5+1 egyszerű trükk, hogy egészségesebben étkezz!

Sokan tartanak az egészséges étkezés kihívásaitól, azt gondolva, hogy különleges, drága alapanyagok nélkül nem megoldható. Pedig de!

A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás számos pilléren nyugszik. Ezek közé tartozik többek között az életmódunknak, jelenlegi egészségi állapotunknak megfelelő napi energia- és tápanyagbevitel (mennyit eszünk), a napi 4-5-szöri étkezés, a megfelelő alapanyag választás (mit eszünk), a megfelelő elkészítési mód, a napi 2-2,5 l folyadékfogyasztás, a megfelelő élelmi rost bevitel stb. Összességében ez ránézésre bonyolultnak tűnik, pedig igazából nem az.

Alábbi videónkban mutatunk 5+1 egyszerű, hétköznapi tippet, amit ha megfogadtok, akkor máris sokat tettetek egészségetek érdekében!:

5 + 1 egyszerű trükk, hogy egészségesebben étkezz!

1. Írj bevásárlólistát!

Az előre megírt lista a bevásárlás kötelező kelléke. Amellett, hogy időt, pénzt spórolunk vele, az egészségünket is szolgálja, hiszen nem (vagy kevésbé) esünk áldozatául az üzletek vásárlócsábító kínálatának. Természetesen csak abban az esetben, ha bevásárlólistánkon az egészséges étrendbe illeszthető tételek szerepelnek. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen zöldség, gyümölcs, tejtermék a listán!

2. Ne hagyd ki a reggelit!

A reggeli jelentőségéről már több cikkben írtunk mi is, bővebben az alábbi linkre kattintva olvashattok róla - ráadásul egy szuper videós összeállításban be is mutatunk 3+1 egészséges reggeliváltozatot.

Nézd meg csodás videónkat!:

3+1 tipp az egészséges reggelihez - VIDEÓ

3. Egyél legalább napi fél kg. zöldséget+gyümölcsöt!

A zöldségek, gyümölcsök a legkiválóbb élelmi rost, vitamin- és ásványi anyag forrásaink, napi legalább fél kg-t szükséges belőlük fogyasztani. Ez elsőre lehet, hogy soknak tűnik, de ha belegondolunk, hogy egy alma 100-150 g, egy adag zöldségköret, saláta ~25-30 dkg, máris nem tűnik lehetetlen vállalkozásnak.

A reggelihez fogyasszunk mindig szezonális, friss zöldségeket, tízóraira, uzsonnára gyümölcsöket vagy nyers zöldségeket (pl. sárgarépa, uborka, paprika), ebédre sült, párolt zöldköretet, főzelékfélét vagy salátát.

4. Fogyassz teljes kiőrlésűt!

Magasabb élelmi rost-, fehérje-, vitamin- és ásványi anyagtartalma miatt ételeink összeállításakor, ha tehetjük válasszunk teljes kiőrlésű termékeket. Szendvicseink összeállításához teljes kiőrlésű kenyeret, tésztaételeinkhez -tésztát, otthoni sütés-főzéshez teljes kiőrlésű lisztet.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

Tényleg jobb a teljes kiőrlésű?

5. Fogyassz sovány, teljes értékű fehérjéket!

Az ún. teljes értékű, állati eredetű fehérjék tartalmaznak minden olyan esszenciális aminosavat, amelyre szervezetünknek szüksége van. Fő fehérjeforrásaink a húsok, halak, tojás, tejtermékek. Mivel ezek esetében a fehérjetartalom mindig zsírtartalommal párosul, ezért ha tehetjük, a túlzott zsírfogyasztás elkerülés érdekében részesítsük előnyben az alacsonyabb zsírtartalmú fehérjeforrásokat, pl. a sovány húsokat (csirke-, pulykamell, sertéscomb, -karaj, -szűz), halakat, sovány sajtokat, kefirt, natúr joghurtot, túrót stb.

5+1. Fogyassz napi 2-2,5 l folyadékot!

A megfelelő folyadékfogyasztás segíti szervezetünk működését. Elsősorban hozzáadott cukormentes italokat fogyasszunk: vizet, teát, 100%-os gyümölcsleveket napi 1-2 pohárral.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...