A pitetészta elősütése azért nagyon kritikus pont, mert ezzel garantáljuk, hogy a kész sütemény alja nem ázik el, nem marad nyers. Bármilyen tölteléket használunk, nagy nedvességtartalma miatt nem engedné, hogy a tészta rendesen elkészüljön. Itt jön a képbe a pitetészta elősütése, amire mindannyian más módszert használunk.
Pitesütési alapok
Egy jól elősütött tészta omlós, de nem omlik össze, aranybarna, de nem égett. A legtöbb receptben a formába egyengetett tésztát sütőpapírral vagy alufóliával kell kibélelnünk. Erre a rétegre jön valamilyen nehezék, amitől a tészta nem fog felpúposodni.
Ugyan egyes boltokban kapható erre a célra külön nehezék (általában kis kerámiagolyók formájában), a legtöbb házi cukrász inkább a kamrából oldja meg ezt a dolgot. Szárazbab és rizs a gyakori választás, azonban a lehetőségek tárháza végtelen.
Most öt különböző módszert láthatunk: sütőpapírral, alufóliával és mindenféle nehezékekkel:
5. Sütőpapír+szárazbab
Kézenfekvő választás a bab, hiszen a legtöbb háztartásban mindig jelen van ez az alapélelmiszer. Előnye még, hogy egy adag babot többször is fel tudunk használni: főzelék sajnos már nem készülhet belőle, de nehezéknek még évekig jó lesz.
Ugyan általános módszer, de nem ezzel érhetjük el a legjobb eredményt. Mivel a babok nem egységes méretűek, nem tudják egyenletesen kitölteni a formát. Így lesznek jobban megsült és nyersebb részek a tésztában. Szintén zavaró lehet, hogy a pite alja kissé hullámos lesz ettől a nehezéktől.
4. Sütőpapír+rizs
A babos verzió továbbfejlesztése lehet ez, hiszen ugyanúgy működik, csak rizzsel. Ezt is felhasználhatjuk többször, persze ha nem akarjuk, az első sütés után nyugodtan megfőzhetjük köretnek, tehát nem kell kidobni. A sütőben nem lesz semmi baja, esetleg enyhén pirult íze lesz.
Mivel kisebb szemekkel nyomjuk le, a tészta egyenletesebben sül. Ezt az előnyét sajnos egy hátránnyal rontja: ugyanis nehezebb eltávolítani a formából a forró rizst, még a sütőpapírral együtt is komplikált feladat.
3. Sütőpapír+kerámia sütőgyöngy
Amennyiben beruháztunk erre a speciális eszközre, egy életre biztosak lehetünk abban, hogy minden pitetésztánk szépen átsül majd. Teljesen egyformák méretben és alakban is, ezért nem kell aggódnunk, hogy kevésbé sült részek maradnak a tésztán.
Az anyaguk is fontos: a kerámia jól tartja és egyenletesen adja át a sütőből nyert hőt, ezért sült egyenletesen a pite. Ha van ilyenünk otthon, jobban járunk vele, mint a szárazbabbal.
2. Sütőpapír+kristálycukor
Elsőre kétséges megoldásnak tűnhet a cukor használata, sokakban felmerülhet a kérdés: „nem lesz ebből karamell a sütőben?”. Aggodalomra semmi ok, a karamellizáláshoz ennél magasabb hőmérséklet kell, a cukorral semmi nem fog történni azon kívül, hogy enyhén megpirul. Ezt a különleges, pirított cukrot utána bármiben ugyanúgy felhasználhatjuk.
Az apró szemek minden résbe behatolnak, ettől teljesen egységesen sül a tészta, eloszlik rajta a nehezék súlya.
1. Alufólia+kristálycukor
Annyiban más ez a sütőpapíros módszerhez képest, hogy az alufólia felmelegszik a sütőben, és az így felszívott hőt közvetlen leadja a tésztának. Ennek köszönhető, hogy nemcsak a pite széle, de az alja és oldala is kissé barnábbra sül.
Érdemes egy kicsit visszavenni a sütő hőmérsékletét: a receptben javasolt értéket csökkentsük 10, maximum 20 fokkal, nehogy megégjen a tészta.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!
Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!
Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!
Szemet kápráztató, tökéletes sütemények: