Hazánkban rengeteg tévhit él az emberek fejében a napelemekről és szélerőművekről. A rémhíreknek köszönhetően, jó néhányan úgy döntenek, hogy nem vágnak bele a házuk korszerűbbé tételébe, pedig hosszabb távon rengeteg pénzt takaríthatnának meg. Napelemekkel például nemcsak a főzéshez és sütéshez használt áramot állíthatjuk elő, hanem a meleg vizet is.
Nézzük a legtöbbször felmerülő tévhiteket a napelemekkel kapcsolatban, amit most megpróbálunk eloszlatni, hogy ti is bele merjetek vágni a telepítésbe, és így faragni tudjatok a rezsiszámlákon.
1. A napelemek drágák
Ez a legelterjedtebb tévhit a napelemekről, pedig egyáltalán nem igaz. A napelemek ára az elmúlt több mint negyven évben folyamatosan csökkent. 1975-ben még 100 dollár(25 691 forint) felett volt egy watt előállítására képes napelem-kapacitás, ma alig fél dollár ez az összeg. Készítettünk egy táblázatot is, amely jobban ábrázolja az árcsökkenést, illetve azt is mutatja, hogyan változott a Földünk teljes napelemes kapacitásamegawattonként.
Az idei évre egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre, de ha lehet hinni a számoknak, akkor a teljes napelemes kapacitás valahol 350-400 ezer MW között lehet.
2. Az ára nem térül meg még 20 éven belül sem
A Nap energiája ingyenes és szerencsére még jó ideig kimeríthetetlen. Már ezért is megéri napelemet telepíteni, és az általa termelt áramot használni a főzésnél, sütésnél, valamint ezzel melegíteni a vizet. Sokan mondják azonban, hogy igazából nem éri meg hosszabb távon napelemet telepíteni, mert a befektetett több millió forint nem térül meg soha. Az igazság az, hogy az első néhány évben valóban így van.
Számítások szerint körülbelül a kilencedikévtől várható megtérülés. Harminc év alatt pedig akártöbb millió forintot is megtakaríthatunk, ha a napelemek állítják elő az áramot, és melegítik a vizet a házunkban. Jó néhány gyártó 25-30 éves garanciát vállal a telepítésre, így az esetleges meghibásodásokból adódó költségektől sem kell tartani.
Tipp
Nincs annyi pénzed, hogy napelemeket telepíts a házad tetejére. Az MFB Lakossági hitelprogramjával most ezt is megoldhatod.Kattints ide a részletekért!
3. Borús időben és éjszaka nem termel áramot
A napelemek legjobban napos időben, derékszögben érkező sugárzás mellett termelnek a legjobban. Felhős időben, a legrosszabb esetben is körülbelül felére csökken a teljesítményük, de ilyenkor sem állnak le. Éjszaka a rendszer valóban nem termel áramot, de ilyenkor rá tudunk kapcsolódni a központi hálózatra, vagy telepíthetünk egy akkumulátort is, ami tárolni tudja az energiát. Szóval nem kell attól tartani, hogy kikapcsolnak a háztartási gépeink éjszakára.
4. Jelentősen át kell alakítani a tetőt, hogy felhelyezzük
Ha a napelemeket lakóházra telepítik, akkor nem nagyon kell alakítani a tetőkonstrukción. A szakemberek néhány állvánnyal fel tudják helyezni őket a tetőre. Családi háznál sem kell a tetőt szétszedni. Elég pár cserepet kivenni, majd visszahelyezni a kábelezések során. A napelemek súlyától sem kell tartani, körülbelül 15-20 kilogramm egy négyzetméternyi.
5. Károsítja a környezetet
Egyáltalán nem igaz. A napelemekkel épp, hogy teszünk a környezetünkért. Ráadásul, ha a konyhai és háztartási gépeinket is lecseréljük, akkor még többet teszünk a fenntartható fejlődésért, és nem utolsó sorban a rezsiszámlánk is csökken.
6. Tűzveszélyes és a villám is belecsaphat
A napelem tűzveszélyes lehet, ha nem megfelelően telepítik, ezért mindig ajánlott a megfelelő szakemberekkel telepíteni a rendszert. Ők tudják biztosítani a megfelelő védelmet a villámcsapás ellen is.
A sok híresztelés ellenére tehát megéri napelemeket telepíteni a családi házunkra, vagy a társasházunkra. Hosszú távon rengeteg pénzt takaríthatunk meg, így pedig több pénzünk maradhat az ételre vagy arra, hogy meglátogassunk egy-egy jobb éttermet.
Az MFB Lakossági hitelprogramról még több információt itt találsz!
Ezeket olvastad már?
Bármennyire is furcsa, nem jó, ha a csapból pénz folyik...
Próbáld ki konyhai tippjeinket, hogy végre alacsonyabb legyen a vízszámládon olvasható összeg! (x)
NosaltyHa spórolnál a kaján, a víz- és villanyszámlán, ez a...
Kifutottál a rezsipénzből, spórolnál a vízzel, árammal, főzési alapanyagokkal, hogy a lehető legolcsóbban jól lakhass? Menj ki a szabadba főzni! (x)
NosaltyA takarékos otthon már nem csak álom
Imádod a régi mosógéped? A világért sem válnál meg a böhöm hűtőszekrényedtől? Tudjuk, hogy nehéz a szakítás, de nézd, mennyivel karcsúbb lesz a rezsiszámlád! (x)
Nosalty10 megfontolandó tanács vásárlásnál, hogy ebben a hónapban több pénz...
Némi tervezéssel, és pár trükk betartásával elkerülheted, hogy a hónap végén az üres pénztárcádban kelljen kotornod egy kis apró után. Feltéve, hogy az marad benne.
Fenes Gábriel