5 tipp a hatékony fogmosáshoz

Felnőttként, évtizedes fogmosási gyakorlat után biztosak vagyunk abban, hogy megfelelően tisztítjuk fogainkat. Lássuk, így van-e...

A fogmosásról általában azt gondoljuk, már mindent tudunk, hiszen gyermekkorunk óta a mindennapjaink része. A helyes technika alkalmazása, a megfelelő eszközök kiválasztása azonban nem teljesen magától értetődő. Legyen szó gyermekről vagy felnőttről, néha jól jön az iránymutatás a fogorvostól.

A Rózsakert Medical Center fogorvosa, dr. Fekete Edit segítségével összegyűjtöttünk minden fontos információt, ami tudnunk kell a helyes fogmosásról.

dr. Fekete Edit, a Rózsakert Medical Center fogorvosa

1. Hányszor mossunk egy nap fogat?

Javasolt naponta legalább két alkalommal (reggel és este) fogat mosni, az azonban tévhit, hogy minden étkezés után meg kell mosnunk fogunkat: ez árthat a fogzománcnak, a fognyaknak, illetve a fogínynek is. A nassolást, csipegetést érdemes a nagyobb étkezések utánra időzíteni, hiszen így a száj pH-értéke nem hullámokban, hirtelen változik meg, hanem folyamatosan és fokozatosan. Nagyon fontos, hogy az esti fogmosást sose hagyjuk ki!

2. Hogyan, milyen mozdulatokkal?

Az ínytől a fog koronája felé, apró, söprő és enyhe előre-hátra irányuló mozdulatokkal javasolt mozgatni a fogkefét, a felső fogaknál fentről lefelé, az alsó fogaknál pedig lentről fölfelé haladva. Ezzel a mozgással az alapos tisztítás biztosítása mellett az ínysérülés, ínysorvadás kialakulását, és a fogzománc „elsúrolását” is meg tudjuk akadályozni. A mosás során az ínyt is masszírozzuk meg a kefe fejével, ezzel serkenthetjük a vérkeringést. A fogkefénk fejével a nyelvet is megtisztíthatjuk (hiszen számos baktérium található rajta, amely a kellemetlen lehelet kialakulásáért is felelős lehet), de használhatunk akár nyelvtisztító eszközt is.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

10 hétköznapi tipp az egészséges fogakért

3. Mivel mossuk?

Kézi fogkefe esetén a közepes, vagy puha, sűrűbb sörtéjű fogkefe használata ajánlott. Érzékeny fogak, ínyvérzés esetén speciálisan ilyen célra kifejlesztett fogkrém és fogkefe használata nyújthat segítséget. Fogszabályozó viselése esetén is speciális fogkefe, és fogköztisztító kefe használata javasolt.

4. Szájvíz, fogselyem, fogköztisztító kefe?

A kiegészítő eszközök közül a fogköztisztító kefét és/vagy fogselymet érdemes fogmosás előtt használni, hogy a nehezebben megtisztítható helyekre is bejuthassanak a fokrémben található hatékony anyagok. Ezek helyes használatát is tanulni kell, a fogorvos természetesen ebben is segítséget nyújt. A szájvizet fogmosás után érdemes alkalmazni, szükség szerint, általában naponta egyszer elegendő. Persze napközben, ha úgy érezzük, fel szeretnék frissíteni leheletünket, de nincs időnk fogat mosni, nagy segítség lehet a szájvízzel történő gyors öblítés is.

5. Elektromos vs. kézi fogkefe

Az elektromos fogkefe hatékonyabb, mint a kézi fogkefe: több irányú mozgást végez, ellenőrizni lehet a fogakra gyakorolt nyomás mértékét – ennek a fognyak állapotának megőrzésében van komoly szerepe – , és méri a fogmosás hosszát is. A fogmosásnak legalább három percig kell tartania.

És a gyerekek?

Az előbújó fogak egészségesek, és azok is maradhatnak, ha rendszeresen ápoljuk őket. A gyermekek szájának, fogainak tisztítása a szülők feladata, míg a gyermeknél ki nem fejlődik a folyékony kézírás. A kisgyermekeknek érzékeny a fogínyük, így óvatosan bánjunk a csöppségekkel.

Mindig kornak megfelelő fogkefét és fogkrémet válasszunk. Más fogkrémet kell használni például 6 éves korig, mint 6 éves kor felett. A fogszuvasodás elleni küzdelemben a fluor rendkívül fontos hatóanyag, ám az előbújó fogacskák esetén érdemes fluoridoktól és tartósítószerektől mentes, kizárólag növényi alapanyagú fogkrémeket használni. A gyermekek 3 éves korától már bátrabban lehet alkalmazni a fluoridtartalmú fogkrémeket is, hiszen innentől kezdve egyre fontosabbá válik a fogzománc védelme.

Nagyon fontos, hogy a fogorvossal történő első találkozásra tudatosan készítsük fel gyermekünket, mondjuk el neki, hova megyünk és mi fog történni. Ne akkor találkozzon a csöppség először a fogorvossal, ha már kezelés is szükséges.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...