A fogyást segítő gyógyszereket általában ma már csak akkor vetik be az orvosok, ha valamilyen okból kifolyólag a beteg nem tud magától lefogyni – de nem volt ez mindig így. A múlt században, az '30-as évektől indult a fogyasztótabletták kultusza, és a következő évtizedekben csúcsosodott ki ez a trend: az '50-'60-as években rengetegen az úgynevezett szivárvány diétapirulák rabjává váltak, amelyek különböző, fogyást segítő gyógyszerekből és étrendkiegészítőkből álltak.
A szivárvány pirulák
A nap során elosztva beszedendő pirulák között voltak amfetamintartalmúak, ehhez hasonló stimulánsok, pajzsmirigyhormonok, hashajtók, majd a mixet lekísérő altatók és nyugtatók. Csoda, hogy van, aki túlélte ezt a kúrát! És az is, hogy évtizedekig szedhették az emberek ezeket a szereket anélkül, hogy bárkinek feltűnt volna, mi történik eközben az emberi testtel.
Az 1950-es években például, amikor igazán aranykorát élte az amfetaminból készülő fogyasztópirula, fentermintartalmú szereket is a piacra dobtak, amit egész egyszerűen „anyuka kis segítőjeként” becéztek, mert annyi energiát adtak a fáradt háziasszonyoknak, hogy képesek legyenek végigcsinálni a házimunkával és gyerekneveléssel járó hétköznapokat. Nem is csoda, hogy a nők bírták a kora reggeltől késő estig zajló munkát: a fentermin az amfetamin egyik származéka, éberséget, frissességet, nagyobb koncentrációkészséget ad – egy darabig. Aztán függőség, álmatlanság, kiszáradás és szorongás is jön vele.
Az 1967-68-as években az Egyesült Államokban több olyan haláleset történt, amit a szivárvány diétapiruláknak tudhattak be. Ekkor kezdték el vizsgálni őket, és jöttek rá, hogy nem feltétlenül jó dolog stimulánsokat, hormonokat, majd nyugtatókat szedni minden nap - egyszerre. A piacot beszabályozták, és az amfetaminszármazékokból készült pirulákat betiltották. Az 1980-as évekre azonban elérték az európai és dél-amerikai piacokat is, sőt, a kétezres években még az USA-ba is visszaszivárogtak.
Ami még inkább kétségbeejtő, az az, hogy a mai napig forgalomban vannak olyan szerek, amelyek amfetaminszármazékokra épülnek.
A probléma az, hogy az amfetaminra nagyon könnyű rászokni, mivel a szervezet nagyon gyorsan épít fel toleranciát vele szemben. A krónikus használat azt eredményezheti, hogy a fogyni vágyó úgy érzi, a szer már nem hat, többet és többet szed be belőle, és ez az, amitől a teste végleg felmondja a szolgálatot. Annak ellenére, hogy a történelem során, és még most is, minden pirula egy megengedett, biztonságos dózist tartalmazott a drogból, a függőség miatt sokan nem álltak meg a biztonságos adagnál. Az 1960-as évek végére több mint hatvan halálesetet regisztráltak az Államokban a szivárványpirulák miatt.
Ma nemcsak gyógyszerek tartalmaznak amfetaminszármazékokat, hanem olyan étrendkiegészítők is, amelyek a neten terjednek, és lehetetlen megakadályozni a kereskedelmüket. Kis adagban nem jelentenek különösebb veszélyt, de előbb-utóbb hozzájuk szokik a szervezet, ekkor pedig emelni kellene a dózison – ez pedig már komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.
EZ IS ÉRDEKES:
Ezeket olvastad már?
Így szokhatsz le a koffeinről a leghatékonyabban
Kevesebb fejfájás, ingerlékenység és fáradtság - ezekkel a tippekkel tényleg sikerülhet lejönnöd a szerről.
Stuth-Nagy NikiEzzel a diétával került Beyoncé bomba formába ikrei születése után
Edzője adott tanácsokat az énekesnőnek, hogy miként érdemes táplálkoznia, hogy visszanyerje régi önmagát.
Stuth-Nagy Niki5 bizarr diéta, amiről még biztos nem hallottál
Tudtad, hogy van olyan diéta, ahol szigorúan tilosak a fehér színű ételek? És ez még semmi - ennél már csak durvábbakat mutatunk az alábbi felsorolásban.
Stuth-Nagy NikiÍgy fogytak nagyanyáink - mondd meg mikor születtél, mi megmondjuk...
Ha azt hiszed, hogy a mai furcsa diéták a legvadabbak, amit a fogyni vágyók valaha bevetettek, akkor nem hallottál még a 80-90-es évek sláger-fogyókúráiról.
Stuth-Nagy Nikivia neurofantastic, rxisk, smithsonianmag, ncbi