Korábbi bejegyzésünkben összegyűjtöttük, mit kell tudnunk az egyes fogamzásgátlási módszerekről, milyen hatékonyak, és hogyan kell alkalmazni őket.
Most azokat a megoldásokat vesszük sorra dr. Horányi Dániel, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyásza segítségével, amiket jobb, ha elkerülünk, mivel nem elég biztonságosak.
1. Megszakításos közösülés
A megszakításos közösülés, azaz a pénisz idő előtti kihúzása nem nyújt kellő védelmet, mivel már az ondó kilövellése előttspermiumok juthatnak a hüvelybe és megtermékenyítést okozhatnak.
2. Naptármódszer
Csak a termékeny napok kiszámításával, azaz az úgynevezett naptármódszerrel védekezni veszélyes, hiszen magas a teherbeesések száma, szabálytalan vagy rövid ciklusú nőknél igen kis hatékonyságú. A menstruációs ciklus ismeretében a termékeny és terméketlen napok nagyjából meghatározhatók a mensesnaptár alapján: a kevésbé termékeny napok a ciklus első 6 napjáig illetve a 21-től a menstruációig tartanak, ilyenkor ugyan "nehezebb" teherbe esni, de lehetséges.
Olvastad már?
Minden, amit a HPV-ról tudnod kell
3. Ébredési hőmérséklet mérése
A tüszőrepedés jeleként, a legalább három napig tartó, minimum 0,2 C hőmérséklet-emelkedés általában a 12-16. ciklusnapon szokott történni. Termékeny napoknak a hőmérséklet emelkedését megelőző 4 nap és az emelkedést követő 4 nap tekinthető, ez a módszer azonban még szabályos ciklusú nők esetében sem jelent biztonságos védekezési lehetőséget.
4. Öblítés
Az aktust követően a hüvely kiöblítése ugyancsak megbízhatatlan módszer: azon túl, hogy nem gátolja meg a megtermékenyülést, káros mellékhatásokkal is járhat a hüvelyi egyensúly felborítása miatt.
Olvastad már?
Minden, amit a fogamzásgátlásról tudnod kell
5. Spermaölő szerek
A spermicid szerek önmagukban használva sem elég megbízható megoldások, mellettük mindenképpen más kiegészítő módszer is javasolt. Különböző formában (krém, hab, zselé és kúp), recept nélkül kaphatóak, a krémek és zselék hatékonysága kisebb, mint a haboké, kúpoké vagy habzó tablettáké, mivel előfordulhat, hogy nem egyenletesen oszlanak el a hüvelyben.
Aktív nemi élet mellett, legyünk életünk bármelyik szakaszában is, mindenképpen szülész-nőgyógyásszal egyeztetett fogamzásgátlási módszereket alkalmazzunk. Fontos, hogy gyermekeinkkel (nem csak a lányokkal!) időben megismertessük a hatékony fogamzásgátlási (és nemi betegség elkerülési) módszereket, semmiképpen ne tekintsünk ezekre kényelmetlen témákként.