5+1 tipp, hogy könnyebben viselje gyermekünk a hőséget

Nyaralás, játék a kertben, sok játszóterezés - a legkisebbek is élvezik a nyarat - de felnőttként nekünk kell vigyázni rájuk, hogy a kánikula ne viselje meg őket.

Melyik gyerek ne imádna nyáron folyamatosan a szabadban tartózkodni, játszani, úszni, fürdőzni? Bár fiatal szervezetüknek nagy a tűrőképessége, nagy melegben még inkább oda kell figyelni rájuk. Hiába tűnik úgy, jól bírják a perzselő napot, egyik pillanatról a másikra kiderülhet, hogy az már rég túl van a tűrőképességükön.

Dr. Vojnisek Zsuzsanna, a Rózsakert Medical Center gyermekgasztroenterológus és gyermekgyógyász szakorvosával vettük sorra, mire kell ügyelnünk.

dr. Vojnisek Zsuzsa gyermekgasztroenterológus, gyermekgyógyász szakorvos

1. Móka a szabadban

Nem kell hőségben sem mellőznünk a szabadtéri programot, érdemes azonban a nap korai és késői, általában hűvösebb időszakára időzíteni. A legmelegebb órákban, 11-15 óra között viszont mindenképpen tartózkodjunk naptól védett helyen.

2. Megfelelő hő- és fényvédelem

Soha ne feledkezzünk meg a megfelelő védelemről! Mindenképpen magas faktorú naptejjel kenjük be a teljes bőrfelületet, a ruha alatt is, hiszen a nap káros sugarai könnyen áthatolhatnak a szellős ruhadarabokon. A sapkát se hagyjuk ki, akár rendszeresen be is nedvesíthetjük.

Olvastad már?:

7 tipp az egészséges napozáshoz

3. Felforrósodott játékok?

A játszóterek fémjátékai, vagy a mászókák annyira felforrósodhatnak a tűző napon, hogy a gyermek könnyen megégetheti magát velük. Először mindenképpen teszteljük a hőmérsékletét, mielőtt felengednénk rá a gyerkőcöt.

4. Rendszeres folyadékbevitel

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, milyen fontos a bőséges folyadék - főként víz, vagy hígított gyümölcslé - fogyasztása. Sajnos még mindig sokan hiszik el a tévhitet, hogy nem érdemes sokat inni, mert akkor csak izzadunk. Pedig az izzadásnak jelentős funkciója van, a bőrről elpárolgó folyadékkal hőt veszítünk, így hűti magát a szervezet. Ne spóroljunk a vízzel! Kánikulában a gyermekek és a felnőttek folyadékszükséglete is megduplázódhat.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

A kánikula legnagyobb veszélye

5. Klimatizált helyiségek

A magas kinti és alacsony benti hőmérséklet közötti nagy különbség könnyen meghűléshez vezethet: ha a gyerkőccel klimatizált helyre megyünk (akár csak hosszú órákat tölt a klimatizált autóban a nyaralóhelyre utazva), gondoskodjunk hosszú ujjú felsőrészről, kis kardigánról.

+1. Fontos a szellőztetés

Mivel a légkondicionáló csak hűti és szárítja a levegőt, fontos, hogy szellőztessünk is. A rendszeresen nem szellőztetett helyiségben a levegő állott, a kórokozók elszaporodhatnak. Érdemes ezért naponta többször is szellőztetni, a korai órákban és késő este.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...