Környezetvédőként igyekszem elkerülni a csomagolásokat, saját szütyőkkel, üvegekkel és dobozokkal járom a csomagolásmentes boltokat és piacokat minden héten, saját pohárba kérem útközben elvitelre a kávét, a kulacsom is mindenhová elkísér, azonban ezek egyikét sem csinálhatom, mióta önkéntes karanténba vonultam néhány héttel ezelőtt.
Ezt láttad, olvastad?
Főzz okosan, finomat: a karantén a vegánoknak is lehet élvezhető
Most nem kérheted saját bögrébe a kávédat
Eleinte csalódottan konstatáltam, hogy a legtöbb kávézó már nem nem engedi, hogy a saját poharamba kérjem a zabtejes lattét (aztán be is zártak a helyek),és mivel kénytelen voltam hosszan eltárolható élelmiszereket beszerezni, a hozzánk legközelebb eső szupermarketből, a csomagolásmentességemnek is befellegzett egy időre.
Ám hamarosan rájöttem arra, hogy bizony mekkora hasznát vehetem néhány zero waste praktikának és eszköznek, hiszen ezeknek köszönhetően egy csomó mindenre nem volt eddig szükségem a karantén alatt, rengeteg alkalommal óvtak meg attól, hogy kitegyem a lábam az ajtón, és persze spóroltam is velük. Mondom, mik ezek:
1. A híres mosótojás
Mivel mosótojással mosok, nem kell attól félnem, hogy elfogy a mosószer vagy az öblítő a korlátozások alatt, ráadásul egy csomó pénzt megspórolok ennek köszönhetően, ami most valljuk be, mindenkinek jól jön. A tojás maga újrahasznosított műanyagból készül, a benne lévő mosószóda és turmalingolyócskák tisztítják a ruhákat. Egyszerűen csak beteszem az eszközt a mosógép dobjába, a ruhák közé, és a mosás lejártával kiveszem a tiszta ruhákkal együtt. A szerkezetet minden mosásnál újrahasználom, a fehér mosószóda-golyócskákat csak 210 mosásonként kell utántölteni benne, így ezzel a technikával 19 forintra hozok ki egy mosást, szemben a hagyományos mosószerrel és öblítővel, amivel akár 75 forintra is emelkedhet a mosások ára.
2.Takarékoskodjunk
Zöldséghéj menjen alapléba
Az önkéntes karanténunk alatt igyekszünk minimalizálni a vásárlások számát, hogy minél kevesebbszer kelljen közösségbe mennünk, ezért próbálunk takarékoskodni az élelmiszer-készleteinkkel. A zöldségek megmosott, letisztított héját nem a komposztra teszem, hanem egy dobozban gyűjtöm a fagyasztóban, majd miután megtelt a doboz, megfőzőm, leszűröm, és zöldségalaplevet készítek belőle, ami jól jöhet levesekbe és mártásokba is.
3. Papír helyett textil
Az utóbbi hetekben nagy hangsúlyt fektettünk a fertőtlenítésre, napjában többször töröljük le alkoholos fertőtlenítővel a kilincseket és azokat a felületeket, amiket gyakran taperolunk. Ha nem lennének a textil rongyaink, bizony gyorsan fogynának a papírtörlők.
4. Csináld magad
Amiatt sem kell aggódnom, hogy ha elfogy a samponom vagy az általános tisztítószerem, akkor el kellene hagynom a lakást, hiszen elő tudom állítani őket néhány egyszerű összetevő segítségével is, amik minden háztartásban megtalálhatóak.
Sampon helyett:
1 dl almaecetet összekeverek 3 dl vízzel, majd átöblítem és dörgölöm vele a már benedvesített hajamat, végül ismét leöblítem vízzel. Vagy ha nincs otthon almaecet, hasonló eredményt érhetünk el egy kanál szódabikarbóna és 2 dl víz segítségével is. Keverjük el a szódabikarbónát a vízben, majd öntsük egy szprés flakonba, és fújjuk a hajvégekre. Dörzsöljük át, és öblítsük le. Ezeket a samponmentes módszereket hívjuk "nopoo" technikának.
És ami a legmeglepőbb, hogy ezeket az eszközöket alkalmazhatjuk takarításra is. Az ecet kiváló fertőtlenítőszer, a szódabikarbóna pedig szembeszáll akár a legmakacsabb foltokkal is.
5. Mosható a nehezebb napokon is
Mióta sokan elkezdtek irreálisan nagy mennyiségeket felhalmozni olyan háztartási kellékekből, mint a WC-papír vagy takarítószerek, a női intimhigiéniás termékek száma is megcsappant a boltok polcain. De nekem nem kell, hogy emiatt főjön a fejem, hiszen van itthon intimkelyhem, menstruációs bugyim és mosható betétem, arról nem is beszélve, hogy amióta ezeket használom, egy fillért nem költöttem a havi vérzésre.
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Vászonzsákoslány: régi-új környezetbarát tippek nagyszüleinktől
Sose gondoltuk volna, hogy nagyszüleink teljesen ösztönösen voltak zöldek és környezetbarátok...most pedig ideje visszamenni a gyökereinkhez, és követni szokásaikat!
Antal Éva RáhelVászonzsákoslány: 3 tipp, hogyan öltözködj szeméttermelés nélkül
Évi, hulladékmentes életmódot folytató bloggerinánk következő cikkében arról mesél, hogyan alakította át ruhatárát tudatosan úgy, hogy az a környezetének is jó legyen.
Antal Éva Ráhel“A családom kiröhögött, hogy szatócsboltom lesz, lett egy szatócsboltom” -...
Szigeti Nagy Laurával, Solymár első, frissen nyílt csomagolásmentes boltjának, a Nyom nélkül-nek tulajdonosával beszélgettünk egy jót.
Antal Éva Ráhel