5+1 egyszerű trükk, hogy egészségesebben étkezz!

Sokan tartanak az egészséges étkezés kihívásaitól, azt gondolva, hogy különleges, drága alapanyagok nélkül nem megoldható. Pedig de!

A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás számos pilléren nyugszik. Ezek közé tartozik többek között az életmódunknak, jelenlegi egészségi állapotunknak megfelelő napi energia- és tápanyagbevitel (mennyit eszünk), a napi 4-5-szöri étkezés, a megfelelő alapanyag választás (mit eszünk), a megfelelő elkészítési mód, a napi 2-2,5 l folyadékfogyasztás, a megfelelő élelmi rost bevitel stb. Összességében ez ránézésre bonyolultnak tűnik, pedig igazából nem az.

Alábbi videónkban mutatunk 5+1 egyszerű, hétköznapi tippet, amit ha megfogadtok, akkor máris sokat tettetek egészségetek érdekében!:

5 + 1 egyszerű trükk, hogy egészségesebben étkezz!

1. Írj bevásárlólistát!

Az előre megírt lista a bevásárlás kötelező kelléke. Amellett, hogy időt, pénzt spórolunk vele, az egészségünket is szolgálja, hiszen nem (vagy kevésbé) esünk áldozatául az üzletek vásárlócsábító kínálatának. Természetesen csak abban az esetben, ha bevásárlólistánkon az egészséges étrendbe illeszthető tételek szerepelnek. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen zöldség, gyümölcs, tejtermék a listán!

2. Ne hagyd ki a reggelit!

A reggeli jelentőségéről már több cikkben írtunk mi is, bővebben az alábbi linkre kattintva olvashattok róla - ráadásul egy szuper videós összeállításban be is mutatunk 3+1 egészséges reggeliváltozatot.

Nézd meg csodás videónkat!:

3+1 tipp az egészséges reggelihez - VIDEÓ

3. Egyél legalább napi fél kg. zöldséget+gyümölcsöt!

A zöldségek, gyümölcsök a legkiválóbb élelmi rost, vitamin- és ásványi anyag forrásaink, napi legalább fél kg-t szükséges belőlük fogyasztani. Ez elsőre lehet, hogy soknak tűnik, de ha belegondolunk, hogy egy alma 100-150 g, egy adag zöldségköret, saláta ~25-30 dkg, máris nem tűnik lehetetlen vállalkozásnak.

A reggelihez fogyasszunk mindig szezonális, friss zöldségeket, tízóraira, uzsonnára gyümölcsöket vagy nyers zöldségeket (pl. sárgarépa, uborka, paprika), ebédre sült, párolt zöldköretet, főzelékfélét vagy salátát.

4. Fogyassz teljes kiőrlésűt!

Magasabb élelmi rost-, fehérje-, vitamin- és ásványi anyagtartalma miatt ételeink összeállításakor, ha tehetjük válasszunk teljes kiőrlésű termékeket. Szendvicseink összeállításához teljes kiőrlésű kenyeret, tésztaételeinkhez -tésztát, otthoni sütés-főzéshez teljes kiőrlésű lisztet.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

Tényleg jobb a teljes kiőrlésű?

5. Fogyassz sovány, teljes értékű fehérjéket!

Az ún. teljes értékű, állati eredetű fehérjék tartalmaznak minden olyan esszenciális aminosavat, amelyre szervezetünknek szüksége van. Fő fehérjeforrásaink a húsok, halak, tojás, tejtermékek. Mivel ezek esetében a fehérjetartalom mindig zsírtartalommal párosul, ezért ha tehetjük, a túlzott zsírfogyasztás elkerülés érdekében részesítsük előnyben az alacsonyabb zsírtartalmú fehérjeforrásokat, pl. a sovány húsokat (csirke-, pulykamell, sertéscomb, -karaj, -szűz), halakat, sovány sajtokat, kefirt, natúr joghurtot, túrót stb.

5+1. Fogyassz napi 2-2,5 l folyadékot!

A megfelelő folyadékfogyasztás segíti szervezetünk működését. Elsősorban hozzáadott cukormentes italokat fogyasszunk: vizet, teát, 100%-os gyümölcsleveket napi 1-2 pohárral.

Címlapról ajánljuk

További cikkek