5+1 házi trükk a pattanások ellen

A pattanások nagyon megkeserítik a kamaszok életét, és mindig a legrosszabbkor jelennek meg. Íme 5+1 tippünk gyermekünk tüneteinek természetes enyhítésére!

A kamaszkor sok problémával szembesíti a cseperedő gyermeket, ezek közül is az egyik legzavaróbb, leglátványosabb gond a pattanások megjelenése. A pubertás kori változások lényegi eleme a hormonális átalakulás - megemelkedik a nemi hormonok szintje, a faggyúmirigyek működése is erőteljesebbé válik, így több faggyú termelődik, ami elzárja a pórusokat. A mirigyek gyulladását, a kapcsolódó fájdalmat, bőrpírt, váladékozást enyhíthetjük az alábbi természetes gyógynövényes megoldásokkal, átsegítve kamaszunkat a frusztráló időszakon. (A gyógynövényeket keressük gyógynövényboltokban, patikákban, de akár érdemes az interneten is előre tájékozódni.)

1. Csalán- és diólevél tea kúra – évente legalább kétszer

Egy évben kétszer, de akár minden évszakban elvégezhetjük a következő gyógynövényes kúrát: hat héten át felváltva éhgyomorra adjunk a gyermeknek egyik reggel csalán-, másnap pedig diólevél teát egy csészével. A teához egy evőkanál szárított füvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd lefedve hagyjuk állni 15 percig, ezt követően szűrjük le, és adjuk a gyermeknek.

2. Kamillavirág reggel és este - külsőleg

A kamilla egyik ismert gyulladáscsökkentő gyógynövényünk. 2,5 dl lobogó forró vízzel forrázzunk le 4 csapott evőkanál szárított kamillát, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Csöpögtessünk bele 1-2 csepp mentaolajat, és amikor már megfelelő hőmérsékletűre hűlt, mártsunk bele egy vattakorongot, és töröljük át a problémás bőrfelületet reggel és este lefekvés előtt is.

3. Filléres háziszer a fénylő bőrre

Az élesztő gazdag B1, B2, B6-vitaminban, bőrfeszesítő hatású, szárít, a pattanások ellen remek háziszer. Az alábbi egyszerű bőrkisimító pakolást készíthetjük el belőle: reszeljünk le egy közepes uborkát, és a levével együtt keverjük el fél evőkanál mézzel. Morzsoljunk hozzá 20 gramm friss élesztőt, jól keverjük össze, és az így elkészített pakolást az arc gondos megtisztítása után vigyük fel a bőrre. Hagyjuk az arcon 15-20 percig, majd dörzsöljük le, és langyos vízzel mossuk le. Az élesztő szárító hatású, emiatt érdemes a lemosás után a kezelt bőrfelületet nem zsíros, hidratáló krémmel bekenni.

4. Gyulladás elleni borogatás

Martilaput és mezei kakukkfüvet keverjünk össze 1:1 arányban (fél evőkanál kell mindkettőből), majd forrázzuk le 2,5 dl vízzel. Hagyjuk állni 15 percig, szűrjük le, és amikor már kellemesen meleg, mártsunk bele egy steril gézlapot, és tegyük borogatásként a problémás részre. Hetente legalább 2-3 alkalommal ismételjük.

Csalánkrémleves

A kertben szépen nő a csalán, és szerettem volna a teán kívül valami mást is kipróbálni vele. Rövid keresés után akadtam rá erre a receptre. Amilyen hamar kész van, olyan hamar el is ...

Fűszeres gyömbértea

Taknyos orr, kapar a torok, tompán fáj a homlok, mire hazaérünk, úgy érezzük, mintha átküldtek volna minket egy tésztanyújtón. Ellenszer kell. A gyömbérteát már szinte mindenki ...

5. A hormonműködés segítése

A közönséges galaj kevéssé ismert gyógynövény, a népi gyógyászat azonban előszeretettel alkalmazza a mirigy és hormonrendszer működésének segítésére. Teája a serdülőkori pattanásokra is jó hatással van, napi egy csészével ajánlott a fiataloknak fogyasztani. A kúra legalább két hétig tartson, de makacs probléma esetén ennél hosszabb ideig is fogyaszthatja. A tea elkészítéséhez egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni 15 percig, majd fogyasztás előtt szűrjük le. Készíthetünk egy picivel több teát, (3 dl-t), és a maradék 0,5 dl-t alkalmazhatjuk lemosóként. Mártsunk bele egy vattát a gyógyteába, és a nap folyamán töröljük át az érintett részeket, arcot, mellkast, hátat.

+1. Szorongás ellen citromfű

A bőrproblémák súlyosbodásához hozzájárulhat még a szorongás, a társaknak és az iskolai elvárásoknak való megfelelés. A stressz, szorongás enyhítésére készíthetünk a gyermekünknek citromfű teát, amely kellemes íze mellett nyugtató hatású. A citromfű teát ihatja a kamasz naponta, vagy akár naponta többször is, és reggel, indulás előtt is fogyaszthatja. A teához egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk állni 15 percig lefedve, majd fogyasztás előtt szűrjük le.

Fontos tudnunk azt is, hogy a kamaszkori tünetek erősségében szerepe van a mozgásszegény életmódnak, a székrekedést okozó étrendnek, de az olajos magvak, a csokoládé, a kakaó, a fűszeres vagy füstölt ételek fogyasztása is felerősítheti a tüneteket. Figyeljünk oda, hogy a gyermek sok zöldséget, gyümölcsöt fogyasszon, amennyiben lehetséges, kerülje a magas cukortartalmú félkész- és készételeket. Mozogjon rendszeresen, sportoljon – lehetőleg a szabadban!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...