, de előbb-utóbb hozzájuk szokik a szervezet, ekkor pedig emelni kellene a dózison – ez pedig már komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

EZ IS ÉRDEKES:

Ezeket olvastad már?

via neurofantastic, rxisk, smithsonianmag, ncbi

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...