Január 2014 óta a vegánság hónapja, ilyenkor sokan 31 napon keresztül csak növényi eredetű ételeket fogyasztanak. Van, akinek az új év első napja egy egész életen át tartó életmódváltás kezdetét jelenti, mások pedig csak szimplán szeretnének eleget tenni az egy hónapon át tartó kihívásnak, amely egy egészségesebb életre sarkallja az embereket. Legyél életmódváltó vagy lelkes kihívott, aki a saját testéért és környezetéért szeretne jót tenni, vannak olyan tanácsok, amelyeket mindenképpen érdemes megfogadni erre a hónapra (vagy tovább is).
Nézzük, mit érdemes csinálni, és mit érdemes elkerülni a vegán hónapban!
Tanácsok, amiket érdemes megfogadni:
1. Szabadulj meg az állati eredetű élelmiszerektől
Ennek a hónapnak az a fő célja, hogy kipróbáljuk, milyen az élet állati eredetű élelmiszerek nélkül. A hús, a tojás, a tejtermékek most tabunak számítanak, egy hónapig nincs is rá szükségünk. Ez még véletlenül sem azt jelenti, hogy ezeknek az élelmiszereknek a kukában a helye! Amit tudsz, fagyassz le bátran, más (lehetőleg bontatlan, de romlandó) élelmiszereket adj tovább családon vagy baráti körön belül, természetesen a lehető legbiztonságosabb módon.
2. Tárazz be növényi eredetű finomságokkal!
Jöhetnek a zöldségek és a gyümölcsök, a jobbnál jobb fűszerek, növényi tejpótló italok, tejszínpótlók, tészták, magvak, hüvelyesek, tejmentes édességek. Ebben a hónapban vadiúj ételeket is kipróbálhatsz, és még attól sem kell megijedni, hogy nem lesz lehetőség finom, magyaros ételeket enni, csupán az elkészítési módszer és néhány alapanyag változik majd!
3. Fald fel a szivárvány színeit!
Figyelj rá oda, hogy lehetőleg minden nap fogyassz színes ételeket zöldségek és gyümölcsök formájában. Bár télen kevesebb szezonális alapanyag, a különböző lédús és vitaminokban, tápanyagokban gazdag ételek bevitele elengedhetetlen, különösen télen. Ne csak a napi egy alma legyen, ami az orvost távol tartja, jöhet a paprika, a cékla, a répa és minden apró hüvelyes!
4. Próbálj ki újdonságokat, amelyek tökéletes húshelyettesítők lehetnek!
A buzasikér, vagy más néven szejtán kitűnő húshelyettesítő lehet, fehérjetartalma igen magas, ráadásul egészen sokféle ételhez passzol. A szójababból készített tempeh vagy a tofu mellett sokan jackfruitot használnak húshelyettesítőként (igaz, ehhez a gyümölcshöz nem könnyű hozzáférni), számos hüvelyes van azonban, amely megfelelően elkészítve kiváló húshelyettesítő lehet úgy, mint a lencse, a bab vagy éppen a csicseriborsó.
5. Figyelj oda a fehérjebevitelre!
Sokan attól tartanak, hogy növényi étrenddel nem jut a szervezetbe elég fehérje. Ez szerencsére egyáltalán nem okozhat problémát, rengeteg zöldség, mag és hüvelyes van, amelynek kellően magas a fehérjetartalma. Zabpehely, vörösbab, lencse, brokkoli, ez csak néhány olyan fehérjeforrás, amelyet megfelelően kombinálva minden napra éppen annyi fehérje juthat a szervezetedbe, amennyi szükséges.
VEGAN PROTEIN LIST per 100g Print it here > https://www.theconsciousplantkitchen.com/vegan-protein-sources-chart/
Közzétette: The Conscious Plant Kitchen – 2019. december 21., szombat
Dolgok, amiket érdemes elkerülni:
Ne stresszelj rá!
Sokak számára ez a hónap teljesen új, eddig nem tapasztalt feladatokkal jár. Ez a kihívás első sorban rólad szól, és mivel senki sem tökéletes, lehetséges, hogy becsúszik egy-két olyan falat (édesség, sütemény, főétel stb.), amelyben van állati eredetű alapanyag. Nem baj, ha hiba kerül a rendszerbe, ez ne tántorítson el attól, hogy folytasd a kihívást.
Az interneten számtalan segítséget kaphatsz vegántémában, a sokszínű és ízletes receptek mellett könnyen alkalmazható tippeket is találhatsz arra az esetre, ha nem lennél biztos magadban. Attól tartasz, hogy vannak olyan ételek vagy italok, amiket nem tudsz mellőzni egy hónapig? Járj utána, melyik állati eredetű élelmiszernek mi a növényi eredetű párja, helyettesítője. Szinte biztos, hogy mindenre lesz alternatíva, még akár egy jó hamburgert vagy hot dogot sem kell megvonnod magadtól, egyvalamire azonban érdemes figyelni…
Nem minden egészséges, ami vegán!
A legegészségesebb étel mindig az, amiről tudjuk, miből készült. Sok gyorsétterem és szupermarket árul már olyan készételeket, amelyekben húsmentes "hús" van. Bár ezek az ételek is nagyon ízletesek tudnak lenni (egy hamburger, hot dog, vagy „rántott hús” is isteni tud lenni, ezek a félkészen vagy készen kapható ételek azonban olyan alapanyagokat tartalmazhatnak, amelyeknek túlzott fogyasztása nem ajánlott. Mindent szabad, de érdemes mértékkel fogyasztani, ne csak sült krumpli és műhúsos rántott szelet legyen a mindennapi menü!
A vegán januárnak nem feltétlenül az a célja, hogy egy örök életre átprogramozza az embereket az életmódváltásra: aki csatlakozik a 31 napos kihíváshoz, megtudhatja, hogy akár lemondások nélkül is lehet mennyei, egészséges ételeket fogyasztani, ráadásul az ünnepek után minden szervezetnek jót fog tenni egy kis pihenés, már ami a nehéz ételeket illeti!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Itt a veganuár! Te kipróbálnád, milyen egy hónapig vegánnak lenni?
A műanyagmentes július után itt egy hónap, amikor kipróbálhatsz egy újfajta életmódot, amibe lehet, hogy hosszútávon is beleszeretsz: ez a veganuár!
Szász NóriÍgy lehet teljes értékű a vegán étrend – könnyebb belevágni,...
Gyakran halljuk a vegánoktól, hogy étrendjük nem fehérjehiányos. Ez mennyiség szempontjából meg is állja a helyét, ám fehérjék esetében a minőségre is figyelni kell!
Nosalty7 zöldséges LEVES azoknak, akik szeretik, ha minden összetevő növényi...
Ha leveses vagy, ha nem, ezeket a zöldséges alapú fogásokat mindenképp imádni fogod - plusz előnyük, hogy semmilyen állati eredetű összetevő nincs bennük! (x)
Hirdetés9 gyors zöldséges vacsora
Kopog a szemed, de messze a főétkezés? Üss össze valamit gyorsan, zöldségesen, hús nélkül. Lehet reggeli, tízórai, uzsonna, könnyű vacsora - amit csak szeretnél.
Nosalty