A nyári időszakban nyaralásunk során biztosan, de akár csak munkába járás közben elkerülhetetlenül is sok időt töltünk a napon. Ennek eredményeként persze ideális esetben szépen lebarnulunk, D-vitamin raktáraink feltöltődnek - ugyanakkor sajnos egy nagyon valós veszély is fenyeget minket: a rosszindulatú bőrdaganatnak, a melanomának kialakulása.
A melanoma
A melanoma a bőr festéktermelő sejtjeiből kiinduló rosszindulatú bőrdaganat, amely leginkább a bőr napfénynek kitett területein jelenik meg. Befolyásoló tényező lehet a genetikai hajlam, a bőrön test szerte előforduló nagyszámú, vagy nagyméretű anyajegy, de kialakulásában a legnagyobb szerepet az UV terhelés, azaz a napozás, a szoláriumozás és különösen a napégés játssza.
Dr. Erős Nórával, a Rózsakert Medical Center bőrgyógyász szakorvosával összegyűjtöttük, hogy mire érdemes odafigyelnünk a nyári, napozós-strandolós időszakban, hogy nagy eséllyel elkerülhessük kialakulását.
Olvastad már?
Strandolás = fülfájás? 6 tipp a gondtalan lubickolásért
5 fontos tanács a melanoma elkerülése érdekében
- Mindig jó minőségű, magas faktorszámú fényvédőt vegyünk. Alaposan olvassuk el a leírást és tartsuk be a használati útmutatást is. Egy jó fényvédő az UV-A és az UV-B sugarak ellen is védelmet nyújt, víz-, és verejtékálló, fotostabil. Különösen ügyeljünk a lejárati dátumra, illetve a felbontástól számított lejárati időre.
- A tévhittel ellentétben a napozószerek sem nyújtanak 100%-os védelmet az UV-sugaraktól, így a napot 11-15 óra között kerüljük, húzódjunk árnyékba.
- Óvakodjunk a leégéstől, és fényvédő nélkül még akkor se napozzunk, ha nem vagyunk hajlamosak a leégésre, vagy már lebarnultunk.
- A szabadban tartózkodásunk ideje alatt mindig viseljünk karimás, takaró résszel, silddel rendelkező sapkát vagy kalapot, valamint könnyű, szellős, a testet minél jobban fedő ruhát. Manapság már kaphatóak UV-szűrős fürdőruhák és más ruhaneműk is. Gyermekeinkre ez fokozottan érvényes.
- Figyeljünk anyajegyeinkre: figyelmeztető jel, ha egy anyajegy vastagsága, színe vagy mérete megváltozik: sötétedhet vagy többszínűvé válhat, súlyos esetben akár vérezhet is. Az ép bőrön is megjelenhet szabálytalan, gyanús elváltozás. Ezekben az esetekben azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz.
A fenti óvintézkedések mellett érdemes évente egyszer bőrgyógyászati szűrésen is részt venni, mivel a melanoma kezdeti fázisban nagyon hasonló az ártalmatlan anyajegyekhez, ezért csak bőrgyógyász tudja megállapítani, hogy egy bőrelváltozás jó vagy rosszindulatú-e, további kezelést igényel-e.