Az elmúlt hónapokban reneszánszát éli a
konzervipar, az emberek rengeteg tartós élelmiszert vásárolnak. Újra fogynak a konzerves májkrémek, a félkész ételek (sólet, paradicsomos káposzta,
töltött káposzta - nyami) és talán a halfélék is, igaz, utóbbiból bőven van mit pótolnunk, Magyarország lakossága ugyanis jóval kevesebb halat fogyaszt éves szinten, mint amennyit kellene.
Vajon mi a helyzet a halkonzervekkel, amiket ha meg is vásárolunk, akár éveken át porosodnak a spájz polcán? Egészségesek egyáltalán? Csak magukban, kenyérrel lehet őket enni? Nézzük, mit és miért érdemes (nem csak) a
házi karanténalatt bespájzolnunk:
Kedvenc halkonzervszereplőnk: a tonhal
A tonhal magas zsírtartalma, fehérje-, foszfor- és vastartalma miatt igen népszerű hal hazánkban is,
A-, B- és D-vitaminban egyaránt gazdag. A leginkább konzervekben tárolt tonhal lehet aprított vagy darabolt, az üvegben kapható érlelt nyers törzseket pedig sós lében tárolják. Bár a halfogyasztás fontos a szervezet számára, ma már - főleg a tengeri halaknál - az esetleges higanytartalom miatt vigyázni kell a mértékkel:
ha tonhalról van szó, az ajánlott heti fogyasztási mennyiség jobb, ha nem haladja meg a 170 grammot.A
Huffington Postkapcsolódó cikkében leírtak szerint a várandós nőknek az ajánlottnál 25%-kal kevesebb tonhalat érdemes fogyasztaniuk a magzat megfelelő fejlődésének érdekében.
Ne felejtsük el, a
tonhal kismértékben viszont orvosság lehet, és kiváló alapanyag tésztákhoz, pizzához, salátákhoz vagy szendvicskrémekhez is:
A legkeresettebb kishal: szardínia
Szegény szardínia, ha tudná, mennyi haltársára mondjuk meggondolás nélkül, hogy szardínia! Ez a kisméretű hal maximum 25 centiméter hosszúságúra képes megnőni,
a heringfélék családjába tartozik. Magyarországon gyakran minden apró testű, konzervként árult tengeri halat szardíniának neveznek,
az igazi szardínia sok vasat, cinket és fehérjét tartalmaz, zsírtartalma kb. 10%,
kiváló szelén- és káliumforrás. A friss szardíniát általában olajban sütve fogyasztják, a konzerv változatból pedig halkrémek vagy saláták készíthetők.
Sokan úgy tartják, hogy a konzerves szardínia az idő múlásával csak jobb, érettebb lesz, így ebből a halféléből érdemes elraktározni pár dobozzal a nehezebb időkre (reméljük, ennél nehezebb nem lesz), a lejárati dátumokra viszont figyeljünk! Legyen dolgunk paradicsomos szószban, növényi olajban vagy sós vízben tárolt hallal, a szardínia kiváló alapanyaga lehet számos
mártásnak, tésztaszósznak vagy pástétomnak.
Az isteni ízfokozó: az apró szardella
A tonhallal és a szardíniával szemben az apró szardellaféléket sokkal inkább lehet egyfajta ízesítő elemként felhasználni az ételekben, sem mint fehérjeként, húsként.Az Atlanti- és a Csendes-óceánban, valamint a Földközi-tengerben élő apró (kb. 8 centiméteres) halacska kifogás után hamar elveszti finom ízét, ezért frissen nem nagyon exportálják. Helyette
kihalászás után rögtön sóban, olajban konzerválják a szardellafiléket, így kis üvegekben vagy konzervekben juthatunk hozzá a boltokban.
Pizzák, tészták és szószok, vagy a híres
Cézár saláta kiváló ízesítője, de mi még egy extra svéd receptet is hoztunk nektek!
A pácolt finomság: a hering
A heringet sokan nem kedvelik, hiszen egy nagyon szálkás halról van szó, pedig íze is és tápértéke is kimagasló a konzerves halak között, gazdag B-12-vitaminban, kalciumban és Omega-3 zsírsavban, kiváló D-vitamin-forrás, és A-vitamin- és káliumtartalma sem elhanyagolható.
A heringhús nem mellesleg nagyon gyorsan megromlik, nyers fogyasztásra teljesen alkalmatlan, füstöléssel tartósított változata azonban nagyon népszerű azok között, akik ugye nem riadnak vissza szálkáktól.
Mi a helyzet a sprotnival?
A sprotni a heringek családjához tartozó apró halfajta, rajokban él és planktonokkal táplálkozik. A sprotni tápértéke, íze és puha állaga miatt sok helyen népszerű hal, olajban, füstölve, esetleg pástétomként fogyasztható a leginkább. A konzervek készítésénél a kisebb halakat részesítik előnyben, ezek a kis halak pedig fejüktől a farkukig fogyaszthatóak, még a szálkák sem zavarnak sok vizet szemben a nagyobb méretű heringekkel. A sprotni húsa telítetlen zsírsavakban gazdag, ezért rendkívül egészséges.
Persze sokan lehetnek, akiknek egyszerűen nem fűlik a foguk ahhoz, hogy konzerves egész halat egyenek, egyszerűen azért, mert nem tűnik túl gusztusosnak, nem jó érzés, hogy üveges tekintetű apró élőlények néznek ránk a tányérról. Ha maga az étel külleme a problémás, válasszuk a darabolt, aprított halakat, készítsünk pástétomokat, ezeket ugyanis a gyerekek és a felnőttek egyaránt szeretni fogják.
Mi azt ajánljuk, adj egy esélyt az egész halaknak is, hamar rá lehet kapni az ízükre, jobbnál jobb heringek és szardellafélék vannak a boltok polcain, ráadásul nemcsak hogy bővíted velük a konyhai repertoárt, de még az egészségeddel is jót teszel, ha jót eszel.
Ezeket olvastad már?
Házimenza
Bab és lencse - mindkettő olcsó, szinte bármeddig elállnak, konzervként és zacsiban is, és annyira változatosan elkészíthetőek!
Nosalty
Retro
A Kádár-éra igazi konzerv mennyország volt: a virslitől kezdve a rakott káposztán át a májkrémig mindent konzervből ettünk, és lássuk be, imádtuk! Neked volt kedvenced?
Petrás Gabriella
Gasztro
Egyedül élsz, és a karantén ideje alatt inkább rendelsz, mint hogy főzz? Nem akarod, hogy a maradék kukába menjen, de nem tudod, mik a jó arányok? Segítünk!
Masszi- Rigó Csilla
Gasztro
Ha egy csomó konzerv alapanyagot betáraztál, akkor olvasd el tippjeinket, hogy mihez kezdj velük a megszokotton túl!
Országh Kitti
via nosalty, huffpost, eater, címlap: Getty Images