Ha téged is frusztrálnak azok a karácsonyi reklámok, ahol az ünnep csak mosolygásról, kipihent családanyákról, és idilli készülődésről szól, akkor megnyugtatunk: a valóság a legtöbb családban egészen másként néz ki. Ha az említett képet nem is, de valami hasonlót megvalósíthatsz, ha megfogadod a következő tanácsokat.
Mielőtt bármit teszel, tervezd meg a napjaidat!
Ahhoz hogy ne uralkodjon el a káosz az egyébként is zsúfolt ünnepi időszakban, nem árt, ha készítesz egy ütemtervet. Nem kell túlgondolni, elég, ha fogsz egy cetlit, és beosztod karácsonyig a napi teendőidet. A takarítást elvégezheted 3 nap alatt, apránként, karácsony előtt 2 nappal a halászlét is elkészítheted, a bejglivel egyetemben, 23-án pedig a töltött káposztát – így az ünnepekre pont összeérnek az ízek. Ha pedig szeretnél még más süteményt is prezentálni, de ha úgy érzed nemcsak az időd, hanem az energiád is fogytán, ne habozz - és főleg ne szégyellj - rendelni! Timi, két kamasz lány anyja mára már nem csinál gondot a készülődésből, és kellő humorral fogja fel az ünnepi őrületet:
„ Mivel jóformán reggeltől estig dolgozom, megtanultam belelazulni a karácsonyba is – persze, nem mondom, hogy egyszerű volt, de a túlélési ösztönöm miatt végül sikerült. Nem messze tőlünk találtam egy kis éttermet, isteni aprósüteményeket készítenek, karácsonyra is vállalnak rendelést, és mindezt megfizethető áron. 2 éve tőlük rendelem a linzereket, idén pedig zserbót is kértem mellé. Az idő, ami így felszabadul, megfizethetetlen.”
Csinálj helyet a hűtőben!
Biztos, hogy te is jártál már úgy az ünnepek alatt, hogy ide-oda tologattad a hűtőben a lábasokat, ételtárolókat, újra gondoltad a tejföl, a túró és a szalámi helyét, hogy helyet csinálj az asztalon várakozó fogásoknak. Sokszor még akkor is nehéz feladat elpakolni a hűtőben, ha feketeöves tetrisz játékos voltál gyerekkorodban, éppen ezért nem árt, ha előre gondolkodsz. Vagyis, néhány nappal karácsony előtt nézz körül a hűtőben, és a fagyasztóban is, majd gondold végig, milyen alapanyagokat tudnál felhasználni annak érdekében, hogy helyet nyerj. Ez több szempontból is hasznos: nemcsak helyet szabadítasz fel, hanem spórolhatsz is, ha már eleve a hűtőben fellelt alapanyagokból készítesz valamit.
Élet- és ünnepmentő praktikák
Karácsonykor nem árt, ha van a tarsolyodban egy-két olyan praktika, amivel megkönnyítheted az előkészületeket, és megelőzheted a konyhai katasztrófákat. Ha például a süteményed ragaszkodik a sütőpapírhoz, nedvesíts meg egy konyharuhát, és töröld végig vele a papírt. Nézd át a fűszereidet is, nehogy akkor derüljön ki, hogy kifogytál valamiből, amikor már minden bolt bezárt! Csilla is előre gondolkodik, és művészi szintre emelte azt, miként spórolhat az idővel a főzés napján:
„Már a főzést megelőző nap megtisztítom a zöldségeket, és hideg vízbe teszem őket, így frissek maradnak másnapig. Ha sült krumplit készítek, akkor is csak a fagyasztóba kell nyúlnom, mert egyszerre szoktam nagyobb mennyiséget megpucolni, hasábokra vágni és félkészre főzni, amit aztán - kihűlés után - lefagyasztok, és amikor kell, csak veszek ki belőle.”
Ne félj bevonni a családot is!
Ne akarj mindent egyedül csinálni! Bár a legtöbbünk azt hozza otthonról magával, hogy karácsonykor a „rendes” családanya mindet maga végez a konyhában - miközben az őrület szélén táncol -, te szakítsd meg ezt az értelmetlen szokást. Vond be a párodat és a gyerekedet is a készülődésbe: már azzal is sokat segíthetnek, ha kuktáskodnak. Oszd le a feladatokat, segítsenek az alapanyagok előkészítésében, mossák meg, hámozzák meg a zöldségeket, keverjék össze a kikészített hozzávalókat, mosogassanak el – rengeteg időt spórolhatsz az ilyen aprónak tűnő dolgokkal is. Hidd el, neked és a családnak is jobb lesz, ha csökkented a feladataid számát, és kisimultabb leszel Szent Estére.
Ne akarj mindent tökéletesen csinálni!
Az egyik legfontosabb tanács, amit lehet, sokszor kell mantráznod, amíg elhiszed: nem kell, hogy mindig minden tökéletes legyen. A karácsony lényege nem a tökéletesen megterített asztal, amin 8 fogásos vacsorát tálalsz. Persze, megteheted, de szinte biztos, hogy a menüsor kellős közepén már rágni sem lesz erőd. Ne vállald túl magad, és pláne ne pánikolj, ha valamit elrontasz. Természetes, hogy szeretnéd, ha minden jól sikerülne, és örömet tudnál szerezni a szeretteidnek, de nem a karácsonyi vacsorán múlik a világ, sem a családod sorsa. Zsuzsi is ezt a vonalat követi, de neki mindig van egy B-terve is:
„Szeretek sütni, főzni, de az ünnepi időszakban nagyon el tudok fáradni, főleg, ha a munkahelyi év végi hajrát is hozzáveszem. Éppen ezért ugyan mindig eltervezem, hogy mi lesz a karácsonyi menü, készülök B-tervvel is. Ez azt jelenti, hogy ha például nem marad időm, energiám annyi süteményre, amennyit terveztem, csak előkapom a fagyasztóból a réteslapokat - amikből előre betárazok -, megkenem vajjal, szórók rá aszalt gyümölcsöket, meg egy kis túrót, összetekerem, megkenem a tetejét tojássárgájával, és kisütöm. Ugyanezt kapros-túrós-baconös változatban is elkészítem, és az egész néhány percet vesz csak igénybe.”
Ezeket olvastad már?
Planétás kártyák, a 80-as évek háziasszonyának legnagyobb kincsei
Nem is olyan régen, vagy Horváth Ilona Szakácskönyvéből, vagy a Planétás kártyákról tanultunk meg főzni. Vagy csak álmodoztunk a rajtuk szereplő ételekről.
Petrás GabriellaPosírozás, staubolás, szotírozás - konyhai alapfogalmak, amit jó, ha ismersz
Ne aggódj, nem mindenki érti a konyhanyelvet! Tudd meg, mit jelentenek valójában a hangzatos, sokszor furcsán csengő kifejezések! Sokat jó eséllyel már csináltál is.
Petrás GabriellaEttől lesz jó az igazi magyar fehér KENYÉR - egy...
Mi, magyarok a legtöbben egyetértünk abban, hogy a frissen sült kenyér illatánál kevés jobb dolog létezik. De mitől lesz igazán finom, belül puha, kívül pedig ropogós héjú?
Petrás GabriellaEz a tökéletes palacsinta titka! Nemcsak gyakorlat kérdése, a fizika...
Szeretnél szép, egyenletes, vékony palacsintát készíteni? Itt az ideje megismerned a palacsintasütés titkát!
Petrás GabriellaCímlapkép: iStock