Ha másról nem, legalább a halakról azt gondoltuk eddig, hogy biztosan jót teszünk velük a szervezetünknek. Szív- és érrendszeri betegségek megelőzője, remek fehérjeforrás, szépíti a bőrt, jót tesz az idegrendszernek és még nagyon sok más érv áll mellette. Viszont a vészharangok ezzel egy időben halkabban ugyan, de mindig is zúgolódtak: a tengeri halfélék higanytartalma folytonos vitákra ad okot. A womenshealthmag.com összegyűjtötte azt az öt halfélét, melyeket jobb elkerülni, mi pedig nyújtunk opciókat arra is, hogy mit érdemes helyettük választani.
Cápa
Jó, tudjuk, nem egy mindennapos étel az asztalon, meg hát mégse egy zöldbabfőzelékről van szó, viszont éttermekben már simán rendelhető. A tanács az elkerüléséről szól inkább, ugyanis a cápa a tápláléklánc csúcsaként rengeteg olyan vízi élőlényt elfogyaszt, amelyek higannyal erősen szennyezettek lehetnek, ez pedig nem feltétlenül távozik a szervezetéből.
Kardhal
Szintén nem nagy az esélye, hogy túl sokat együnk belőle, de fagyasztva is lehet már kapni, így jogos, hogy bekerüljön a válogatásba: szintén csúcsragadozó, akárcsak a cápa, így a szervezete higannyal erősen szennyezett lehet.
Királymakréla
Az abszolút tiltólista élvonalában: semmiképp se egyél belőle, hacsak nem akarsz totális higanyszennyezést a testednek.
Cserepeshal
Nálunk ugyan nem jellemző, de simán előfordulhat, hogy valamikor bekerül a mélyhűtőpolcokra: különösen gyerekekre és várandós anyákra veszélyesek bizonyos fajtái.
Tonhal
Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal álláspontja szerint nem jó az ajánlott, kb. tízdekás heti mennyiséget átlépni. Az Albacore tonhal egyenes a közepesen veszélyes kategóriába sorolható higanytartalom szempontjából.
A szardínia valamint a vadlazac jó választás lehet, utóbbi a tenyésztett lazacnál biztos, hogy sokkal okosabb döntés.
Hogy akkor mit?
(via womenshealthmag.com)