1. Jól válasszunk palántát vagy magot
Gondoljuk ki, milyen típusra vágyunk, mire van hely, stb. Ha erkélyen, cserépben nevelnénk, jobb a koktél-, cseresznye-, datolyaparadicsomnál maradni, amik kisebbek, de folyton teremnek, de ha kertben tudunk termeszteni, jöhetnek a nagyobb, bokrosabb, magasabbra növő fajták is - támasztékkal! Mindig jó minőségű földbe vessünk és ültessünk - írja a Hobbikert oldala.
Ha palántát választunk, az erőseket keressük, a vékonykákat felejtsük el - könnyebben betegek lehetnek később. Ha magot vetünk, vessünk többet, hogy tudjunk majd válogatni az erős palánták között.
2. A cserép legyen megfelelő nagyságú
Ha cserépbe ültetünk, ne legyen túl pici, mert nyáron túl sokszor kell majd öntöznünk, könnyen kiszáradhat, és nehéz szabályozni a nedvességtartalmát. A túl nagy sem jó, mert berohadhatnak a gyökerek. És a cserepek alja mindig legyen lukas!
A palántát mindig kicsit a földfelszín alá ültessük, a szár alsó része 5-10 cm magasan legyen földdel borítva, így járulékos gyökere is nő majd, amin keresztül több tápanyagot nyelhet el.
3. Óvjuk meg ismert betegségétől: a burgonyavésztől
A legjellemzőbb paradicsombetegség egy gombás, úgynevezett fitoftórás fertőzés, amitől kevesebb lehet a termésünk, a levelek pedig szintén jelezhetik a kórokozót. Mit tehetünk?
- óvjuk a leveleket a közvetlen víztől, ne locsoljuk őket, csak a tövet
- ha tehetjük, legyenek eresz alatt a palánták, hogy az eső is elkerülje a leveleket
- ha a kívánt méretre nőtt a paradicsomnövényünk, az alsó, talajt érő leveleket vágjuk le
Receptajánló:
4. Félárnyékos hely
Ha teraszon, cserépben neveled a paradicsomod, inkább olyan helyre rakd, ahol nincs közvetlen napon, de meleg van. Ha nyáron sokat a tűző napon áll, túlforrósodhat a föld és a gyökerek, és még nedvesen tartva is elszáradhat a növény. Az árnyék nélküli helyekkel vigyázzunk tehát, keressük fák, napernyők, ereszek hűsét!
5. Így lesz a legfinomabb íze
Van pár trükk, amit követve édeskés, napízű, isteni paradicsombogyóink fejlődnek majd:
- ilyen a nap mennyisége: ideális, ha napi 5 órát éri a napsütés
- a trágyánk legyen káliummal és magnéziummal dúsított, a finom aromás termésért
És még egy plusz okosság: állítólag azok az olasz cseresznyeparadicsomok, amelyeknek öntözővízébe12%-nyi tengervizet adtak, kisebbek, de ízesebbek lettek, több antioxidánssal.
Tipp: keverjünk 1 liter vízhez 1 gramm tengeri sót, de ne többet!