Maradt egy kis maradék töltött káposzta, bolognai szósz, gulyásleves? - ne dobd ki őket, mehet mind a fagyasztóba. A mélyhűtőd segíthet abban, hogy csökkentsd az élelmiszer-pazarlást, de nem minden ételt szabad benne tárolni. Kevin Murphy élelmiszer-biztonsági szakértő az Insidernek elárulta, mik azok az ételek, amiket nem szabad a fagyasztóba tenned:
1. Tej, tejföl és joghurt
A kemény sajtokat lehet a fagyasztóban tárolni, és érdemes is, ha nem használjuk fel őket azonnal. Szakemberek szerint a friss tej is lefagyasztható, viszont a felolvasztás után már nem lesz olyan az íze és az állaga, mint azelőtt. Tejfölt és joghurtot sem érdemes fagyasztani, mert a felolvasztás után kiválhat a víz belőlük. Egy megoldás van, ha minél előbb felhasználod őket valamilyen ételben:
2. Nyers burgonya
A nyers krumpli nem fagyasztható jól magas keményítőtartalma miatt. Helyette tárold száraz helyen. A sült burgonyát ugyanakkor lefagyaszthatod, majd újra fogyaszthatod, az állaga viszont már nem lesz ugyanolyan, mint az első sütésnél.
3. Tojás
Jogosan merül fel a kérdés: Ki az, aki a tojást a fagyasztóba rakja? Sajnos vannak ilyen emberek, pedig a tojást még túlzottan hideg hűtőben sem szabad tárolni, mert ott is betörhet a héja.
4. Saláta
Ha szottyos salátát szeretnél enni, akkor tedd nyugodtan a fagyasztóba! Merthogy a salátaféléknek sem tesz jót a nagyon hideg, elvesztik a ropogósságukat. Jobb őket minél előbb felhasználni:
5. Nyers húsok és halak, felolvasztás után
Nem győzzük szajkózni, hogy ha egy húst már felolvasztottunk, akkor már nem szabad visszafagyasztani. Amellett, hogy a felolvasztás és újabb hűtés a baktériumok elszaporodásához vezethet, a hús ízét is befolyásolja. Ugyanez a szabály igaz a felolvasztott zöldségekre is.
+1. Szénsavas italok
Valószínűleg ti is jártatok már úgy, hogy gyorsan le akartátok hűteni a sört vagy a pezsgőt, ezért a fagyóba raktátok, de elfeledkeztetek róla, és a folyadék szétrobbantotta az üveget. Nem titok, hogy a folyadékok térfogata megnövekszik a fagyás után, éppen ezért nem szabad őket a jégre tenni üvegben. Nemcsak a buborékos italoknál lehet ez probléma. Az alaplevet sem jó ötlet üvegbe önteni, helyette inkább tegyük műanyag ételtárolóba, amit soha ne töltsünk tele.
Ezeket olvastad már?
Itt a válasz, meddig állnak el a húsok a fagyasztódban!
Nyers húst vásárolni önmagában nem nehéz feladat, kimatekozni viszont, hogy hány napig áll el és meddig tárolható a fagyasztóban, már egy kicsit fogósabb kérdés.
Masszi- Rigó Csilla6 dolog a spájzból, amely kevesebb ideig áll el, mint...
A tartós élelmiszerekről sokan hiszik tévesen azt, hogy akár több évig is elállnak minőségük megromlása nélkül. Pedig egyes élelmiszerek hamarabb járnak le, mint gondolnánk.
Masszi- Rigó CsillaItt a válasz, mennyi ideig bírják őrölt fűszereid a fiókban
Két féle ember létezik: aki a cserepes fűszernövényekben hisz, és aki minden fűszert szárítva, vagy őrölve vásárol meg a boltban. Hozzájuk szólunk most.
Masszi- Rigó CsillaItt a válasz arra, hogyan tüntesd el a legmakacsabb foltokat...
A kávé, bor és paradicsomos olajfoltok a legnagyobb ellenségek ruháink számára, azonban egy friss és makacs szennyeződés esetén sem kell megijednünk, megoldás mindenre van!
Masszi- Rigó Csillavia Insider
Címlapfotó: iStock