Tudjátok, miről híres még a budapesti zsidó negyed az örökké pörgő romkocsmák és varázslatos zsinagógák mellett? Minden évben, ezúttal augusztus 26-án, itt kóstolhatjátok meg a város legjobb sóletjeit! Vasárnap 11 órától várja a 4. Sóletfesztivál az érdeklődőket a világ minden tájáról sólettel, tradicionális zsidó ételekkel és színpadi programokkal. A színpadon a klezmer zenét a Klezmerész és a Shabbatsong biztosítja, a gyerekeket az Iszkiri zenekar szórakoztatja, az este két zárókoncertjét pedig Oláh Gergő és a Nigun adja. A koncertek között élőben jelentkezik Köves Slomó rabbi és Katz Dávid népszerű műsora, a Kérdezd a rabbit! Az idén először a közönség is megszavazhatja kedvenc sóletjét, melynek eredményét Wossala Rozina fogja kihirdetni, a szavazók közötti sorsolás révén pedig értékes nyeremények is gazdára találnak majd.
Időpont:2018. augusztus 26. (vasárnap)11:00-21:00 óráigHelyszín:Budapest, VII. ker. Kazinczy utca
És jöjjön 5 dolog, amit lehet, hogy nem tudsz a sóletről:
1. Előrelátó háziasszonyok
A Sábát ideje alatt, azaz péntek napnyugtatától szombat napnyugtáig a zsidó vallás előírásai szerint tilos dolgozni, például tüzet gyújtani. Ebből vezetik le, hogy nem szabad főzni, sőt, ételt melegíteni sem. A sólet pontosan ennek a szabálynak köszönheti népszerűségét. A zsidó háziasszonyok még napnyugta előtt felteszik főni a hozzávalókat, amelyek aztán letakarva, lassú tűzön, az éjszaka és a következő délelőtt folyamán elkészülnek, így biztosítva másnap délre a meleg ételt.
2. Ezerarcú sólet
Az Izraelben tartott 1989-es országos sóletfesztiválon 131 különböző recept alapján készült sólet. Ez nem csoda, hiszen a receptek vidékenként változnak. Az alapvető hozzávalók – a burgonya, a bab, az árpa és a hús – szinte mindenütt jelen vannak, ezen túl pedig csak a képzelet és az ízlésünk szab határt.
3. Az a dolog, ami forró
A közvélekedéssel ellentétben a sólet elnevezés nem Izraelből, de nem is a Közel-Keletről származik. A szó az Európában élő askenázi zsidó közösségekhez köthető, és minden bizonnyal a latin calentem és az ófrancia chalant kifejezésekből erednek, amelyek jelentése: „az a dolog, ami forró” vagy „felmelegíteni”. Egy másik vélekedés szerint a francia chaud, azaz „meleg” és lent, vagyis „lassan” szavak összetételéből született a sólet elnevezés.
4. Ősi eledel
A sólet az egyik legrégebbi fogás, amit említenek a történelmi feljegyzések. Az askenázi zsidók által készített változatát például a Bécsben élő Yitzhak rabbi már 1180-ban megemlítette egyik írásában.
5. Sabbat hercegnő titka
Heinrich Heine, a zsidó származású német romantikus költő minden bizonnyal oda volt a sóletért, hiszen még versbe is foglalta. A Sabbat hercegnő románca című 1851-es művében hosszú versszakokon keresztül magasztalja az általa sáletként emlegetett „gyönyörkenyeret” vagy „kóser ambróziát”, amivel a hercegnő boldoggá teszi hercegét.
+1. Sóletet mindenkinek!
A sólet az az étel, amit nem érdemes három-négy személyre főzni. Akkor lesz igazán ízletes, ha nagyobb mennyiségben készül. A rekordot minden bizonnyal a Sóletfesztivál tartja, ahol minden évben több ezer adag sólettel készülnek a szervezők. Az idei fesztivál érdekessége, hogy egy izraeli mester chef irányításával készül négy ország sóletkülönlegessége, így a magyar verzió mellett lehet majd kóstolni izraeli, marokkói és iraki sóletet is.
Ezeket olvastad már?
Vegyszer kerülhet a citrom héjáról az italunkba? - a Nébih...
„A citrusok héja emberi fogyasztásra nem alkalmas.” – olvashatjuk számos üzletben a figyelmeztetést. De vajon tényleg így van?
NosaltyA kókuszzsír méreg! - egy harvardi professzor kijelentésén forrong az...
Egy harvardi professzor szerint a kókuszzsír az egyik legrosszabb élelmiszer, amit ehetünk. Lássuk, mit gondol erről az állításról a szakember!
Bodon Judit dietetikusNézd meg, ahogy Lakatos Márk egy bolondok házában készíti el...
Márk nemrégiben Helsinkiben járt, és egy merőben szokatlan helyszínen, egy bolondok házában készített nekünk vagány salátát, méghozzá kidobásra szánt alapanyagokból!
Hajnal StefiHekk: a balatoni strandétel egy 92 éves focicsapat címerállata is
Mi már gyerekkorunkban is hekkért kiáltottunk, de hogy került a Balatonra a fej nélküli argentin hekktörzs?
Petrás Gabriella