5+1 tipp a puffadás tüneteinek enyhítésére

Mit tehetünk, ha puffadás nehezíti meg mindennapjainkat?

A hasi puffadás az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri tünet. Okai lehetnek a puffasztó étel fogyasztása, akut (pl. vírusos fertőzés) illetve krónikus (pl. laktózintolerancia) emésztőrendszeri betegségek, helytelen életmód, emésztőrendszeri elváltozások.

Lássuk mit tehetünk, ha puffadással küzdünk!

1. Ha vírusfertőzésen estünk át

Ha a puffadásunk előzményeként ismert, hogy a gyomrunkat, beleinket érintő vírusfertőzésen estünk át, akkor legyünk türelemmel, ahogy a szervezetünk visszaáll egyensúlyi állapotába, úgy szűnnek majd meg a puffadásos tünetek is. Bélflóránk támogatására fogyasszunk probiotikus tejtermékeket, emellett igyunk sok folyadékot, kerüljük a nehéz, zsíros ételeket, együnk gyakran, akár napi 5-6 alkalommal is kisebb mennyiségű, könnyű ételeket.

2. Kerüljük a puffasztó ételeket!

Természetesen, ha tudjuk, hogy puffasztó ételt fogyasztottunk vagy esetleg egy bizonyos étel fogyasztása után most tapasztaljuk először a puffadásos tüneteket, akkor kerüljük az adott ételt, alapanyagot.

3. Keressünk természetes megoldásokat!

Korábbi cikkünkben szakértőnk már ismertette, hogy milyen gyógynövények és fűszerek segíthetnek a puffadásos tüneteink enyhítésében, ilyen pl. az ánizs, a kömény, az édeskömény stb.

Olvastad már?

5+1 házi praktika puffadás ellen

4. Forduljunk orvoshoz!

Ha rendszeresen puffadunk vagy a hasi puffadásunk hosszabb ideje fennálló állapot, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat vagy gasztroenterológus szakorvost. A puffadás hátterében ugyanis állhatnak étel-allergiák (pl. tej-, tojás stb.), -intoleranciák (pl. glutén, laktóz stb.), amelyek igazolása orvosi feladat, és amelyek diagnózisa után az adott állapotra vonatkozó étrend segíthet a tünetek tartós enyhítésében.

5. Mozogjunk!

A konkrét helyzetben - amikor éppen puffadt a hasunk - is sokat segíthet egy kis mozgás, torna. Sétáljunk, húzzuk fel hasunkra a térdünket, masszírozzuk át hasunkat, alhasunkat (mint ahogy a fájós hasú csecsemők panaszait szoktuk enyhíteni). Emellett azonban a rendszeres fizikai aktivitás emésztőrendszerünk keringésére is pozitív hatással van, és a megfelelő oxigénellátottság segíti beleink működését, rugalmasságát, egészségét, mozgását.

+1. Étkezzünk kiegyensúlyozottan!

Hosszú távú megoldás a puffadás megszüntetésére, ha sikerül kiegyensúlyozottan étkeznünk. Ennek fő elemei a napi 4-5-szöri étkezés, a magas élelmirost-tartalmú, napi legalább fél kg zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó étrend, a megfelelő, napi 2-2,5 l (hozzáadott cukor nélküli) italfogyasztás.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...