5 vészcsengő az edzésben...avagy mikor kell AZONNAL abbahagyni a gyakorlatot

Edzés közben fáj a térded, csuklód, derekad? De te csak tovább csinálod, mert "nem adod fel"? Pedig muszáj lenne leállnod, a saját érdekedben!

Egyre több egymásnak ellentmondó edzéselvet, elméletet és gyakorlati tanácsot lehet hallani, olvasni. Nyilvánvaló, hogy amit jónak gondolsz, azt ki is próbálod. A kérdés csak az, hogy meddig lehet ezekkel kísérletezni, és mikor kell azonnal abbahagyni egy gyakorlatot.

Rengeteg olyan edzésforma van, ami amellett, hogy az edzéscél szempontjából akár hasznos is lehet, veszélyes, és kimondottan káros az ízületeidre vagy a gerincedre nézve. De más esetben is előfordulhat, hogy azonnal abba kell hagyni egy-egy gyakorlatot vagy akár az egész edzést. Ne feledd, hogy a tested mindig jelzi, ha baj van, ezért nagyon fontos, hogy figyelj rá és tudd is helyesen értelmezni ezeket a jeleket.

1. Fájdalom a gerinc környékén

Amikor egy gyakorlat közben úgy érzed, hogy megfájdul a hátad, a nyakad vagy a derekad, azt mindig nagyon komolyan kell venned. A fájdalomnak két oka lehet: az egyik, hogy rosszul végzed a gyakorlatot és az izmaid helyett a porckorongokat terheled - persze nem szándékosan. Ilyenkor azonnal ki kell javítani a gyakorlat kivitelezését, de ha nincs melletted szakszerű segítség, akkor jobb, ha nem kísérletezel, hiszen a porckorongjaid nem bírnak annyit, mint az izmaid. A másik opció, hogy rossz gyakorlatot választottál.

Előfordulhat, hogy maga a gyakorlat nem éppen gerinckímélő (rengeteg ilyen tornagyakorlatot ismerünk sajnos), vagy még nem elég erős a törzsizomzatod ahhoz a gyakorlathoz, amit éppen végeztél. Klasszikus példa erre a statikus alkartámasz (vagy népszerűbb nevén: plank). Ezt a gyakorlatot csak és kizárólag addig szabad(na) végezni, amíg a hasizmaidat tudatosan meg tudod feszíteni úgy, hogy a gerincedet nem éri terhelés. Csakhogy a tapasztalat az, hogy a törzsizomzat tudatos megfeszítését is szinte mindenkinek az alapoktól kell megtanítani.

2. Ropog, kattog a térd a gyakorlat közben

Sokszor előfordul, hogy egy gyakorlat végrehajtása (különösen guggolás) közben elkezd kattogni a térdízület. Ennek több oka is lehet. Előfordulhat, hogy rossz a kiinduló helyzet, vagy rossz helyen van a súlypontod. Ha kattog vagy ropog a térded a mozdulat közben, akkor úgy, ahogy csináltad semmiképp ne folytasd a gyakorlatot, mert ha rendszeresen rosszul terheled a tested szinte borítékolható, hogy idő előtt elkopik a porcfelszín, és ízületi sérülés lesz a vége.

Mindig figyelj rá, hogy a kiindulóhelyzet, és a kivitelezés közben minden mozdulat pontos legyen. Ne hanyagold el a bemelegítést és az edzés végi nyújtást sem, így könnyen elkerülheted ezt a problémát is.

3. Akaratlan izomrángás

A kimerültség hatására előfordulhat, hogy tapasztalsz ilyen tünetet. Ha ez gyakorlat közben fordul elő, akkor mindenképpen állj meg. Ez főleg azért fontos, mert így nem fogod tudni megfelelően kontrollálni a tested, ami balesetveszélyes. Másrészt semmi értelme egy ponton túl tovább terhelni az izmot.

Ezt a jelenséget egyébként fasciculationak nevezik. Pihend ki magad, ügyelj a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra, és ha ennek hatására sem múlnak el a tünetek, mindenképpen fordulj orvoshoz.

4. Fájdalom az ízületekben

Az ízületi fájdalmak hátterében porckopás, leválás, vagy akár más ízületi betegség is állhat, amit edzés közben nyilván nem lehet diagnosztizálni, éppen ezért nagyon fontos, hogy bármilyen ízületi fájdalom lép is fel egy adott mozdulat közben, azt azonnal korrigálni kell, és ha szükséges abbahagyni. Amennyiben nem múlik a fájdalom, mindenképpen fordulj orvoshoz.

5. Szédülés, hirtelen rosszullét

A legtöbb esetben a vércukorszint alacsony szintje, azaz hipoglikémia áll a hirtelen rosszullétek hátterében. Ha nem ettél edzés előtt megfelelően vagy rejtett inzulinrezisztencia, esetleg cukorbetegség húzódik meg a háttérben, ez bizony könnyen előfordulhat. Edzés közben ugyanis kiürülnek a szervezet glikogénraktárai, így a vércukorszint is leeshet. Ilyenkor azonnal abba kell hagyni az edzést, és az előzetes orvosi utasításoknak megfelelő mennyiségű szénhidrátbevitellel normalizálni kell a vércukorszintet.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...