5 okod tuti van optimistának lenni a koronavírusjárvány alatt

Az aggodalmunk érthető, de optimizmusra is van okunk.

Bár tényeket nem szabad elbagatellizálni, nem szabad elveszteni a perspektívát sem. A Youtube Medlife Crisis nevű csatornájának orvosa a következő, pozitív tényekre hívja fel a figyelmünket, melyek megkönnyítik a koronavírus-járvány ésszerű megközelítését.

  1. Van ráhatásunk arra, hogy mi fog történni: akár dolgozunk, akár nyugdíjasok, vagy diákok vagyunk, most számít, hogy mit cselekszünk. Sok mindent megtehetünk azért, hogy ne veszélyeztessük sem magunkat, sem másokat: mossunk kezet, ne menjünk társaságba, sőt, ne menjünk sehova, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ezzel hozzájárulunk, hogy minél hamarabb és kevesebb kárt okozva vonuljon el a járvány. Most nem gond, ha túlreagáljuk a dolgokat, valójában hasznosabb, ha túlreagáljuk, mintha alulreagálnánk. Nem baj, ha furcsán néznek ránk az embertársaink, ne ölelkezzünk, később mindenki elfelejti úgyis, hogy most mit csináltunk.
  2. Nem ez a vírus fogja okozni a zombiapokalipszis kitörését: a SARS CoV-2 egy gyenge vírus. A legalapabb olcsó szappan is azonnal megöli, ugyanis a vírust magát egyfajta zsírcsepp veszi körül, a szappan pedig oldja a zsírt, azaz a vírus külső burkát. Vagyis egy sima alapos kézmosással is elpusztítjuk a vírust, de a kézfertőtlenítőkben található alkohol és kiszárítja a vírus külső rétegét. Emellett pedig nem is igazán is úgy terjed a levegőben, mint egy komolyabb vírus, például a kanyaró, ami elég sokáig bírja a levegőben és elég egy helységben tartózkodni egy beteggel ahhoz, hogy megfertőződjünk. A koronavírus cseppfertőzéssel terjed, azaz köhögéssel és tüsszentéssel. Azaz, ha csak elmegy mellettünk valaki az utcán, aki fertőzött, nem kapjuk el. Ezért is fontos, hogy aki köhög, az viseljen maszkot.
  3. A statisztikák sokkal jobbak, mint amilyennek látszanak: mindenkit érdekel, hogy hányan fognak meghalni, de mivel a gyógyultakat nem tudják egyelőre számon tartani, azt látjuk, hogy világszerte és nagyjából jelenleg 3%-os a halálozási arány. Szerencsére ez a szám folyamatosan csökken: Kínában mára már 0,7 százalékra csökkent a halálozási arány, ahogy a gyógyultak bekerültek a statisztikákba, holott eredetileg 20 %-os halálozási arányról beszéltek. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a járvány végére a halálozási arány legfeljebb 0,6 % lesz. Összehasonlításképpen: az influenzánál ez a szám 0,1%.
  4. Rövidebb lett a gyógymódhoz vezető út, mint valaha: a kutatók éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy hatékony ellenszereket és vakcinát fejlesszenek a vírusra. Normál esetekben az ilyesmi évekig elhúzódik, és mindenféle bürokratikus akadályversenyen kell részt vennie a kutatócsoportoknak, mielőtt publikálhatnák az eredményeiket, és megkezdődhetne a gyógyszergyártás. Most azonban a kínai és koreai orvosok, valamint a világ szakértői hihetetlen gyorsasággal dolgoztak, és már sok lehetséges kezelési módot tesztelnek, ha a védőoltás kifejlesztése tovább is tart majd.
  5. A gyerekeket legtöbbször megkíméli a vírus: úgy tűnik, hogy a gyerekek sokkal több esetben tünetmentesek, mint a felnőttek, de ha produkálnak is tüneteket, ezek sokkal enyhébb lefolyású betegség részeként jelennek meg. Ennek az lehet az oka, hogy a gyerekek immunrendszere még nem teljesen kifejlett, és ezért nem tudják azt a túlzott immunreakciót produkálni, ami a CoV-19 esetében a súlyosabb szövődményeket okozza.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Legújabb receptek

Egyszerű csokis perec

Igen, ezt a retro édességet otthon, a saját konyhánkban is elkészíthetjük: omlós tésztája, roppanós csokiborítása rögtön visszarepít minden beleharapót a rég elfeledett ...

Sajtos perec omlósan

A legédesebb sós vendégváró receptjét találhatjuk itt: a klasszikus sajtos perecét. Omlós tésztából készül, kiszúrásához egy különleges forma kell, de ezt leszámítva ...

Címlapról ajánljuk

„Ordibálhatsz, csak nem biztos, hogy ezt tolerálni fogják, és a...

Nem tervezte, hogy a szakácspályára lépjen, az újranyitást követően mégis az ő vezetésével kapott 2022-ben ismét Michelin-csillagot a Babel, amit tavaly is megtartottak. Szentesi Évával közös videósorozatuk, a Ki főzte? keretében már belekóstolt, milyen is egy kamerával farkasszemet nézni, de igazi mélyvíz volt számára a konyha után egy televíziós műsorban dolgozni. A Konyhafőnök új évadában a szintén Michelin-csillagos SALT séfjével, Tóth Szilárddal együtt csatlakozott a zsűrihez Kaszás Kornél, a Babel séfje. Vele beszélgettünk.

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...