5 tipp, hogy használd fel az ételmaradékokat okosan

Sajnos a nem megfelelő tervezés miatt hazánkban is nagyon sok ételmaradékot vagy fel nem használt élelmiszert dobunk ki. Ideje ezen változtatni.

Annyi ételt dobunk ki feleslegesen, hogy az már komoly környezetvédelmi és társadalmi probléma, arról nem is beszélve, hogy a pénztárcánknak sem tesz jót, ha feleslegesen vesszük az élelmiszereket. Ezekkel a tippekkel csökkenteni tudod az ételhulladékodat, és gazdaságosabban készítheted el otthon az ételeket.

1. Használd a fagyasztót!

Nemcsak az alapanyagokat, de a kész ételeket is elteheted a fagyasztóba! Ha előre készítesz nagyobb adag főtt ételt, és tudod, hogy nem fog elfogyni, egy-két adagot tegyél egy tárolóba, és fagyaszd le! Néhány hétig elállnak így az ételek, és az is biztos, hogy örülni fogsz neki, ha éppen nincs időd főzőcskézni.

2. Legyél kreatív főzés közben!

Ha nem most kezded a sürgés-forgást a konyhában, akkor jó esély van arra, hogy nagyjából tudod, mit mire lehet cserélni egy receptben anélkül, hogy nagyon megváltozna az íze. Ha például tejföl kellene a rakott krumpliba, de neked görög joghurt van megbontva, egészen nyugodtan használd el előbb azt!

3. Gondolkodj előre!

Amikor főzöl, gondolj bele abba is, hogy a megkezdett zöldségek, gyümölcsök vagy más hozzávalók hogyan hasznosulhatnak egy másik, egyszerűbb ételként elkészítve. Ne várd meg, amíg a megvásárolt, de fel nem használt krumpli összeaszódik, inkább tervezz vele előre, és használd fel egyszerre az összeset. Ha például valamihez köretként használod, és nincs szükséged egy részére, csinálj belőle krémlevest - így biztosan nem fog rád rohadni.

4. Egyébként is: csinálj levest!

A legtöbb felhasználatlan zöldségből nagyon jó levest tudsz készíteni. Ráadásul nem is nagyon kell hozzá más, maximum egy kis ételízesítő, só és bors - nincs szükség arra, hogy előre készülj, bármilyen felesleges hozzávalóból össze tudod dobni.

Vegyes zöldségleves

Már többször készítettem ezt a levest. A netről nyomtattam ki Levesek, egytálételek oldalról. A receptgazda:recept.grocceni. Köszönet érte. Lehet variálni attól függően, mi van ...

Omlett muffin

Nem igazán szeretem a tojást, kis mennyiségben elfogyasztom, na meg persze a sütikben nagyobb mennyiségben is... De hogy rántottát készítsek magamnak? Azt nem, persze másoknak nagyon ...

5. Csinálj belőle reggelit!

A reggeli ételekhez, főleg omlettekhez, rengeteg mindent fel tudsz használni, ami előző napról megmaradt. Mielőtt bármit kidobnál, gondold át, hogy nem lehet-e belőle bármilyen más ételt kreálni, ha pedig igen, addig még ne landoljon a kukában. Egy-két napig el tudod tárolni, utána pedig felhasználhatod, így nem dobsz ki teljesen jó ételt feleslegesen.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...