Biztosan ismertek olyat - hacsak nem ti magatok vagytok azok - , aki imádja, ha ömlik róla a verejték, miközben egyre csak harapja a méregzöld, vörös vagy akár sárga csiliket, majd megőrül az erejétől, de nem bír vele leállni. Na, ezt a hatást a benne levő vegyületnek, a kapszaicinnek köszönheti.
Tudtad?
A kapszaicin nagyon stabil vegyület: sem melegítésre, sem fagyasztásra nem sérül, nem bomlik. Hideg vízben oldhatatlan – ezért nem segít, ha a paprika csípését vízivással próbáljuk enyhíteni. A paprika csípősségének mértékegysége a Scoville-egység: ezzel mérik, hogy mennyi kapszaicint tartalmaz egy paprika.
A csípős paprika vitaminjai és antioxidánsai, de a kapszaicin révén is számos jótékony hatással örvendezteti meg szervezetünket - írja a Hobbikert. Lássuk őket:
1. Fájdalomcsökkentő
A kapszaicin tartalmú készítmények helyi érzéstelenítésre, vagy akár migrén kezelésére is hatásosak. A kapszaicin eredményesen enyhíti az ideg-, izom- és ízületi fájdalmat, és többek között az ízületi kopást vagy a rheumatoid arthritist.
Receptajánló:
2. Felpörgeti a vérkeringést
...ezzel pedig hozzájárul egy esetleges vérrögképződés megakadályozásához, így akár stroke vagy szívroham megelőzésében is szerepe lehet.
3. Védi a gyomrot
Egy egészséges gyomor nyálkahártyáját védi, így megakadályozhatja a fekélyesedés folyamatát, sőt, az emésztőnedvek termelődését is segíti.
4. Daganatmegelőző hatású lehet
Azokban az országokban, ahol rendszeresen fogyasztanak csípős csilipaprikát (pl. Közép- vagy Dél-Amerika), sokkal kevesebb a gyomor- vagy vastagbéldaganatos megbetegedések száma, mint ahol nem nagyon fogyasztják.
5. Fokozza a méregürítést
...ezáltal a kalóriaégetést serkenti, miközben az étvágyat meg csökkenti, így a természetes testsúlycsökkentésben is pozitív hatása lehet.
Receptajánló:
6. Endorfint termel
A legfőbb magyarázat, miért szeretheti valaki, ha majd meghal a csípős paprikától: fogyasztása boldogsághormont szabadít fel a testünkben!
* Figyelem: legyengült, irritált bélrendszer, emésztési problémák vagy többek között hólyag/prosztataproblémák esetén érdemes orvossal konzultálni csípős fogyasztása előtt!
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Kedvencünk, a PETREZSELYEM: mire jó, miért, és miben használd?
A petrezselyemről (azaz a fehérrépáról és isteni, zsenge zöldjéről) nem tudnánk túl sok rosszat mondani, de nem is akarunk. Mutatjuk inkább, miért jó, és mibe használd!
Brecz JuditEzeket a zöldségeket még júliusban ültesd el, hogy őszre beérjenek
Bizony, telik az idő, nyár közepénél járunk, a jó kertészek pedig már most gondolnak az őszre. Mutatjuk, mit érdemes még júliusban elültetned/vetned, hogy őszre beérjen.
Brecz JuditEgres, köszméte, piszke: a pompás savanykás gyümölcs élettani hatásai +...
Köszméte, pöszméte, büszke, piszke, egres...te milyen néven ismered? És szereted? Vagy csak szószként találkoztál vele? Pedig érdemes eszegetni magában is!
Brecz JuditMeglepő: ezért kell MEGFŐZNI a gombát sütés előtt a szakértő...
Legtöbben szigorúan elkerültük a vizet, ha pirult gombaszeletekre vágytunk, és franciásan, vajon, fokhagymával sütöttük barnára. A szakértő szerint azonban nem így kell!
Brecz JuditCímlapfotó: Getty