5+1 tipp, hogy jóval kevesebb karácsonyi maradékod legyen

Ha nem szeretsz ételt kidobni, és ugye ki szeretne, akkor most figyelj, mert van pár okos tipp, amivel az élelmiszerpazarlás ellen sokat tehetsz - a saját konyhádban.

A karácsonyi időszakban az átlagosnál is több élelmiszer végzi a szemetesben: nem csupán a sütés-főzéssel járó élelmiszerhulladékok – például tojáshéj – miatt, hanem sokszor a megmaradt készételek is a kukába kerülnek az ünnepek során.

A Nébih Maradék nélkül programjának szakemberei összegyűjtötték a legjobb praktikus, élelmiszerfeleslegeket és maradékokat megelőző tanácsokat.

via GIPHY

Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, jelentős része a családoknál: egy átlagos magyar háztartásban fejenként 68 kg élelmiszert dobunk ki.

A legfontosabb: előzzük meg az ételmaradékok létrejöttét – tanácsok:

1. A gyomor karácsonykor sem nő meg a kétszeresére

Ne főzzünk többet, mint amennyit a család biztosan el tud fogyasztani maradék nélkül. Ha ez mégsem sikerül, akkor ügyeljünk rá, hogy az ételmaradék minél hamarabb bekerüljön a hűtőbe. A legtöbb élelmiszer esetében pedig a fagyasztás a legjobb tartósítási mód.

2. A minőséget válaszd a mennyiség helyett

Ne az legyen a cél, hogy teleegyük magunkat bármivel, ami sok, hanem az, hogy finom, különleges ételeket együnk, de ne rengeteget.

Karácsonyi vegyes halászlé

Szegedi vagy bajai, gyufatésztával vagy kenyérrel, passzírozva vagy hagyományosan, patkóval vagy harcsafilével...  Megannyi lehetőség, rengeteg elkészítési forma, de egy valami ...

Karácsonyi pavlova

Egy könnyen elkészíthető, elegáns desszertet hoztunk nektek, amit a laktóz- és gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatnak.

3. Ürítsd fagyasztót!

Karácsony előtt tudatosan ürítsd ki a mélyhűtőd, hogy az ne lehessen akadály a maradékok tartósítására. Az ételeket pedig adagonként fagyaszd!

4. Ne tárold az erkélyen!

Még becsomagolva, jól lezárva is kerülhet a rágcsálók, madarak által terjesztett kórokozókból az ételek közelébe.

5. Vond be a főzésbe a gyerekeket is

A kutatások szerint ugyanis azok a gyerekek, akik közvetlen tapasztalatokkal rendelkeznek az ételkészítésről, látják, hogy mennyi munkával, odafigyeléssel jár egy tál étel előállítása, sokkal kevésbé pazarolnak, mint társaik.

6. Adj a maradéknak új életet!

A maradékot mentsd át további ételekbe: a húsok mehetnek salátákba, szendvicsekbe, főzelék tetejére, a süteményeket morzsaként teheted pohárkrémekbe. De a legjobb, ha minden maradékot eljuttatsz valakihez, aki éhes.

További infó itt!

Ezeket olvastad már?

Forrás: Nébih

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...