5 meglepő és ijesztő tény, amit biztosan nem tudtál a ketchupról

Minden háztartásban van, a gyerekek imádják és mi magyarok vagyunk egyedül, akik a pizzát is beletunkolják. Imádjuk a ketchupot, pedig egy csomó dolgot nem is tudunk róla. 

A ketchup a világ egyik legnépszerűbb szósza, az amerikai háztartások mintegy 97%-ban fellelhető a paradicsomos kence. Szólítsuk mi magyarok kecsapnak vagy kecsöpnek, mindannyiunk számára egyértelmű, hogy a mártás elkészítéséhez rengeteg paradicsomot kell lepasszírozni, és a hozzáadott cukor sem elhanyagolható mennyiség.

Itt azonban még közel sem áll meg a történet, mutatunk Neked öt tényt, amit biztosan nem tudtál a ketchupról!

1. Nem olasz és nem amerikai, hanem ázsiai eredetű

via GIPHY

A ketchup elődjéről elsőként régi kínai írásos emlékekből olvashatunk (magyarosan Ké Tsiap-ként fordítva), az angol nyelvben csak 1690-től ismert, valójában angol és holland tengerészek által jutott el Európába.

2. Régen senki sem használta mártásként

via GIPHY

Kezdetben a ketchupot kifejezetten csak levesek, húsok és különböző szószok ízesítésére használták, és csak a hamburegek és hot dogok megjelenésével változott önálló szósszá.

Ragacsos ketchupos oldalas

Pofonegyszerű, ragacsos szaftos oldalas, tökéletes szilveszteri vendégváró - bármilyen salátával vagy ropogós friss kenyérrel tuti fogás az év utolsó napjára!

Kínai BBQ csirkeszárny

Néhány napja készítettem ragacsos kínai szárnyat, majd BBQ oldalast sütöttem. Gyerekem nagyon visszaemlegette, ezért a kettőt összepárosítottam, hogy ne legyen ugyanaz, mint az előző. ...

3. Eredetileg nem is paradicsomból készült

via GIPHY

Közel sem biztos, hogy az 1600-as években kipróbáltad volna a ketchup eredeti változatát, a kínai és malajziai gyökerekkel rendelkező mártás ugyanis fermentált halakból és különböző fűszerekből készült.

4. Mérgezőnek hitték a paradicsomot

via GIPHY

Eltartott egy ideig, míg végre valaki el merte készíteni az első paradicsomos változatot. Az 1700-as években sok helyen úgy hitték, hogy a paradicsom egy mérgező zöldség. A teória akkor bukott meg amikor kiderült, hogy nem a paradicsommal, hanem azzal a magas ólomtartalmú tányérral van a gond, amelyen a kor emberei ettek.

5. Valóban mérgező volt

via GIPHY

Mivel a 19. században még sehol sem termett egész évben a paradicsom, a gyártóknak rengeteg adalékanyagot kellett hozzáadnia a ketchuphoz. Akkoriban olyan mennyiségű kőszénkátrányt tartalmaztak a paradicsomszószok, hogy az már az egészségre is rendkívül káros volt.

A megoldást végül egy Henry John Heinz nevű vállalkozó találta ki, aki a jobb minőségű paradicsom termesztése mellett kötelezővé tette gyárában, hogy a zöldség még learatásának napján feldolgozásra kerüljön.

Ezeket olvastad már?

via:insider

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...