Genetika
Az hajvesztés első számú oka sajnos a genetika. Sokszor azt hisszük, hogy ez csak a férfiakat érinti, hiszen ők azok, akiknél gyakran elég korán elkezdődik valamiféle kopaszodás. A genetika azonban a nők hajára is hatással van, csak náluk jellegzetesen a fej tetején jelenik meg, nem a halántéktól indul, ahogyan az ellenkező nemnél. A hajhullás általában a menopauza környékén, vagy már azelőtt is elkezdődhet, és elsősorban a férfihormonok túlsúlya okozza, mivel a női hormonok ilyenkor már kisebb mennyiségben vannak jelen.
Ez is kapcsolódik:
Gyógynövényekkel a hajhullás ellen
Szülés
Hasonló típusú kopaszodást idézhet még elő érdekes módon a szülés is: a hajnövekedési ciklus a terhesség közben az ösztrogének túlsúlya miatt megáll a növekedési fázisban. Ezért is olyan szép sokszor a terhes nők haja. Sajnos a szülés után azonban a hormonok visszaállnak a normál állapotba és a hajhagymák pedig a telogén, azaz hajhullós fázisba kerülnek. Ez elég sokáig eltarthat, de egy idő után elvileg vissza kell, hogy álljon a terhesség előtti hajkorona.
Fogamzásgátlók, gyógyszerek
A fogamzásgátlók elkezdése és abbahagyása, vagy akár a váltás is okozhat hajhullást, ugyanúgy hormonális okokból kifolyólag, mint a terhességkor. Ez a jelenség általában három hónappal a gyógyszer elkezdése vagy abbahagyása után kezdődik el.Vannak olyan gyógyszerek is, melyek szintén befolyásolják a hajhagymákat: egyes vérnyomáscsökkentők, például a bétablokkolók ilyenek, de a szisztémás szteroidok, valamint az antidepresszánsok és az epilepsziaellenes gyógyszerek is okozhatnak ilyen tüneteket.
Kemoterápia
Megint más típusú hajhullást okoz a kemoterápia, melyek rákos megbetegedés esetén alkalmaznak: ebben a fajta hajhullásban az összes olyan hajhagyma érintett, mely éppen növekedési fázisban van, mert a gyógyszer pont a gyorsan osztódó sejteket, azaz a haj növéséért felelős sejteket támadja.
Pajzsmirigy
Az pajzsmirigy-alulműködés is szinte minden esetben hajhulláshoz vezet. Ezt a betegséget sokszor csak hosszú idő után diagnosztizálják, mert nem teljesen egyértelmű tünetekkel jár, de ha azt észleljük, hogy fogyatkozik a hajunk, és általában lassúnak érezzük magunkat, forduljunk orvoshoz.
Bármilyen esetben, hajhullást tapasztalunk, jobban járunk, ha nem magunkat diagnosztizáljuk, hanem felkeresünk egy bőrgyógyászt, mert ők tudják a legjobban megállapítani az okokat, és persze a probléma kezeléséhez is ők értenek a legjobban.
...és ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Elmondjuk, hogy miért hazugság a várandósságot okolni a szülés előtti...
Összesen 30 ezer nő adatait elemezték egy egyetemi kutatás során, majd arra jutottak, hogy a terhesség nagyjából semmit nem jelent a gyerekes nők hízása szempontjából.
NosaltySikerült lefogynod? Most segítünk, hogy meg is tartsd a súlyod!
Az nagyon jó, ha sikerült lefogynod, de ezzel még nincs vége a folyamatnak, az elért súlyt meg is kell tudni tartani!
Suri Andi edzőAlacsony a vérnyomásod? Tényleg a kávé és a vörösbor a...
Gyakran szédülsz, fáj a fejed, nehezen koncentrálsz? Lehet, hogy csak az alacsony vérnyomásod áll a háttérben. Érdemes kivizsgáltatni!
Rózsakert Medical CenterViaCímlapfotó: Unsplash