6 tévhit a napelemről, amit ideje eloszlatni, hogy faragni tudj a rezsiszámlán

A napelemekkel kapcsolatban sok téves információ terjed. Megpróbáljuk eloszlatni ezeket, mert nem mindegy, milyen áron jön a főzéshez használt meleg víz és villany. (x)

Hazánkban rengeteg tévhit él az emberek fejében a napelemekről és szélerőművekről. A rémhíreknek köszönhetően, jó néhányan úgy döntenek, hogy nem vágnak bele a házuk korszerűbbé tételébe, pedig hosszabb távon rengeteg pénzt takaríthatnának meg. Napelemekkel például nemcsak a főzéshez és sütéshez használt áramot állíthatjuk elő, hanem a meleg vizet is.

Nézzük a legtöbbször felmerülő tévhiteket a napelemekkel kapcsolatban, amit most megpróbálunk eloszlatni, hogy ti is bele merjetek vágni a telepítésbe, és így faragni tudjatok a rezsiszámlákon.

1. A napelemek drágák

Ez a legelterjedtebb tévhit a napelemekről, pedig egyáltalán nem igaz. A napelemek ára az elmúlt több mint negyven évben folyamatosan csökkent. 1975-ben még 100 dollár(25 691 forint) felett volt egy watt előállítására képes napelem-kapacitás, ma alig fél dollár ez az összeg. Készítettünk egy táblázatot is, amely jobban ábrázolja az árcsökkenést, illetve azt is mutatja, hogyan változott a Földünk teljes napelemes kapacitásamegawattonként.

Az idei évre egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre, de ha lehet hinni a számoknak, akkor a teljes napelemes kapacitás valahol 350-400 ezer MW között lehet.

2. Az ára nem térül meg még 20 éven belül sem

A Nap energiája ingyenes és szerencsére még jó ideig kimeríthetetlen. Már ezért is megéri napelemet telepíteni, és az általa termelt áramot használni a főzésnél, sütésnél, valamint ezzel melegíteni a vizet. Sokan mondják azonban, hogy igazából nem éri meg hosszabb távon napelemet telepíteni, mert a befektetett több millió forint nem térül meg soha. Az igazság az, hogy az első néhány évben valóban így van.

Számítások szerint körülbelül a kilencedikévtől várható megtérülés. Harminc év alatt pedig akártöbb millió forintot is megtakaríthatunk, ha a napelemek állítják elő az áramot, és melegítik a vizet a házunkban. Jó néhány gyártó 25-30 éves garanciát vállal a telepítésre, így az esetleges meghibásodásokból adódó költségektől sem kell tartani.

Tipp

Nincs annyi pénzed, hogy napelemeket telepíts a házad tetejére. Az MFB Lakossági hitelprogramjával most ezt is megoldhatod.Kattints ide a részletekért!

3. Borús időben és éjszaka nem termel áramot

A napelemek legjobban napos időben, derékszögben érkező sugárzás mellett termelnek a legjobban. Felhős időben, a legrosszabb esetben is körülbelül felére csökken a teljesítményük, de ilyenkor sem állnak le. Éjszaka a rendszer valóban nem termel áramot, de ilyenkor rá tudunk kapcsolódni a központi hálózatra, vagy telepíthetünk egy akkumulátort is, ami tárolni tudja az energiát. Szóval nem kell attól tartani, hogy kikapcsolnak a háztartási gépeink éjszakára.

4. Jelentősen át kell alakítani a tetőt, hogy felhelyezzük

Ha a napelemeket lakóházra telepítik, akkor nem nagyon kell alakítani a tetőkonstrukción. A szakemberek néhány állvánnyal fel tudják helyezni őket a tetőre. Családi háznál sem kell a tetőt szétszedni. Elég pár cserepet kivenni, majd visszahelyezni a kábelezések során. A napelemek súlyától sem kell tartani, körülbelül 15-20 kilogramm egy négyzetméternyi.

Napkollektorokkal a vízmelegítést is biztosítani lehet

5. Károsítja a környezetet

Egyáltalán nem igaz. A napelemekkel épp, hogy teszünk a környezetünkért. Ráadásul, ha a konyhai és háztartási gépeinket is lecseréljük, akkor még többet teszünk a fenntartható fejlődésért, és nem utolsó sorban a rezsiszámlánk is csökken.

6. Tűzveszélyes és a villám is belecsaphat

A napelem tűzveszélyes lehet, ha nem megfelelően telepítik, ezért mindig ajánlott a megfelelő szakemberekkel telepíteni a rendszert. Ők tudják biztosítani a megfelelő védelmet a villámcsapás ellen is.

A sok híresztelés ellenére tehát megéri napelemeket telepíteni a családi házunkra, vagy a társasházunkra. Hosszú távon rengeteg pénzt takaríthatunk meg, így pedig több pénzünk maradhat az ételre vagy arra, hogy meglátogassunk egy-egy jobb éttermet.

Az MFB Lakossági hitelprogramról még több információt itt találsz!

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...