5 meglepő és ijesztő tény, amit biztosan nem tudtál a ketchupról

Minden háztartásban van, a gyerekek imádják és mi magyarok vagyunk egyedül, akik a pizzát is beletunkolják. Imádjuk a ketchupot, pedig egy csomó dolgot nem is tudunk róla. 

A ketchup a világ egyik legnépszerűbb szósza, az amerikai háztartások mintegy 97%-ban fellelhető a paradicsomos kence. Szólítsuk mi magyarok kecsapnak vagy kecsöpnek, mindannyiunk számára egyértelmű, hogy a mártás elkészítéséhez rengeteg paradicsomot kell lepasszírozni, és a hozzáadott cukor sem elhanyagolható mennyiség.

Itt azonban még közel sem áll meg a történet, mutatunk Neked öt tényt, amit biztosan nem tudtál a ketchupról!

1. Nem olasz és nem amerikai, hanem ázsiai eredetű

via GIPHY

A ketchup elődjéről elsőként régi kínai írásos emlékekből olvashatunk (magyarosan Ké Tsiap-ként fordítva), az angol nyelvben csak 1690-től ismert, valójában angol és holland tengerészek által jutott el Európába.

2. Régen senki sem használta mártásként

via GIPHY

Kezdetben a ketchupot kifejezetten csak levesek, húsok és különböző szószok ízesítésére használták, és csak a hamburegek és hot dogok megjelenésével változott önálló szósszá.

3. Eredetileg nem is paradicsomból készült

via GIPHY

Közel sem biztos, hogy az 1600-as években kipróbáltad volna a ketchup eredeti változatát, a kínai és malajziai gyökerekkel rendelkező mártás ugyanis fermentált halakból és különböző fűszerekből készült.

4. Mérgezőnek hitték a paradicsomot

via GIPHY

Eltartott egy ideig, míg végre valaki el merte készíteni az első paradicsomos változatot. Az 1700-as években sok helyen úgy hitték, hogy a paradicsom egy mérgező zöldség. A teória akkor bukott meg amikor kiderült, hogy nem a paradicsommal, hanem azzal a magas ólomtartalmú tányérral van a gond, amelyen a kor emberei ettek.

5. Valóban mérgező volt

via GIPHY

Mivel a 19. században még sehol sem termett egész évben a paradicsom, a gyártóknak rengeteg adalékanyagot kellett hozzáadnia a ketchuphoz. Akkoriban olyan mennyiségű kőszénkátrányt tartalmaztak a paradicsomszószok, hogy az már az egészségre is rendkívül káros volt.

A megoldást végül egy Henry John Heinz nevű vállalkozó találta ki, aki a jobb minőségű paradicsom termesztése mellett kötelezővé tette gyárában, hogy a zöldség még learatásának napján feldolgozásra kerüljön.

Ezeket olvastad már?

via:insider

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek